Биквадрат теңдеу

20.01.2015ж 8 сынып

Сабақтың тақырыбы: Биквадрат теңдеу

 

Мақсаты:

Білімділік: Бұл тақырыпты игере отырып, биквадрат теңдеу ұғымымен таныстыру. Квадраттық теңдеулер, келтірілген квадрат теңдеулер, толымсыз квадрат теңдеулер тақырыптары бойынша алған білімдерін тереңдетіп, жүйелеу жинақтау.

Дамытушылық: Биквадрат теңдеулерді шешу алгоритімін білу. Логикалық ойлау қабілеті мен дағдыларын жетілдіру. Белсенділіктерін арттыру, сабаққа қызығушылықтарын қалыптастыру. Ұзақ есте сақтауына көмектесу.

Тәрбиелік: Оқуға, саналы сезімге, жауапкершілікке, өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.

 

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

 

Әдіс –тәсіл: симантикалық карта, виен диограммасы, тест.

 

Көрнекі құралдар: Интерактивті тақта.

 

Барысы:

  1. Ұйымдастыру бөлімі.(1 мин)
  2. Ой шақыру (семантикалық карта толтыру 4 мин)
  • Жаңа сабақпен байланыс. (өткен тақырыптар бойынша есеп шығару 5 мин)
  1. Мағынаны тану (7 мин)
  2. Практикум. (есептер шығару 15 мин)
  3. Сергіту сәті. (логикалық ойын 3 мин)
  • Ой толғаныс (тест 7мин)
  • Қорытындылау( Рефлексия 3 мин)

 

 

1 Ұйымдастыру кезеңі.

Сынып үш топқа бөлінеді.

 

2 Семантикалық карта.

 

ФормулаТолымсыз квадрат теңдеуТолық квадрат теңдеуКелтірілген квадрат теңдеу
1ах2+вх+с=0
2ах2+с=0
3ах2+вх=0
4ах2=0
5ах2+вх+с=0 егер а=1

 

 

3 Жаңа тақырыптың атын өткен тақырыптар бойынша есептер шығару арқылы анықтау.

Есептер                                                   Жауаптар

 

4 Мағынаны тану

 

Анықтама: , мұңдағы , түрінде берілген теңдеу биквадрат теңдеу деп аталады. a,b,c – кез келген сандар, х – айнымалы.

жаңа айнымалы еңгіземіз.

 

Үш топқа мағынаны ашуға есептер беріледі

 

 

 

теңдеудің түбірі болмайды.

Жауап: -1;1.

 

Теңдеулерді шешудің мұндай әдісі жаңа айнымалы еңгізу әдісі деп аталады.

Теңдеулерді шешудің жаңа айнымалы еңгізу әдісімен шешу алгоритм құру     (оқушылармен біріге отырып)

  1. Теңдеудегі қандайда бір өрнекті жаңа айнымалы арқылы белгілейміз
  2. Берілген теңдеудегі өрнектің орнына жаңа айнымалыны енгізіп, жаңа айнымалыға байланысты квадрат теңдеу аламыз
  3. Шыққан квадрат теңдеуді шешеміз
  4. Алмастыру арқылы алғашқы айнымалының мәнін табамыз
  5. Табылған түбірлерге тексеру жүргізіп, берілген теңдеудің түбірлерін анықтаймыз

 

5 Практикум

 

«Мектеп» баспасы. Әбілқасымова 62 бет. № 189 -190

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Сергіту сәті.

 

«Ойымды жалғастыр» ойыны

1.Жеті жұрттың тілін біл, (жеті түрлі білім іл)
2. Білекті бірді жығар, (білімді мыңды жығар)
3. Екі жақсы қас болмас, (екі жаман дос болмас)
4. Досыңды үш күн сынама, (үш жыл сына)
5. Бір елі ауызға – (екі елі қақпақ)
6. Жүз сомың болғанша, (жүз досың болсын)
7. Отызтістен шыққан сөз, (отыз елге тарайды)
8. Білгенің бір тоғыз, (білмегенің тоқсан тоғыз)
9. Бір кісі қазған құдықтан, (мың кісі су ішеді)

 

Тест

 

7 Бекіту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа сабақты бекіту сурақты:

  1. Жаңа айнымалыны енгізу әдісін қарастырудың қандай қажеті бар?
  2. Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулердің түбірлеріне неліктен тексеру жүргізу керек?

 

Рефлексия және сабақтың қорытындысы.

Міне сабағымыз аяқталуға жақындады. Сендер бұл сабаққа жақсы қатыстыңдар, өз білімдерінді көрсеттіндер. Ал енді мен сендердің бүгінгі сабақ туралы пікірлерінді білгім келеді. Мына сұрақтарға жауап беріңдер.

  1. Сендерге сабақ ұнадыма?

 

Нені  білдімНені білмедімНені білгім келеді

 

 

Үйге тапсырма. Формула жаттау, есепті шығару алгоритімін қарастыру.

Деңгейлік таптырмалар.

 

1 деңгей

 

2 деңгей

 

3 деңгей