« Шынарым менің, шырайлым менің» хикаятынынң мазмұнымен танысу
Тақырыбы | « Шынарым менің, шырайлым менің» хикаятынынң мазмұнымен танысу
| ||||
Мақсаты
|
| ||||
Міндеттері |
| ||||
Күтілетін нәтиже |
| ||||
Түйінді түсініктер
|
|
САБАҚТЫҢ ӨТУ БАРЫСЫ
Сабақ кезеңдері, модуль | Мұғалімнің әрекеті | Тапсырма мазмұны | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
І Кіріспе (оқу бағдарламасын анықтау: балалар нені оқып-үйренеді және сабақта жоспарланған жұмыс формаларының нәтижесінде қандай әрекеттерді игереді)
Модуль: Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер Әдісі: топқа бөлу тренингі
Модуль: Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау Әдісі: өзара бағалау
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
Модуль: АКТ, интерактивті тақта Әдісі: сайыс
Тұсаукесер (сабақ басталмас бұрын оқушылар нені білетіндіктерін анықтау) Модуль: Сыни тұрғыдан ойлау, диалогтық оқыту
Әдісі: сұхбаттасу, топтық жұмыс, ассоцация, зерттеушілік әңгіме.
| Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сабаққа қатысын қадағалау. Бүгінгі сабақтың мақсат, міндеттерін қою.
Оқушыларды топқа бөлу.
Әр топқа бағалау парағын тарату.
Шығарма жұмыстарын жинаймын.
Еске түсіру, байланыстыру сұрақтарын қоямын.
Екі топқа бөлек тапсырма беремін.
Жұпқа, топқа бөлу арқылы оқушыларға тапсырмалар беру, талдау, жинақтау.
Еске түсіру, байланыстыру сұрақтарын қоямын.
|
«Мен бүгінгі сабақта сенің бойыңнан мына қабілеттерді көргім келеді…» (жеміс-жидектер, гүл түрлерінің суреттерімен) тренингі арқылы топқа бөлемін. (оқушылар мұғалімнің қолындағы «жеміс-жидектермен» және «гүлдердің» суреттерін суыру арқылы екі топқа бөлінеді, суреттері бірдей оқушылар бір топқа орналасады)
Алдын-ала бағалау парақтары ұсынылады. Оқушылар өзара бағалау әдісімен жұмыстанады.
Үйге берілген «Қырғыз – қазақ бір туған» атты шығармашылық жұмыстары бойынша екі топ арасында байқау ұйымдастырылады.
Топтық жұмыс І топқа М.Мақатаев «Ақиық ақын» ІІ топқа Ш.Айтматов Ортақ сұрақ: — Бұл суреттерді көргенде қандай ой туындайды? Тапсырма: Ойларыңызды ортаға салып, жинақтап, топтастырып жазыңдар.
| Сабаққа даярланады, жинақталады, жаңа сабаққа ден қояды.
Топқа бөлінеді
Өзара критериалды бағалау өлшемдерімен танысады.
Шығармашылық жұмысын оқуға дайындалады
Әр топ өздеріне берілген тапсырмалармен жұмыстанады, флипчарттарды толтырады, ой-пікірлерін бір арнаға тоғыстырады, бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді.
|
Оқушылар өзара бірін-бірі бағалап отырады.
Әр топ мүшелері біріге отырып өзге топты бағалайды.
|
Оқу құралдары, слайдтар
Бағалау парағы
Интерактивті тақта.
Флипчарттар, маркерлер, түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.
|
ІІІ Негізгі сабақ (оқушылардың жаңа тақырыпты оқып-үйренуіне көмек көрсету) Модуль: АКТ: интерактивті тақта, Сыни тұрғыдан ойлау, диалогтық оқыту Әдісі: сұхбаттасу, топтық жұмыс, ассоцация
Модуль: Сыни тұрғыдан ойлау, диалогтық оқыту Әдісі:
Модуль: «Дарынды балалармен жұмыс» Әдісі:
| Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазғызу.
Жазушының сөзін толықтыру тапсырмасын беремін, оқушылар ойын толықтырамын, түсінік беремін.
оқулықтан толық нұсқасын оқытамын.
Назарларын кітапқа аудару
Оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуге баулу.
Оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуге баулу.
Оқушылардың жұмыстарын қадағалау, жетекшілік жасау. | Шыңғыс Айтматов. « Шынарым менің, шырайлым менің» хикаятынынң мазмұнымен танысу
Слайдта « Шынарым менің, шырайлым менің» хикаяты туралы мәліметтер беріледі.
