Жай бөлшектерді қосу

Сабақтың тақырыбы:  Жай бөлшектерді қосу

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: Жай бөлшектерді қосу тақырыбына білімдерін жетілдіру
  2. Дамытушылық: Белсенділіктерін және оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру. Деңгейлік тапсырмалар бойынша ойлау қабілеттерін дамыту.
  3. Тәрбиелік: Оқуға, саналы сезімге, жауапкершілікке өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу. Тәуелсіздік құндылықтарын қадірлеуге үйрету.

Сабақтың түрі: Саяхат сабағы

Көрнекіліктері: сабаққа қатысты сызбалар, компьютер.

Оқыту әдістері: Түсіндірмелі сұрақ – жауап, ой-толғаныс,  дидактикалық бірліктерді ірілендіру технологиясы.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа қажетті құралдарын түгендеп, дұрыс отыруларына назар аудару.

Ендеше балалар көңіл-күйіміз қалай екен? Тамаша әлде жақсы немесе жабырқау ма?

  1. Үй жұмысы. № 616 (1-4) Теңдеу тақтада жазылуы тұр (шторды қолдану)

х-  7 = 3              2) х – 1 = 1                3 = 3                 4) х- 5       =   11

12   4                         6    9                      5     8                   24          12

 

х= 1  1                    х=                                 х= 39                         х= 1 3

3                         18                                    40                                 24

қосымша тапсырма берілген сонда 1991 сан шықты. Ал балалар осы санды тәуелсіздікпен байланыстырып көрейікші.

III. Оқулықпен жұмыс.Келесі жылға саяхат жасауға оқулықпен жұмыс жасайық, Кітаптарыңызды ашыңыздар. № 618 (В) (1-5). Папқаға және интерактивті тақтаға балалр шығару.

1)   1 + 1  +  1  = 5        2)  1  +  3 + 2 = 1  23           3)  5  +  3  +  7 =  1   11          презентация шығады.

 

IV.Кезеңде балалар математикалық  тренинг (топпен жұмыс) 1993 ж байланысты ҚР  жаңалықтары.

1.Қандай түрлерндіру орындалған?

Бөлшекті көбейту, бөлшекті қысқарту, бөлшектерді қосу ке/се азайту

2.Тапсырма 1 ден үлкен бөлшек қандай бөлшек д.а. бұрыс к/се дұрыс д.а.

Деңгейлік тапсырма. 1996 ж ҚР қандай Елеулі оқиға болды.

 «Тренинг» айлағы математикалық тренинг?

V.Графикалық  диктант:  ____-  иә,       — жоқ. 1996 жылы ҚР қандай елеулі жағдайлар болды.

Өзара тең бөліктер үлес деп аталады.

бөлшектері қысқарылмайтын бөлшектер.

Бөлшек сызығының астында бөлшектің алымы жазылады

15 минут сағаттың      бөлігі

Дұрыс бөлшек координаталық сәуледе 1 санының оң жағында орналасады.

Жауабы:

 

 

 

  1. Деңгейлік тапсырма. 1998 жылы ҚР қандай елеулі жағдайлар болды.

VII. Тест. Қорытынды. (Activote қолданып орындау)

 

I- нұсқа

Сылыстыр:  2   5   ж/е  2  5 

17           19

 

А) 2  5   >  2  5      Ә) 2   5   <  2  5    Б) 2   5   =  2  5 

17         19               17        19             17        19

 

Аралас санға айналдыр  43   =  2   1

21          21

 

А)  2  1      Ә) 2   3     Б) 3  1  

21              21            21

 

3) Салыстыр  5  ж/е  2   7

12           18

 

А) 48     Ә)   36      Б)  24

 

4) Теңдеуді шешіңдер     х – 7 = 11

9    12

 

А) 13      Ә) 1 25     Б) 29

33              36          33

 

5) Есептеңдер:     +   =

12     16

А) 1      Ә)  23        Б) 41

24           48             48

 
6)  Терімділі қасиетін қолданып есептеңдер:  +   5     +   22   +  12

48     17        48        17

 

А) 1  31       Ә) 2  14     Б) 19

48                 48         48

 

VIII. Бекіту (ойлауға арналған  тапсырма) 2001ж байланысты Қ.Р.

 

ТӘУЕЛСІЗДІК
1   1

9

  1   7

10

 1 4

15

   17

28

   19

32

17

18

17

36

11

24

17

18

 7

18

 

 

Ә — 23  =   77      Е – 3 = 2      С- 3      – 2 =           Д – 5  =  3

100     100          5     3          32     8         5     10                24    12

 

Ә =1          Е= 1  4                    С = 19                 У = 7                   Д = 11

15                         32                        10                         24

 

Л – 53                     К-               З – =  7

28     7                          9       6                    18    36

 

Л = 17                          К= 1                   З =  17

28                                   18                          30
VIIII. Үй жұмысы. № 618 (1-4), 623