Сабақтың тақырыбы: Үйдегі емшара

Сабақтың тақырыбы: Үйдегі емшара

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың денсаулығын анықтау, логикалық ойын дамыту және ауызша сөйлеуге қабілеттерін қалыптастыру. Сабаққа қызығушылығын арттыру, денсаулыққа немқұрайлы қарамау, уақытында дәрігерге көріну.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: модульдік оқыту,  сұрақ-жауап.

Пән аралық байланыс: салауаттану.

Сабақтың көрнекілігі: мазмұнды суреттер, адамның денесі және дене мүшелері, тірек-сызбалар, оқулық, тақта, бор.

Сабақтың барысы:

 

Organization moment-5 m

Good afternoon children! Sit down, please.

-Who is on duty today?

-What is your hometask?

-What date is it today?

-What day is it today?

  1. Phonetic drill.

I have two eyes and I can see

I have two ears and I can hear

I have  mouth and I can talk

I have two legs and I can walk

III.           Checking your hometask-15m

Group the words into two categories.

 

 

A: Hi, How are you?

B: Oh, not so good.

A: What is the matter?

B: I have a terrible cold.

A: Really! That is too bad! Have you taken anything for it?

B: No,not yet.

A: Well, do you know what you should do? Take some garlic and cook it in chicken stock. Then drink a cup every half an hour. It really works.

 

  1. New materials-20m

 

a/New words

 

medicine-медицина

chemist’s-дәріхана

remedy-емшара

соughs-жөтел

burn-күйік

insomnia-ұйқысыздық

illness-ауру түрі

handkerchief-бет орамал

 

There is a picture on the blackboard. There are people who has some problems with their health:

 

 

This is Timur.                  This is Ainur.             This is Alma.                 This is a Ermek.

He has a temperature        She has a headache.    She has a sore throut.   He has a cough.

 

 

This is Aigul .                  This is a Erlan.          My brother is a dentist      My name is Alma.

She has a handache        He has a bellyache.      I have toothache.               I am sick.

 

 

 

b/ Read the text. Exercise 6, p100

«Шеңбер бойымен әңгімелеу» ойыны, мақсаты: мәтінмен жұмыстанып отырып жіберілген қателерді дұрыстап, әңгімені толықтыру. Негізгі ойды толық таба білуге үйрету. Шарты: Оқушылар шеңбер бойымен отырып, жүргізуші мұғалімнің бұйрығымен сағат тілінің бағытымен кітаптан мәтіннің бір сөйлемін кезектесе айта бастайды. Мәтін соңына дейін солай жүреді, жіберілген қателер дұрысталып, әңгімені толықтырамыз.

Home remedy

When people have a cold, a fever or flu, they usually go to the doctor for help or they get some medicine from the chemist’s.

But many people also use home remedies for common illnesses. Lots of people drink hot chicken soup when they have a cold. Some people rub oil on the chest for a cold. Other people drink a mixture of red pepper hot water, sugar, lemon juice and milk. Here are some simple home remedies.

Burns: Put the burn under cold water or put a cold handkerchief on it. But don’t put ice on the burn.

Coughs: Drink warm liquids or take some honey.

Insomnia: Drink a large glass of warm milk.

c/ Exercise 7, p 100     «Шын ба, жалған ба? »   жаттығуын орындау.

А-Ғ,   В-Т,   С-Т,   D-T.

d/ “Simon Says” ойыны.

Touch your nose, Touch your head, Touch your hair, Touch your face, Touch your mouth, Touch your ears, Touch your eyes, Touch your hand, Touch your arm, Touch your leg, Touch your knee, Touch your tooth, Touch your back.

  1. Conclusion-5m

Read a proverbs and riddles: /slide/ Kubism strategy

 

A sound mind in a sound body.

В здоровом теле здоровый дух.

 

Тәні саудың жаны сау.

Health is better than wealth.

 

Здоровье-дороже богатство.

Денсаулық зор байлық.

 

 

А place where we get medical help.  (Hospital-аурухана)

 

 

Small round things that we take to recover. (Pill-таблетка)

 

 

 

A person who gives us medical help. (Doctor-дәрігер)

 

 

 

A sheet of paper with the help of which we take medicine at the chemist’s.

(Prescription-   рецепт)

 

 

 

A car that takes a patient to the hospital.

(Ambulance-жедел жәрдем машинасы)

 

 

  1. Hometask: a/ read the text and translation. b/ learning new vocabulary.

c/ write about an interesting home remedy.

 

VII. Marks for the lesson.

Our lesson has come to the end. Let is make a conclusion to our  work. You have   shown your knowledge about health and medicine. You can talk with the doctor