Тапсырма: 1 топқа Оқулықтың 353,354 беттегі « Шынарым менің, шырайлым менің» берілген үзіндіні оқып шағын инценировка құру.
Тапсырма: ІІ топқа — Оқулықтың 354,355 беттеріндегі « Шынарым менің, шырайлым менің» берілген үзіндіні оқып шағын инценировка құру.
| Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазады.
Екі топ өз болжамдарын жасап, дәлелдейді
Екі топ шағын ценарии жасап қойылым қояды.
Оқулықпен жұмыстанады,
Дәптермен жұмыс істейді
Тыңдайды, түсінеді
Ш.Айтматов шығармашылығы ерекшеліктерінің бір қырымен танысады. Түсіндіреді, тыңдайды, еске сақтайды. |
Әр топ мүшелері біріге отырып өзге топты бағалайды.
Оқушылар өзара бірін-бірі бағалап отырады.
Оқушылар өзара бірін-бірі бағалап отырады.
| Интерактивті тақта, тақырыпқа сай слайд материалдары
Флипчарттар, маркерлер, түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.
|
ІҮ Сабақты қорытындылау (оқушылардың оқып-үйренгендерінің нәтижесін бағалау) | Бүгінгі сабақты қорытындылау, оқушыларды бағалау, үйге тапсырма беріледі. | Әр топ оқушыларын өзара бағалау парағы арқылы бағалату. (қалыптастырушы баға) | Бағалау қорытындыларын шығарады | Үйге тапсырма: « Шынарым менің, шырайлым менің» хикаятын оқып келу. Ш.Айтматов «Шығармалар жинағы», Алматы «Балауса» баспасы 2006. 247,358 беттер. | Оқулық, ғаламтор, баспасөз материалдары |
Кері байланыс (оқушылар рефлексиясы) | Бүгін мен не үйрендім? Балауса Маған не ұнады/ұнамады? Жаңа сабақ бойынша сұрақ немесе пікірің… |
Оқушы жұмысын өзара бағалау парағы
р/с | Аты-жөні | Сабақ кезеңі | Дискриптор және балы. Жоғары балл – 6 | Сабақ кезеңі | Дискриптор және балы. Жоғары балл – 3 | Сабақ кезеңі | Дискриптор және балы. Жоғары балл – 6 | Сабақтағы белсенділігі. Жоғары балл – 5 | Қорытынды | |||||||||
Үй тапсырмасы. Мәнерлеп оқу | Түгел жаттаған – 2, Жартылай жаттаған — 1 | Мүдірмей айтты – 2, Ұмытып қалды — 1 | Интонациясы жақсы – 2, Интонациясы нашар — 1 | Мәтінмен жұмыс. Үзінді талдау | Ойын жинақтамаған, тұжырымы аз – 1 | Үзіндіні талдаған, өз бағасын берген, бірақ қажетті қорытынды жасай алмады – 2 | Тақырыптың өзектілігіне баға берген, өзіндік тұжырымы бар, ойын жүйелі жеткізді – 3 | Оқулықпен жұмыс. Тірек-сызба даййындау | Тірек-сызбаның көрнектілігі — 2/1
| Материалдың толық қамтылуы – 2/1
| Жүйелі түсіндіре білуі – 2/1 | Мүлдем қатыспады – 0 | Сирек жауап беріп отырды – 3 | Жиі жауап беріп отырды — 5 | Барлық балы | Бағасы | ||
1 | Бағдат | |||||||||||||||||
2 | Азат | |||||||||||||||||
3 | Ақниет | |||||||||||||||||
4 | Бақытгүл | |||||||||||||||||
5 | Қуаныш | |||||||||||||||||
6 | Альбина | |||||||||||||||||
7 | Ерхан | |||||||||||||||||
8 | Жайнагүл | |||||||||||||||||
9 | Гүлзада | |||||||||||||||||
10 | Аягөз |
16 – 20 – «5»; 12 – 15 – «4»; 6 – 11 – «3»
Топ жұмысын бағалау парағы
Сабақ кезеңдері | Дискриптор | Балы | Бағалау |
Сурет бойынша ой толғау | ü Мазмұндылығы ü Безендірілуі ü Түсіндіріп, жеткізе білуі; | 2/1 2/1 2/1 | |
Афоризмді жалғастыру болжамы | ü Мазмұндылығы ü Безендірілуі ü Түсіндіріп, жеткізе білуі; | 2/1 2/1 2/1 | |
Қорытынды | Жалпы ұпай саны — |