Италияның шаруашылығы. Сыртқы экономиклық байланысы

                                                             Қысқа мерзімді жоспар

              АптаКүні, айы, жылы          ПәніМұғалімнің аты-жөніАтырау облысы,Индер ауданы, Махамбет атындағы орта мектеп
географияБлялова Зерип Крымовна11 сынып

 

Тақырыбы: Италияның  шаруашылығы. Сыртқы экономиклық байланысы

 

Сілтеме:География дүниежүзінің аймақтық шолу 11 сынып. Авторлары: Ә.Бейсенова,  К.Каймулдинова, С.Әбілмәжінова, Ж.Достай                 Алматы: Мектеп 2011ж
Сабақтың мақсаты:Білімділік: Италияның шаруашылығы оның  экономикасының басты бағыты,

сыртқы экономикалық байланысы туралы оқып-үйрену;

Дамытушылық: Италия туралы білімдерін дамыту арқылы  жеке тұлғаның дамуына ықпал ету;

Тәрбиелік: өзбетімен ізденуге, бір-бірін бағалай білуге, топтаса отырып  ынтымақтастықта еңбек

етуге тәрбиелеу.

Міндеттері:Ел туралы білімдерін толықтырады және пікірлесіп ортақ  шешімге келуге дағдыланады;

Қосымша білім көздерін пайдалана отырып бірігіп тапсырмалар орындайды;

Тақырыпты түсінуі, талдай алуы,  сөздік қорын жүйелеп  жеткізе алу

Сабақтың  түрі:Блум  жүйесі

 

Әдіс-тәсілдері:

 

Ротация, «Көргенімнен түйгенім», «Бір сурет,бес сөз», «хат»,бағдаршам
Пән аралық байланысТарих,  7 сынып географиясы

 

Ресурстар, көрнекілікЭлектронды оқулық, «италия ғажаптары» бейнежазба, карта, постер,пламастер, А-3 форматы

 

                                      Ұйымдастыру кезеңі ——  минут

 

                     Мұғалімнің іс-әрекеті      Оқушының  іс-әрекеті
 а) Амандасу, оқушыны түгендеу а)  кезекші мәлім етеді
ә) топқа бөлу (конверт)ә) әртүрлі әдістермен топқа бөлінеді
б) топ ережесін қабылдауб) сынып болып топ ережесін қабылдайды
в) сергіту сәті (Мюнстенберг)б) сергіту сәтін өткізеді
 

Үй тапсырмасын  тексеру————-минут

                                          Қызығушылығын  ояту

Блум   жүйесіМұғалімнің іс-әрекеті      Оқушының  іс-әрекеті Тапсырмалар
Білу

 

 

 

 

Өтілген тақырыпты  «хат» ойыны арқылы еске түсіру

 

 

 

 

    Конверт ішіндегі сұрақты оқи отырып үй тапсырмасын еске түсіреді және отырғыш арқалығындағы жауапты табу арқылы топқа бөлінеді№ 1 «Серпілген сауал»
Түсіну

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақырыпты оқуға ұсынып,  топтарға ортақ  проблема лық сұрақтар беріледі.

 

 

 

Әрбір топ пікірлесе отырып, ортақ ойларын түсіндіреді.

1-топ.Өнеркәсіптің қандай салалары және неліктен аса жоғары қарқынмен дамуда?

2-топ.Италия шаруашылығы ның  жоғары деңгейде дамуына сыртқы сауда байланысының әсері бар ма?

3-топ.Ел шаруашылығында Солтүстік және Оңтүстік аймағының  рөлі  қандай?

№ 2. Топтық тапсырма «Ротация»  стратегиясы бойынша қажетті мәліметтерді жазып отыру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Алған  білімдерін дұрыс қолдана алуға, тапсырма лар беріледі.

жұптық тапсырмалар беру арқылы оқушының өздік ізденісін жетілдіру

 

 

 

 

Берілген тапсырманы тез дұрыс орындауға ұмтылады.

Тапсырманы орындай отырып талдай алуға, елдерді салыстыра келе артықшылығы мен тиімсіз жақтарын анықтауға үйрету

 

 

 

№3. Жұптықтық тапсырма. «Бір сурет,бес сөз» суреттері бойынша әңгіме айтады.

 

Талдау

 

 

 

 

 

Қосымша мәліметтермен жұмыс жасау, білімін толықтыру, сөз қорын жетілдіруге тапсырма беріледі

 

Қосымша мәліметтерді хрестоматия, интернеттен , баспасөзден  қарау арқылы жауап береді

 

 

№4. Жеке тапсырма.Электронды оқулықты пайдаланып

«Көргенімнен түйгенім»

 

Жинақтау (рефлексия)

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Бағдаршам»

Қызыл-түсінбеймін

Жасыл-барлығын түсіндім

Сары-толықтыру

Үйге:§  Италияның Қазақстанмен байланысы  туралы  мәліметтер қарау.

 

Оқушы сабақ бойынша өзінің білген түйгені бойынша қорытынды жасайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Бағдаршам»  Берілген түстерді таңдайды

Қызыл-түсінбеймін

Жасыл-барлығын түсіндім

Сары-толықтыру

 

 

Бағалау

3 минут

 

«өз-өзіме хат»

 

Топ мүшелері өз-өздерін бағалайды

 

Жазған хаттарын

пошта жәшігіне салады