Тригонометрия формулалары

                                          Алгебра, 9 сынып.                            Күні…………….

Садвокасова Жадыра Абайқызы

Петропавл қаласы, Қожаберген жырау атындағы №6 орта мектебі

Сабақтың тақырыбы:Тригонометрия формулалары
Мақсаты:

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың түрі:

 

Сабақтың  типі:

 

Сабақтың көрнекілігі:

Қолданылған оқулық:

Сабақтың барысы:

 

 

1)Оқушыларды тригонометрия формулаларын қолданып өрнектерді түрлендіруге және берілген сұрақтарға толық жауап беруге үйрету;

2) Оқушыларды топпен жұмыс істеуге, ізденуге, шығармашылықпен еңбек етуге баулу;

3)Оқушыны тыңдауға, сұрақтарға нақты жауап беруге, практикамен ұштастыруға, тез шешім қабылдай білуге тәрбиелеу.

 

бекіту

 

диалогтық оқыту, топтық жұмыс

 

Слайдқа салынған есептер, кеспе, «Блум түймедағы»

 

А. Әбілқасымова

1.     Ұйымдастыру  кезеңі.

А) Сәлемдесу

Ә) Оқушыларды түгендеу

Б) Оқушыларды топқа бөлу.

Оқушыларға топ атауларының кейіпкерлері жазылған кеспелер таратылады. Топ атаулары «Әншілер», «Ақындар», «Қалалар», «Спортшылар», «Актерлар», «Мемлекеттер» болып бөлінеді.

 

  1. Ауызша жұмыс.
  2. Сұрақтармен жұмыс.

Қандай тригонометрия формулаларын білесіңдер? (қарапайым сұрақ)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сіздердің ойларыңыз бойынша төменде келтірілген есептерге қандай тригонометриялық формулаларды пайдалануға болады?

(анықтамалық сұрақ)

Егер  болса, онда табыңыз.

Есеп шығару барысында қандай қиындық болды?

Шешуі:

 (интепретациялық сұрақ)

 

 есебін келтіру формуласы бойынша шығаруға болатындығы белгілі. Осы есепті қосу формуласы арқылы шығарса қалай болады?                   (шығармашылық сұрақ)

Шешуі:

Төменде келтірілген есептердің ұқсастығы мен айырмашылығы неде?

 (бағалаушы сұрақ)

 

 

 

 

                                                                             синус, коснус,

                                                                              тангенс функциялары                                               Синус және                                                       арқылы құралған                           

            косинус функциялары      Негізгі

         арқылы  құралған         тригонометрия

лық тепе-теңдік

арқылы шығарылады.

 

 

 

 

 

Оқитын бөлменің кіші қабырғасының өлшемдерін алып, диагоналінің ұзындығын табыңдар. (тәжірибелік  сұрақ)

Әр топ ортаға шығып өз жұмыстарын қорғап, сұрақтарға жауап береді.

4) Үйге тапсырма беру кезеңі: Әр топ басқа топқа өз сұрақтарына ұқсас сұрақ құрып, үйге береді.

5) Бағалау

Оқушының аты – жөні:
Бағалау критерийлеріӨлшем ұпайлары 1-5
1Сабақтың басындағы көңіл — күйім
2Сұрақтарға жауап беру белсенділігім
3Есеп шығару жылдамдығым
4Математикалық тіл мәдениетім
5Формулаларды орынды пайдалануым
6Сыныптасыма көрсеткен көмегім
7Топқа ұсыныс жасауым
8Топпен келісуім
9Сабақтан алған әсерім
Қорытынды ұпай саны

6) Қорытынды

Томас Юнг «Математиканың түсініп оқыған 10 беті,жаттап алған 100 бетінен, ал өздігімен оқып игерген бір бет түсініп оқыған 10 бетінен артық» деген екен.