Өсімдік жасушасының құрылысы

Пән: Биология  6-сынып.

Тақырыбы: Өсімдік жасушасының құрылысы

Мақсаты: Өсімдік   жасушасының маңызды бөліктерімен таныстырып , оладың атқаратын қызметтерін түсіндіру.

Күтілетін нәтиже:

— оқушы өз бетімен жұмыс істеуге дағдыланады ;

— оқушының жеке қабілеті айқындалады;

— іштей бір-бірінен қалмауға тырысады;

-тапсырманың күрделену деңгейіне сәйкес оқушының ойлау қабіліеті артады;

 

Түрі: Жаңа сабақ

Әдісі: СТО

 

Кезең

 

Мұғалімнің іс-әрекеті

 

Оқушылардың іс-әрекеті

 

Ұйымдастыру

 

Бағалау

 

Ресурс

 

І. Сабақ барысы

 

Ұйымдастыру

2 мин

 

 

 

 

Сыныпты түгендеу, амандасу.

Сыныпты тренинг арқылы  топқа бөледі.

 

 

 

 

 Оқушылар топқа бөлінгеннен кейін топ басшысын сайлайды, топ  басшысы топ мүшелерінің міндеттерін бөліп береді..

 

 

Топ мүшелерінің міндетін анықтау.

бағалау формативтік

бағалау парағын үлестіру

 

 

 

ІІ үй

тапсырмасы

 

7 мин

 

Үй тапсырмасын тексереді

-әр топқа тапсырма дайындайды.

 

 

Топта талдайды  флипчарт жасайды

 

Әр топ тапсырмасы:

1-топ:Ұлғайтқыш құраларды сипаттау.

2-топ: Микроскопты пайдалану ережесі.

3-топ: Ғалымдар еңбегі.

 

 

Бірін-бірі немесе

өзін –өзі бағалайды

 

флипчарт

Жаңа сабаққа көшу сатысы

 

2 мин

 

 

ІІІ

жаңа сабақ

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қызығушы-

лығын ояту

 

10 мин

 

 

 

Сергіту сәті

 

2 мин

Өсімдіктің өсу сатысы бейнеленген материалдар.

 

 

 

 

Жаңа сабақтың тақырыбын хабарлау,мақсатымен таныстыру.

Топтық тапсырма беру.

 

 

Флипчартпен жұмыс жасауға бағыт  беру.

 

 

 

 

 

 

 

Пияз қабығының, бөлме өсімдіктерінің өңінен препарат жасау алгоритмін ұсынады.

 

 

 

Ханшайым,айдахар самурай ойыны.

«Миға шабуыл»

Бидай дәні қалай үлкен өсімдікке айналды?

 

Әр топ мәтін мазмұнымен танысады.

 

Тақырыпқа сұрақтар құру.Мәтіннің   мазмұнын,  сызбанұсқа түрінде көрсету, немесе суретін салу.Топ мүшелері өз міндеттерін атқарады

 

Әр топ пияз қабығының өңінен препарат дайындайды.

Микроскоппен қарайды.

 

 

 

 

Диалог

 

Топта талдау, сыныпта сипаттау.

 

 

1-топ. Қабықша және цитоплазма,вакуоль.

2-топ. Ядро.

3-топ. Пластидтер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулықтағы, тақтадағы  суретпен салыстырады.

 

 

 

 

 

Оқушылардың зейінін    жинақтау

 

 

Өзара бағалау парағын толтыру.

Сурет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Флипчарт, маркерлер.

 

 

 

 

 

 

 

 

Препарат,

микроскоп

 

Топтық жұмыс ой толғау

5 мин

 

Жасуша –өмір. Тақырыбына тапсырма беру.

 

Эссе жазады

 

Ашық сұраққа жауап берді

 

Өздерін бағалайды

Қорытынды

6 мин

Мұғалім түрлендірілген тапсырма береді.

Тестің бір нұсқасын ғана жасайды.

1.Синквэин»

5 жолды өлең

құрастырады.

2.Графикалық тест.

 

Қорғайды, тексереді.Өздерін бағалайдыИнтерактивті тақтадағы тест сұрақтары
 

Бағалау

 

 

Үйге тапсырма:

3 мин

 

Бағалау парақтарын жинап алу , қорытынды бағасын шығару.

 

 

§3  тақырып бойынша сурет салып ,слайд жасап келу,глоссарий.

Рефлективтік есеп

 

Пайдаланған әдебиеттер

 

 

 

6-сынып биология,оқулық. Р.Әлімқұлова. Т.Жүнісқызы.дидактикалық материалдар.