Параллель түзулер

Убаисова Айнура Сарсенбековна

Қарағанды облысы,Қарқаралы қалаы №44 орта мектеп

Сабақтың тақырыбы:  Параллель түзулер.

Сабақтың мақсаттарының бағыттарыСабақ мақсаты
Білім беруПараллель түзулер тақырыбын оқып үйренуде  анықтамасын,параллель кесінділер ұғымын,теореманы дәлелдеуді,аксиоманы қолдана білу іс-әрекеттерін ұйымдастыру.
ТәрбиелеуСабақ барысында тапсырмаларды орындауда ұлттық дүние таным мәселелеріне қатысты танымдық-тағылымдық ой-пікір туындату,ізденіске ықпал ету.
ДамытуОқушының танымдық объектіні /анықтама,теорема,аксиома,есептерді/ талдай білу дағдыларын дамыту және ой ұшқырлығын ұштауға жағдай жасау.

 

Сабақтың барысы:

Сабақтың дидактика

лық кезеңдері

Жұмыс бағыттары мен әр дидактикалық кезең мақсатыСабақтағы дидактикалық кезең мазмұныЖұмыс тәсілдері, әдіс-формаларыБерілетін уақыт
Ұйымдастыру кезеңіБалалардың сабаққа қатысуын тексеру, зейінін мақсатқа бағыттауТәсілі:

сұрақ-жауап

Формасы:

ұжымдық

1 мин
Мақсат қоюСабақтың оқушылармен бірлесе атқарылар жұыс бағытын анықтауПараллель түзулер анықтамасын,параллель кесінділер,сәуле мен түзудің ,кесінді менсәуленің ,екі сәуленің параллельдігін түйсінуге бағыттау.Тәсілі: мәліметтер беру1 мин
Жаңа сабақты түсіндіру
  • Оқушы қызығушылығын тудыратын сұрақтар беру.
  • Өз пікірін айта білуіне мүмкіндік беру.
  • Практикалық жеке құндылықтарын сезінуіне біліктерін толықтыруға бағдар беру.
  • Проблемаларды тұжырымдау және оның шешу әдістерін  ұсынуына ,ізденіске бағдарлау.
  • Өз пікірін дәлелді тұжырымдауға мүмкіндік беру.
 

  • Өткен сабақтағы білімдері негізінде түсінік бере отырып,Параллель түзулер анықтамасын өздеріне тұжырымдату.
  • М нүктесі арқылы өтетін а түзуіне параллель түзуді сал.
  • Параллель кесінділерді сал.

а/

 

 

 

 
б/

 

 

 

 

 
в/

 

 

 

 

 

 

 

 

Әдістері:

ой тудыру

 

Қорытынды пікір алмасу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жеке тапсырмалар арқылы ізденіске жетелеу

 

Формасы:

топтық

5-7 мин
Жаңа сабақты бекіту 

Тапсырмаларды орындата отырып бұрынғы,бүгінгі білімдерін пайдалана отырып,практикалық негізінде ізденіске ,өз ойын аита білуге қолайлы сәт тудыру.

Практикалық тапсырма

1/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Әдісі: тұжырымды пікір айту

Дәлелдерге сүйену.

 

 

 

 

Формасы: топтық,жекелей.

5-6 мин
Жаңа сабақты пысықтауСыныпты төрт топқа бөліп карточка арқылы жұмыс жасау.Есеп шарты бойынша өз идеяларын дәлелдеуШығармашылыққа жетелеу.

 

Формасы: топтық

15 мин
БағалауОқушы пікірі мен жұмысын бағалау.Не үйрендікТоптағы және жеке оқушының еңбегін бағалау.2-3 мин
Үй тапсырмасыСыныпта талданған жұмыстар негізінде өзіндік жұмыстарын даярлау.   есепті зерттеу.Қосымша материал мен жұмыс істей білу,жауапкершілікті сезіну3-4 мин
Жаңа сабақты қорытуҮй тапсырмасын дұрыс орындауға бағыттау

 

Үй тапсырмасын дұрыс орындауға бағыт беру.

№                 №

Есетер арқылы өз ойларын сауатты жеткізе білуге  ықпал ету.

 

Қорытынды пікірг аитуға баулу.

Формасф: ұжымдық.

4-5 мин