Тақырып: Having friends.
Тақырып: Having friends.
Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:
- Оқушыларды мәтінді толық түсініп оқуға машықтандыру және оқыған мәтінге өз пікірін білдіруді үйрету. «Етістік шақтары», «Етістік» грамматикалық тақырыптарын қайталау
- Еріктілікті дамыту, танымдық қиыншылықтарды жеңуге тырысу
- Досын құрметтеуге және достықты бағалауға үйрету.
Мақсат: грамматикалық және оқу білік-дағдыларын қалыптастыру
Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар: Оқуға арналған мәтін, грамматикалық таблицалар
Сабақ түрі: Қайталау сабағы
Сабақ барысы:
- Organization moment.
- Control of homework.
Talking on theme “My friend”
- Reading the text.
Ex.14,p.24-25
- read the text and give a title
- answer the question:
Was Frank Stuart’s real friend?
- 15,p.25 Match the Kazkh words with the English. Then practise the pronunciation.
- граммафон a) garage
- банкнот b) search
- түйіншек c) grammaphone
- іздеу d) wear
- байлауыш e) headband
- тағып жүру, киіп жүру f) strange
- өрмелеу, көтерілу g) sill
- оғаш, біртүрлі h) climb
- терезе алды тақтайы i) banknote
- гараж j) bundle
- бөтен біреудің үйіне өз
бетімен орналасқан адам k) squater
Key: 1-c 2-i 3-j 4-b 5-e 6-d 7-h 8-f 9-g 10-a 11-k
- Talk to your partner.
Did Stuart buy a motobike with the money?
- Write out the sentneces with the irregular verbs:
Left, was, were, bought, found, had, went, put, saw, understood
- Write out the sentences in the negative form from the text:
It didn’t look interesting
- Write 5 questions to interview Stuart/Frank with your partner.
- What’s your name?
- Where do you live?
- How old are you?
- Where do you work?/ What’s your profession?
- What is your hobby?
- Have you got a bike or motobike?
- What are you going to do to get a motobike?
- Have uoy got a friend?
- Is Frank your friend?
- what kind of friend do you want?
Ex.22,p.25 Interview Stuart (Frank). One of you play Stuart’s/Fran’s role.
Ex-s in Workbook Step3.
- Conclusion of the lesson