Әлеуметтік – тұрмыстық шешендік сөздер
Сабақ жоспары
Бекітемін: | Қазақ орта мектеп — интернаты | ||
Сабақ: қазақ тілі | Сынып: 11 «а» — сынып | ||
Уақыты: Күні: | Шаяхметова А.Е. | ||
Сабақтың тақырыбы: Әлеуметтік – тұрмыстық шешендік сөздер | |||
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға бағыт – бағдар бере отыра шешендік сөздердің әлеуметтік – тұрмыста қолданылуын, би-шешендеріміздің бір сөзбен көп мағына берер асыл сөздерін көкейлеріне тоқыту, сыни ойлау арқылы шешендік өнерді осы өмірде пайдалана алу, тілге шешен, өз ойын толық жеткізе білетін тәрбиелі де саналы болуға тәрбиелеу.Мұғалім – оқушы арасындағы және оқушы мен оқушы арсындағы тілдік орта қалыптастыру арқылы сөздік қорын молайту. Бірін – бірі және өзін өзі әділ бағалай білуге үйрету, еркін сөйлеуге үйрету | |||
Ресурстар: деңгейлік тапсырмалар, таратпа қағаздар, қосымша оқулықтар, маркерлер, плакаттар, стикерлер | |||
Модульдер: талантты және дарынды балаларды оқыту, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, диалогтік оқыту Сабақтың критериилері: 1. Шешендік сөздің мазмұндылығы. | |||
Уақыты: | Жұмыс түрі: | Мұғалім әрекеті: | Оқушы әрекеті: |
08.00-08.05 | Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Психологиялық тренинг | Сабақты бастамас бұрын сыныппен жылы амандасады, ынталандыру жұмысын жүргізуді ұйымдастырады | Оқушылар орындарына отырады, сабаққа дайындалаы, оқу-құралдарын дайындайды Кезекші оқушы мұғалімге есеп береді |
08.05-08.10 | Үй жұмысын тексеру Сұрақ-жауап /диалогтік оқыту/ | Мұғалім оқушыларға өткен тараулар бойынша сұрақтар қояды | Оқушылар мұғалімге жауап береді. Бір-бірін толықтырады |
08.10-08.15 | Түсіндіру | Ресурстар таратып беремін, парақшалар таратылады, тапсырмалармен, плакат, маркер, стикерлерді беремін | Окушылар танысады, бір-бірден шығып тапсырмаларды алады, орындайды |
08.15-08.25 | Зертттеу | Шешендік өнер дегеніміз не? Оның қандай түрлері бар? Қандай би – шешендердің сөздерін білеміз? 1. топ: Білім — ғылым мазмұнды шешендік. | Оқушылар топтарға бөлініп, өздерінің зерттеу тапсырмасын интербелсенді тақтадан жазып алады |
08.25-08.30 | Талдау | Ал, топтар дайын болсақ ортаға шығамыз. « Ұтымды пікір — ұтқыр ой». Біздің заманымызға шешендік қажет пе? (оқушы жауабы).
ТАЛДАУ: 1.Фонетикалық талдау — | Әр топ ортаға шығып жазған дүниелерін талдайды, бір-біріне түсіндіреді, бірін-бірі топ басшылары бағалап отырады. (оқушы жауабы). |
08.30-08.35 | Қорғау | Мұғалім әр топты бақылайды, қадағалайды | әр топ басшысы шығып және топ мүшелері ортаға шығып қорғайды |
08.35-08.40 | Қорытынды | Мұғалім мен оқушы арасындағы диалог. Мұғалім сұрақтар қояды.
| Оқушылар мұғалімге жауап береді, бір-бірінің ойын толықтырып отырады. |
14.40-14.43 | Бағалау | Мұғалім бағалау парақшаларын таратып береді | әр топ басшысы шығып топ мүшелерінің барлығын өздері стикерге жазып бағалайды |
14.44-14.45 | Үй тапсырмасын беру | Әлеуметтік – саяси шешендік сөз туралы дерек жинап әкелу | Күнделіктеріне жазып алады |