Орфографиялық, орфоэпиялық нормаларды талдау
Сабақтың тақырыбы: Орфографиялық, орфоэпиялық нормаларды талдау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Орфографиялық, орфоэпиялық ережелерді еске түсіру, олардың ауызекі сөйлеу тілі мен жазба тілдегі орны, айырмашылықтары жайлы алған білімдерін пысықтату
Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, дұрыс сөйлей білуге, еңбексүйгіштікке, тапқырлыққа, ұтымды, нақыт сөйлей білуге тірбиелеу
Дамытушылық: оқушы ойын дамыту, мәдениетті сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, қиялын дамыту
Сабақтың типі: Қайталау сабағы
Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, өзіндік жұмыс, талдау, т.б.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
Үйге «Мәтін» тақырыбын оқып келуге және 12-жаттығуды орындап келуге берілген болатын.
Үй тапсырмасын тексеремін.
Қосымша сұрақтар:
- Мәтін дегеніміз не?
- Сөйлем мен мәтіннің айырмасы неде?
- Түрлерін атаңдар.
- Абзац дегеніміз не? Қандай мәнде жұмсалады?
- Мәтіндегі сөйлемдер бір-бірімен қалай байланысады?
ІІІ. Өткенді қайталауға арналған жаттығу жұмыстары
- Орфографиялық, орфоэпиялық норма дегеніміз не?
- Бұл сөздер тілімізге қай тілдерден енген?
13-жаттығу Ауызша
- Мәнерлеп оқып, қаратпа сөздерді табу
- Мәтіндегі эмоционалды-экспрессивті сөздерді тауып, жазылу емлесін түсіндіру.
14-жаттығу
- Тыныс белгілерін қоя отырып көшіру.
- Оқшау сөздерді ажырату
- Демеулік шылауларды анықтау
- Орфоэпиясында өзгеріске ұшырайтын сөздерді анықтау
15-жаттығу Ауызша
- Мәнерлеп оқу
- Мәтіннің абзац санын, ондағы негізгі ой мен тірек сөздерді анықтату
16-жаттығу Шығармашылық жұмыс
- Мәнерлеп оқу
- Мәтінді ары қарай жалғастырып жазу
Топтық жұмыс
20, 21, 25-жаттығуларды үш қатарға беріп, берілген сөздерді айтылуы бойынша транскрипциясымен жаздырамын.
Бұрынғы — [бұрыңғы]
Аймангүл — [Аймаңкүл] т.б.
ІҮ. Қорытынды
Ү. Бағалау
ҮІ. Үйге тапсырма:
31, 32-жаттығулар.
Мәнерлеп оқу, мәтін түрін анықтау, тірек сөздерді теріп жазу