Махамбет өлеңдеріндегі өршіл, прогресшіл романтизм

Пәні:Қазақ әдебиеті
Сыныбы:8
Сабақ тақырыбы:«Махамбет өлеңдеріндегі өршіл, прогресшіл романтизм»
Сабақ мақсаты:Махамбет өлеңдерінің тарихи мәні, халықтың арман-тілегін жырлауы, «Мұнар күн» өлеңіндегі ақынның сыры, қайғысы, эллегиялық сарын; сабақ барысында  қатысушылар бір-біріне сұрақ қойып,айтқандарын дәлелдейді; диалогтік оқыту арқылы сөйлеу дағдыларын дамытады
Күтілетін нәтижеӨлең-жырларының жанрлық ерекшеліктері, бейнелеу тәсілдері, ішкі ырғақтары мен теңеулерін түсінеді.Оқушылар диалог арқылы бір-біріне сұрақ  қою, сөйлесу арқылы білімдерін кеңейтеді.
Түйінді идеяОтанын, елін, жерін құрметтеу, қорған болу
Әдіс-тәсілдер«Түртіп алу», «Бес жолды өлең», «Шындық дедекторы» т.б.
Сабақта қолданылатын ресурстар:Маркерлер, флипчарт, стикер, таныстырылым, смайлик.
Уақыты:Кезеңдері:Мұғалім іс-әрекеті

 

Оқушы іс-әрекеті
 

5 мин

Психологиялық тренинг

 

Сыныпта психологиялық ахуал туғызу

Оқушыларды топқа бөлу

Әріптер арқылы «А,В,С,Д»

«Айна» тренингі арқылы психологиялық ахуал туғызды.

Топқа бөліну.

АВСД

5 минҮй тапсырмасыӨлеңді жатқа жазу

«Көршінің өлеңі» әдісімен

 

 

Бір-екі оқушы жатқа айтады. Қалғандары параққа жазбаша орындап, көршілерімен алмасып тексереді.

Жазған парақтарын топ басшысына тапсырады.

5 минҚызығушылықты ояту«Махамбет Өтемісұлы» туралы көрсетілім. Ақынның шығармалары бойынша үздік оқушының таныстыруыТансытырылымды тамашалап, тыңдау.
15 минМағынаны ажыратуМәтінмен жұмыс.

Өлеңдерін оқып жатқанда таныстырылым көрсету

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.оқу

Өлеңдерін нақышына келтіре мәнерлеп оқу

2. «Түсіндірмелі сөздік»

«Мұнар күн» өлеңіндегі сөздерге түсінік беру

3. « түртіп алу»

1-топ; «Мұнар күн» өлеңіндегі көркемдегіш құралдар (эпитет, теңеу)

2-топ; «Мен-құстан туған құмаймын» өлеңі құрылысына талдау

3-топ; «Махамбет» сөзіне «Бес тармақ өлең» құраст.

4-топ; «Шындық  дедекторы» (10 сұрақ құрастырып, біреуіне қате жауап жазу)

3  минСергіту сәті«Қарын мен төбе» әдісі

Мұғалім: «бір, екі, үш! Қолдарыңды ауыстырыңдар!» деп команда беріп отырады

Сол қолдарымен қарындарын сипалап, оң қолдарымен төбелерін ақырындап шапақтайды. Мұғалім командасымен қолдарын алмастырады.
5 минОй толғаныс«Топтан озған тарланбоз» топбасшылар сайысыМахамбет шығармашылығы, өміріне қатысты сұрақ-тапсырмалар
5 минРефлексия.

 

Бағалау

« Шығу парағын» тарату.

 

Кесте тарату

оқушылар сабақ бойынша өз ой-пікірлерін жазады

топ басшысы бағалайды.

2 минҮйге тапсырмаӨлеңді жаттау

Үздік оқушыға «Махамбеттің күйшілік өнері» шығармашылық жұмыс

 

 

ШҚО, Абай ауданы, Қасқабұлақ ауылы

«М.Әуезов атындағы орта мектебі» КММ

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Желдібаева Альфира Ақтайлаққызы