Сан есім. Есептік,реттік сан есімдер

 

Сабақтың тақырыбы:Сан есім. Есептік,реттік сан есімдер
Сабақтың мақсаты:

 

Білімділік:оқушылардың танымдық дүниесін кеңейту.Қазақстан Республикасы, Ақмола облысы туралы білімін тиянақтау.
Дамытушылық:сөздік қорларын байыту,ойлау қабілеттерін дамыту, сұрақтарға дұрыс түсініп жауап беруге үйрету,ауызекі сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік:Отанды сүйіп,туған жерді аялай білуге баулу.
 
Сабақтың түрі:дәстүрлі сабақ.
Сабақтың әдісі:топтық,сұрақ-жауап,мәтінмен жұмыс.
Пәнаралық байланыс:тарих,география,қазақ әдебиеті
Сабақтың көрнекілігі:слайдтар,Қазақстанның,Ақмола облысының картасы,сызбалар.

 

Сабақтың өту барысы:

 

Ұйымдастыру кезеңі:

  1. Оқушылармен амандасу.
  2. Оқушылар бір-біріне жылы тілектер, сөздер айтады.
  3. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру.

 

Интерактивті тақтамен жұмыс.

 

Слайд 1.  « Сиқырлы сандар сөйлейді»

 

— Балалар, бұл – сиқырлы сандар. Әр санның өз құпиясы бар.Сандардың құпиясына тоқталайық.Сандарды рет – ретімен ашамыз.

 

 

 

  
 

 

  

 

16Сан есім дегеніміз не?
1991Есептік сан есімнен реттік сан есім жасаңдар.

Тоқсан бір, он алты, жиырма, жүз, мың, сексен алты.

1993Сан есімнің түрлерін ата.
1986Мақал- мәтелдерді аяқта.

·        … саусақ бірдей болмас.

·        Білекті … жығады, білімді … жығады.

·          …. кісінің түсін білгенше, … кісінің атын біл.

·        … ауыз сөздің тобықтай түйіні бар.

·        … ала болса,ауыздағы кетеді, … түгел болса, төбедегі келеді.

2030Сандарды оқы.

25, 201, 894, 1045, 506, 1023, 5,6

2011 Сөз тіркестерін қазақ тіліне аудар.

21 дом, 6 улица, 1991 год, 8 стол, 16 лет

 

 

Слайд 2   Қазақстанның картасы ашылады.

 

  • Міне, балалар, Қазақстан Республикасының картасы ашылды.

 

 

 

 

            Қазақстан Республикасы                          Ақмола облысы

                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Біз бүгін еліміздің көрікті жерлерінің бірі Ақмола облысы бойынша ақпарат аламыз, жаңа сөздермен танысамыз.

 

Слайд 3                                Жаңа сөздер

(Мұғалім  сөздерді мәнерлеп оқиды, оқушылар хормен қайталайды)

 

қоңыржай

сала

өндіріледі

тұщы

ұлан — байтақ

киелі

шипа

умеренный

приток

производится

пресный                                   

обширный

святой

лечение

 

Мәтінмен жұмыс.

 

Ақмола облысымен мәтін арқылы танысамыз.

Мәтінді мұқият түсініп оқып шығып, мәтін бойынша  бір-бір сұрақтан құрастырып алтын сандыққа саламыз.

 

Слайд 4.  Сызбаны пайдаланып , мәтінді әңгімелеңдер.

 

Ақмола облысы

                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 5 .  Сөздердің аудармасын сәйкестендір.

 

производитсяқоңыржай 
лечениекиелі  
умеренныйтұщы    
святойұлан – байтақ                                                  
притокөндіріледі        
пресный                                              сала  
обширныйшипа    

 

Мына сөздерді сөздік дәптерлеріңе жазыңдар.

 

 Слайд 6. Сөйлемдерді оқып, асты  сызылған сөздердің синонимдерін тап.

Облыстың қысы ұзақ,жазы ыстық , қоңыржай.

Көлдің суы тұщы.

Ақмола  жерінің аумағы  121,7  шаршы шақырым.

Қазақстанның жері  ұлан – байтақ.

Астана киелі Сарыарқа жерінде орналасқан.

Қалқұтан – Есіл өзенінің саласы.

Қарағандыда көмір өндіріледі.

 

Слайд 7. Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып,сөйлемдерді аяқта.

                                          

Өсімдіктің сегіз жүзден астам . . .

Облыста көптеген көлдер бар, . . .

Ақмола облысы Республикамыздың орталық . . .

1998 жылдан бастап Ақмоланың облыс     орталығы . . .

 

Слайд 8.

 «Кім шапшаң ?» ойыны.

Мәтіннен бір сөзді айтамын, ал сіздер қай абзацта,қай сөйлемде екенін анықтайсыздар.

 

Қоңыржай,тұщы,көлдер,астанасы.

 

Тапсырма. Мәтіндегі сан есімдерді теріп жазып құрамына, мағынасына қарай ажыратып жазыңдар.

 

(Фотомонтаж)

 

Ақмола облысы  сұлу табиғатымен, таза ауасымен, мөлдір көлдерімен тамаша. (Тақтадан музыка ырғағымен  табиғат көріністері көрсетіледі. Оқушылар мұқият қарайды. )

 

Слайд 9.

 – Балалар , сабағымыздың соңына да келіп жеттік.Сабақта алған білімдерімізді қорытындылап, ойларымызды ортаға салайық.

 

Бекіту: класстер.

 

 

 

 

 

 

Сарыарқа даласы
өзен, көлдер

                                                                

 

 

 

 

 

  • Енді, балалар, алтын сандықты ашайық.

 Оқушылар алтын сандықтағы   салған  сұрақтарын кезекпен- кезек шығып алып,  оқып жауаптарын береді.

 

Бағалау.

 

Үй жұмысы: сөздерді жаттау,ережені қайталау, Ақмола облысы туралы эссе жазып келу.