Мінез – адам көрсеткіші.
Сабақтың тақырыбы. Мінез – адам көрсеткіші.
Сабақтың мақсаты 1. Оқушылардың мінез-құлық туралы түсініктерін кеңейту.
Міндеттері:
- мінездегі жетістіктер мен міндерді ажырата білуге үйрету;
- жақсы мінез қалыптастыруға ықпал ету;
- адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Көрнекі құралдар: оқулық, дәптер.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ, жауап, әңгімелеу
Сабақтың барысы: І. Шаттық шеңбері
ІІ. Әңгімелесу
ІV. Мәтінмен жұмыс
- Тапсырма
VІ. Оқу ақпараты
VІІ. Дәйексөз
VІІІ. Жүректен жүрекке
Шаттық шеңбері. Оқушылар шаттық шеңберін құрып, Қ. Нақысбековтың өлеңін оқиды.
Әңгімелесу.
- Неліктен «Мінез-адам көрсеткіші» болады деп ойлайсың?
- Адамның жақсы мінезіне нелер жатады?
- Мінезі жаман адамда жақсы қасиет бола ма?
- Жаман мінезді қалай түзеуге болады?
Мәтінмен жұмыс. Оқулықтағы А. Құнанбаевтың өлеңін оқыңдар.
Тапсырма. Оқулықтағы В.А. Сухомлинскийдің өсиет сөздерін оқып, ойдарынды ортаға салыңдар.
Оқу ақпараты. «Мінез – кісінің өзіндік бағыт-бағдарының, жан дүниесі ерекшелігінің бір сыдырғы тұрақталған, тұрлаулы белгісі. Мінез кісіні әр қырынан көрсетіп тұрады… Мінезде адамның сыртқы ортамен қарым-қатынасының тарихы бейнеленеді. Мінез иманды, имансыз, тәрбиелі, тәрбиесіз, бірқалыпты, бүтін, кетік, күшті, тұрақты, айқын, салмақты т.б. негізгі сапаларға бөлінеді».
Дәйексөз.
Кісіге екі дүниеде пайдалы (нәрсе) –
Ізгі іс немесе мінезі түзулік.
Екіншісі – ұят, үшіншісі – әділдік.
Бұл үшеуі арқылы адам шын бақыт табады.
Ж. Баласағуни
Жүректен жүрекке. Оқушылар оқулықтағы Ш. Мұхамеджановтың «Сыйластық» өлеңін айтып сабақты аяқтайды.
Үй тапсырмасын беру. «Мінез – адам көрсеткіші» тақырыбына шығарма жазыңдар.
Бағалау.