ЭЕМ-ның даму кезеңдері
| Апта: 7 Күні: 13.10.14 | Пәні Информатика | Мұғалім аты-жөні Өмірзақов Н.Т. | Астана қаласы №48 мектеп-лицей 6 «а,ә,б,в,г,д,е» — сыныптары | Оқу-ісінің меңгерушісі 
 ________Мұқатова Ж.М. | ||||||
| Сабақтың тақырыбы: ЭЕМ-ның даму кезеңдері | ||||||||||
| Сілтеме: | ·         6-сынып оқулығы; · 6-сынып электронды оқулығы; · Стендтер. | |||||||||
| Сабақтың мақсаты: | ||||||||||
| Білімділік мәні: | Электронды есептеуіш машиналарының (ЭЕМ) даму кезеңдерін білуі тиіс. Әрбір буындағы ЭЕМ жасаудың негізгі элементтерін және жұмыс істеу қағидаттарын меңгерулері тиіс. ЭЕМ-нің элементтік базасының ауысуын ажырта алуы қажет. | |||||||||
| Дамытушылық мәні: | Практикалық дағдыларын дамыту, өз бетінше жұмыс жасауда білімдерін пайдалана білуге, пәнге деген қызығушылығын қалыптастыру. | |||||||||
| Тәрбиелік мәні: | Өз бетімен жұмыс жасауда ұқыптылық, еңбекқорлық, жинақылық, шапшаңдық қасиеттерін тәрбиелеу. | |||||||||
| Нәтиже: | ·         Даму кезеңдерінде ЭЕМ жасау құралдарын анықтайды; · ЭЕМ-ның даму кезеңдерін жіктейді; · ЭЕМ жасаудың негізгі элементтерін және жұмыс істеу қағидаларын салыстырады; · ЭЕМ элементтік базасының ауысуын талдайды. | |||||||||
| Түйінді идеялар: | ЭЕМ-ның даму кезеңдері ЭЕМ-н жасау элементтері ЭЕМ-ның жұмыс істеу қағидалары ЭЕМ-ның амалдарды орындауы | |||||||||
| Сабақтың түрі: | Жаңа сабақ | |||||||||
| Әдіс-тәсілдері: | АКТ, ЖИГСО-1, диалогтық оқыту | |||||||||
| Пәнаралық байланыс: | Математика. | |||||||||
| Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.) | ||||||||||
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||||
| 
 | ·         Сәлемдесу · Өздерін ретке келтіру · Топқа бөліну · Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру | |||||||||
| Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.) (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі) | ||||||||||
| ·         Бірінші есептеуіш құралы? · Есептеуіш техникаларын кімдер жасады? · Есептеуіш техникалары қандай құралдардан жасалды? · Есептеуіш техникаларының жұмыс қағидалары қандай болды? · Есептеуіш техникаларының қандай амалдарды орындай алды? | ||||||||||
| Қызығушылықты ояту (2 мин.) | ||||||||||
| Электронды оқулықтан ЭЕМ-ның даму кезеңдері тақырыбына арналған бейне материал қосылады. Ол материалда: мәтін, сурет, анимация, тарихи деректер және дыбыстық түсіндіру қамтылған. | Оқушылар зейін қойып тыңдайды 
 
 | |||||||||
| Мағынаны тану (Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.) | ||||||||||
| ББҮ (2 мин.) | ||||||||||
| ББҮ-ны толтыру | ББ бойынша флипчартта жазу | |||||||||
| Білемін? | Білгім келеді? | Үйрендім? | ||||||||
| Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.) | ||||||||||
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||||
| Сыныпты Пирамида, Бәйтерек және Хан шатыр  суреттер қиындысы арқылы 3 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру. 6-сынып оқулығында «ЭЕМ-нің даму кезеңдері» тақырыбын оқыту. Әрбір топқа есептеуіш техникасының суреттері беріледі. 
 | Оқушылар  белсене  қатысады. Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Топтағы әрбір оқушының қолдарына «бағалау парағы» беріледі. Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды. Топтағы әрбір оқушы есептеуіш техникасы машинасын бөліп алып оқиды. Оқушылар өздері оқыған ЭЕМ-нің даму кезеңдері туралы топқа түсіндіреді. Топтағы оқушылар постерге суреттерді ретімен желімдеп, әрбір есептеуіш техникасының суретіне анықтама беріп, түсініктерін жазады. | |||||||||
| Ой толғаныс (4 мин.) | ||||||||||
| Флипчартта ЭЕМ-нің даму кезеңдері орны ауыстырылып беріледі. | Оқушылар ЭЕМ-нің даму кезеңдері анықтамасын сәйкестендіреді. | |||||||||
| Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.) | ||||||||||
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||||
| Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау) | Сұрақтарға жауап береді. | |||||||||
| Бағалау (2 мин.) | ||||||||||
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||||
| Бақылайды, бағалайды. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды. | Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды. | |||||||||
| Үйге тапсырма (1 мин.) | ||||||||||
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||||
| Үйге 37-45 беттердегі §6. «ЭЕМ-нің даму кезеңдері» тақырыбын оқып келу. | Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. | |||||||||
| Рефлексия (2 мин.) | ||||||||||
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||||
| Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз — бір тілек әдісін ұсыну. | Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз — бір тілек әдісімен толтырады. | |||||||||
Есептеу техникасының даму тарихы
Сәйкестендіру тесті
| № | Кім және қай жылы | № | Анықтама, түсініктеме | 
| 1 | Шамамен б.д.д. 3000 жыл бұрын | А | Механикалық есептеу құрылғысы. Ондық сандарды қосу және айыру амалдарын орындай алды. | 
| 2 | 1642 жылы. Блез Паскаль | Ә | Абак, орыс шоттары, жапон саробаны | 
| 3 | 1673 жылы. Лейбниц | Б | Аналитикалық машина. 5 құрылғыдан тұрус тиіс еді: арифметикалық, есте сақтау, басқару, енгізу және басып шығару. Салмағы 3 тонна, 4000 құрыш детальдан тұрды. | 
| 4 | 1833 жылы. Чарльз Бэббидж. | В | Табулятор. Халық санағының нәтижелерін өңдеуді жалдамдаты үшін табулятор құрды. | 
| 5 | 1843 жылы. Ада Лавлейс. | Г | Арифметикалық машина. Төрт арифметикалық амалдарды орындай алды. | 
| 6 | 1890 жылы. Герман Холерит. | Д | Z1-механикалық негізде жасалып программа бойынша жұмыс жасады. | 
| 7 | 1937 жылы. Конрад Цузен. | Ж | Чарльз Бэббидж машинасы үшін алғашқы программалау тілін жазды. | 
