7 – ге көбейту және бөлу кестесі

Сабақтың  тақырыбы: 7 – ге көбейту және бөлу кестесі

 

Мақсаты: 7 – ге көбейту және бөлу кестесін құру, дұрыс есептеу, күнделікті пайдалана білуге үйрету; зейінін, жадын, математикалық тілін дамыту; ұқыптылыққа, өздігінен жұмыс істеуге баулу.

 

Түрі: аралас  сабақ

 

Көрнекілігі: сызба, суреттер, кесте.

 

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау,ойын.

 

Сабақтың барысы:  І. Ұйымдастыру кезеңі: Сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

             

ІІ.   Білімдерін тексеру: Түлкі  мен  аюдың  сұрақтарына  жауап  беру. Саңырауқұлақтардың  астындағы  сұрақтарға.

  1. Ақмола қаласы  қай  жылы  Астана  қаласы  болды?     1997жылы
  2. Өз егемендігімізді  қай  жылы,қай  күні  алдық?     1991жылы  16  желтоқсан
  3. 100х9 мәнін  ата?     900
  4. 800:8 мәнін  ата?     100
  5. Жіптің ұзындығы 9 дм.  Үштен  бір  бөлігін  тап?
  6. ах4 қандай өрнек?   Санды  өрнек.
  7. 200: (5х2) — 200:10 
  8. Тәуесіздік алғанымызға  қанша  жыл  болды?   21жыл
  9. Тік төртбұрыштың  ауданын  қалай  табамыз?  Ұзындығы  мен  енінің  көбейтіндісі.
  10. Көбейтудің компанентерін  ата?   Көбейткіш,  көбейткіш , көбейтіндінің  мәні.
  11. Бөлудің компанентерін  ата?  Бөлінгіш,бөлгіш, бөліндінің  мәні.

 

     

 

 

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

 

«Шеңберлі  алаң»  ойыны

«Шеңберлі  алаң»  ойынында, оқулықтағы  есептер берілген.  Белеттегі есептерді  шығару. Оларды  қалай  шыққанын  түсіндіреу.

 

 

 

 

 

 

  1. № 1 -белет. 7- ні көбейтуді қарастыр. Бұл – 7- ні көбейту кестесі
7 ∙ 6 = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7

7 ∙ 7 =  7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7

7 ∙ 8 = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7

7 ∙ 9 =  7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7

7 ∙ 6 = 42

7 ∙ 7 = 49

7 ∙ 8 = 56

7 ∙ 9 = 63

 

 

 

 

 

 

 

Теңдіктердің оң және сол жақтарын салыстыр.

Неліктен алдыңғы өрнектің мәніне қарағанда келесі өрнектің мәні 7 – ге артық?

№ 2-белет. Ауызша түсіндіру қалай құрылған.

8 ∙ 7  7 ∙ 8

9 ∙ 7  7 ∙ 9

 

 

 

 

 

№ 3-белет. 7-ін  көбейту  кестесінің  орын  ауыстырымдылық  қасиеті  орында.

7 ∙ 7 = 49

7 ∙ 8 = 56

7 ∙ 9 = 63

8 ∙ 7 = 56

9 ∙ 7 = 63

 

 

 

 

 

 

 

7-ні бөлу кестесін құру. Неліктен 7- ге бөлу кестесін құрғанда 7-ге көбейту кестесін пайдалануға болады. (кестемен  жұмыс істеу)

49:7 -7  56:7-8   63:7-9

 

 

№ 5-белет. Бос орынға тиісті санды қой.

7 ∙       = 49            : 7 = 9         49 :     = 7         8 ∙     = 56         ∙ 9 = 63          63 :       = 7

 

 

Ү.  Түсінгендерін тексеру:  № 6-белет. Теңдеу құр және оларды шеш.

Х + 253 = 609                   63 : х = 9

Х = 609 – 253                     х = 63 : 9

Х = 356                               х = 7

356 + 253 = 609                 63 : 7 = 9

= 609                         9 = 9

 

 

  1. Өзіндік жұмыс. № 7-белет. Тиісті санды орнына қой:
14
7
7

 

 

∙ 7 =  2 ∙ 6 + 2           56 :           =  4 ∙ 2         5 ∙ 9 + 18 = 9 ∙

 

 

 

 

 

Есеп шығару. № 8-белет(1)

7 тәрелкеге – 35 өрік пен 49 шие            Шешуі: 49 : 7 – 35 : 7 = 7 – 5 = 2

1 т. өріктер  шиелерден қанша кем?        Жауабы: 2 өрік кем

№ 8 (2)

7 банка – 3 кг

?           Шешуі: 7 ∙ 3 + 6 ∙ 2 = 21 + 12 = 33

  • банка – 2 кг Жауабы: 33 кг тосап.

 

 

Жұптық жұмыс. № 9 ауызша есептеу. (4 см2 ‹ 5 см 2 )

  1. Шығармашылық жұмыс. № 11.

 

ҮІ. Қорыту:            «Кім  жылдам»  ойыны

 

 

                                     4

5                                        21

3                                                            42

70

 

 

 

6

14

 

 

2                                               10

 

 

 

49

8                                       7

28

9                                          35               56

 

 

№ 12-есеп  бойынша.  7 –ге көбейту және бөлу кестесін пайдаланып, нәтижесін ата:

7 ∙ 7 = 49           7 ∙ 4 = 28             3 ∙ 7 = 21           56 : 7 = 8         8 ∙ 7 = 56       28 : 7 = 4

7 ∙ 6 = 42           7 ∙ 9 = 63             14 : 7 = 2           2 ∙ 7 = 14        5 ∙ 7 = 35       7 ∙ 6 = 42

 

 

ҮІІІ. Үйге тапсырма: 1. № 10, 129 бет

  1. бағалау