Сәндік қолданбалы өнер.

 

Сабақтың тақырыбы:  Сәндік қолданбалы өнер.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:  Оқушылардың сәндік қолданбалы өнер туындылармен таныстыру. Теориялық білімдерін іс жүзінде көрсетіп, жұмысты шығармашылықпен жасауға ықпал ету. Жаңа дизайн талаптарына сай әсемдей білу.

Дамытушылық:  Оқушылардың кәсіптік бейімділік, шығармашылық шеберлігін, еңбекке іскерлігін икемдей дамыту.ұлттық өнер ерекшеліктерін сезіну қаблеттерінің қалыптасуына ықпал ету.

Көрнекілік:  Сабаққа  қажетті схема карталар, тест сұрақтары, сөзжұмбақтар, оқулық, жұмыс дәптері, қолөнер бұлымдарының  фотосуреттері, қолөнер бұйымдары.

Сабақ түрі: аралас сабақ, білік, дағды қалыптастыру сабағы. Сабақ әдісі: топпен жұмыс, сұрақ – жауап, түсіндіру, өз бетімен жұмыс.

Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

-Кезекші оқушыны анықтап,оқушыларды түгендеу.                                            –Сынып журналына тиісті мәліметтерді толтыру.

-Сыныпты екі топқа бөлу. Топтың  аттарын қою:

І-топ – «Шебер»,

ІІ-топ – «Зергер».

  1. Жаңа сабақ.

Ортаға қолөнер бұйымдарын  қамшы, шекіме,(чеканка)қоямын да, оқушылардан сұраймын:

  • Бұл нәрселер қалай деп аталады?
  • Қамшы, шекіме.
  • Бұл нәрселер бейнелеу өнерінің қай түріне жатады деп ойлайсыңдар?
  • Сәндік қолданбалы өнер.

Осыдан кейін тақтадағы схема карталармен сәндік қолданбалы өнердің түрлерімен таныстыра бастаймын.

 

Бейнелеу өнері

Графика
Сәндік қолданбалы өнер
Сәулет өнері
Сурет
Кескіндеме
Дизайн
Мүсіндеу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сәндік қолданбалы өнер

Текстиль жиһаздар
Көркем оймыш
Керамика
Металдан жасалған бұйымдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Сарамандық жұмыс. Фольгамен жұмыс істеу.

Нұсқау картасы

 

р/сЖұмыс ретіҚұралдар Нобай
1.

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

4.

Керекті суретті

шаблонмен  бастырып алу.

 

 

 

Фольганың сыртқы жағынан қайталап бастыру.

 

 

 

 

Фольганың ішкі жағынан бастыру.

 

 

 

 

Жұмысты аяқтау.

 

 

Фольга, шаблон, сиясы жоқ стержень.

 

 

 

Фольга, стержань.

 

 

 

 

 

Фольга, стержань.

 

 

 

 

 

Фольга, стержань.

 

  1. Өз бетімен жұмыс.

Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасап жатырған кезінде екі топқа қосымша мынадай тапсырмалар беремін.

 

 

1.Сөзжұмбақ «Тұскиіз».1,2,3,4,5,6,7 –  төсеніштің түрлері.

 

 

 

  1. Сөзжұмбақ «Сырмақ».

— Төсектің тұсына ұстайтын үй жиһазы.

— Сырмақ жасауға қажетті құралдардың бірі.Сырмақ, тұскиіздің сәні.

— Жүннен талдырып түр салынатын төсеніш.

— Өрмекте тоқылатын бұйым.

— Ісмерлікте пайдалылатын зат.

 

Өткен тақырыптар бойынша тест сұрақтары.

І-топ.

1.Салынатын нәрселердің түпкі нұсқасын ойша бейнелеу.

А) этюд.    В) графика.    С)  Эскиз.    D) иллюстрация.

  1. Кеңістікте заттың көлемі мен формасын бояу түрлерімен үйлесімді бейнелеу.

А) Әсем табиғат көрінісі.  В)Экстерьер.  С) Интерьер     D) кескіндеме

  1. Зәулім ғимараттар мен әсем құрылыстың сәулеттік құрылысы.

А)Монумент   В) Мүсін  С) Сәулет өнері     D) Пирамида

  1. Саз балшықтан немесе алуан тастардан сомдау арқылы жасалған нәрсе:

А) Мүсін         В) Рельефті мүсін        С) Горельефті мүсін    D)Кеуде мүсіні

  1. Әсем ғимараттардың ішкі көрінісінің безендірілуі және қабырға газеттерді әшекейлеп көркемдеу.

А) Көркемдеп безендіру   В) Көркем шығарма    С) Витраж   D) Мозайка

ІІ топ.

1.Әсемдік бұйымдар мен жиһаздарды безендіруге қолданылатын  ұлттық өнер:

А) зергерлік   В) Сәндік қолданбалы өнер   С)  Дизайн      D) Тұрмыстық жанр

  1. Заттар мен бұйымдар бейнеленген көркем шығарма:

А) гобелен   В) Графика   С)  Реалистік живопись   D) Натюрморт

  1. Кеңістікте бейнелеу өнерінің заңдары:

А) схемалық әдіс    В)  Түстану      С)  Пейзаж   D) Перспектива

 

  1. Қазақтың тұңғыш кәсіби суретшісі:

А)  Қ. Тельжанов   В) Ә. Ысмаилов  С)  М.Кенбаев    D) Ә. Қастеев

  1. Әлемнің жеті кереметінің бірі пирамидалар орналасқан ел:

А) Египет    В) Франция   С) Италия  D) Индия

6.Сабақ  беркіту.

-Оқушылар бүгінгі сабақта сәндік қолданбалы өнер туралы мәлімет алдыңыздар.Енді оқулықтағы репродукцияларды қарап, олар сәндік қолданбалы өнердің қай түріне жататынын айтып жіберейік.

  1. Үйге тапсырма мен оқушыларды бағалау.Оқушылардың алған бағаларын атау, сынып журналына қою.

«Мен қолөнер шебері болсам» деген тақырыпта эссе жазып келу.