Лепті сөйлем
Тақырыбы: | Лепті сөйлем | ||||||||
Мақсаты: | Лепті сөйлемнің жасалу жолдарын, түрлерін түсіндіру. интонациялық ерекшелігін ұғындыру, ынтымақтастықта баулу.
| ||||||||
Күтілетін нәтиже/табыс көрсеткіші: | Лепті сөйлемнің түрлерін, жасалу жолдарын біледі, сөйлемнің түрлерін ажырата алады, ынтымақтастықта жұмыс атқарады | ||||||||
Жұмыс түрі: | Топтық | Модуль:СТО, ДО,Қалай оқу керектігін үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, | |||||||
Мұғалімнің жазбалары: Әдісі: Сұрақ-жауап, миға шабуыл, топтастыру т.б
| |||||||||
№ | Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Күтілетін нәтиже | Ресурстар | ||||
1 | Ұйымдастыру | Трениинг «Мен басқаның көзімен…» Топтарға бағалау парағының түсі бойынша бөлемін. Топ ережесін сақтап отыруларын ескерту. | Бір-біріне мақтау сөздер айтады
Топтарға бөлінеді, Бағалау парақшасымен танысады | Көңілдері көтеріледі
Сабақ кезеңдерімен танысады | Топ ережесі | ||||
2 | «Миға шабуыл» Үй тапсырмасын тексеру | Төмен және жоғары дәрежелі сұрақтар қою. 1.Сөйлем дегеніміз не? Оның түрлері.2. Хабарлы сөйлем дегеніміз не? Оның тәсілдерімен түрлері.3. Сұраулы сөйлемнің түрлері, жасалу жолдары қандай? | Өткен тақырыпты естеріне түсіреді, сұрақтарға жауап береді, мысалдар келтіреді, бірін-бірі толықтырып отырады | Өз ойларын айтады. Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай түрлерін біледі. | Бағалау парағы | ||||
3 | Қызығушылық ояту | Мысалдарды тақтадан оқимын.1. Тұр орныңнан! 2. Алақай, әжем келе жатыр. 3.Қазақстанның Тәуелсіздігі жасасын! 4.Әттеген-ай!-деді Айша. 5.Шіркін, кең жайлауда болсам ғой. 6. Түу, сіз қызық адам екенсіз!7.Құдай-ау! Ол бүгін келмеді-ау! | Мылдарды оқып, қандай мағынаны білдіріп тұрғанын айтады, | Лепті сөйлемнің ережесін мысалдарды талдай отырып, шығарады. | Интербелсенді тақта | ||||
4 | Жаттығулармен жұмыс | І топ: 38-жаттығу Мақсатын түсіндіремін
ІІ топ: 39-жаттығу
| Айтылу мақсатына қарай сөйлем түрлерін анықтап, қай шаққа тән екенін айтады,лепті сөйлемдер қандай көңіл-күйлерді танытып тұрғанын айтады
Мәтінді оқып,лепті сөйлем түрлеріне мысалдар жазады | Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай түрлерінианықтайды, лепті сөйлемнің түрлерін біледі, шақ категорияларын естеріне түсіредібірлесе жұмыс атқарады
«Ата даңқы-ұрпаққа үлгі» тақырыбында пікір алмасады. | Оқулық
Бағалау парақша-лары | ||||
5 | Постер қорғау | Лепті сөйлемнің мағыналық түрлері | 2 топ та берілген тақырып бойынша топпен жұмыс жасайды. | Әр топ өз постерлерін қорғайды, 2жұлдыз ,1 тілек айтады | Маркер Постер Бағалау парақша-лары | ||||
6 | ВЕНН диаграммасы | І топ: Хабарлы сөйлем мен сұраулы сөйлем ІІ топ: Сұраулы сөйлем мен лепті сөйлем | Салыстырып, ұқсастықтарын, ерекшеліктерін постерге түсіреді | Топпен жұмыс жасайды, тақтаға шығып қорғайды және әр топ бірін-бірі толықтырады. | Маркер П Бағалау парақша-лары остер | ||||
7 | Сабақты қорытындылау Тест тапсырмасы | 2 топқа 5 тест сұрағын белгілеуге беремін. 5- «5»,4-«4»,3- «3» | Жауаптарын бірлесе отырып белгілейді | Шкалаға сүйене отырып бағалайды | Тест парақша-лары Бағалау парақша-лары
| ||||
8 | Үй тапсырмасы | Мақсатын түсіндіремін | 41-жаттығу | оқулық | |||||
9 | Бағалау | Бағалау парақшасындағы кезеңдер бойынша топтар өздерін бағалап отырады және қорытынды баға шығарады | Топ басшылары және мұғалім бағалайды | Бағалау парақша-лары | |||||
10 | Рефлексия | Толыру үлгісін айту | + — қызықты (әр торға 1-1 сөзден жазады) | ||||||