Паскаль – программалау тілі

Сабақтың тақырыбы:  Паскаль – программалау тілі

Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушылардың Паскаль тiлiндегi бiлiктiлiгiн тереңдету. Олардың

компьютерде алгебралық есептерді Паскаль тілінде қолданып бағдарлама жазуға үйрету.

 

  1. Оқушыларды компьютерлік сауаттылыққа тәрбиелеу.

                                   

  1. 3. Баланың ойлау қабiлетiн дамыту, бағдарламалық тiлдiң операторларын тиянақты пайдалануға жетелеу.

 

Сабақтың түрi:

Тақырыпты қорытындылау, есептер шығару.

Сабақта қолданылатын әдiстер:

жекеше, топтық, ауызша, тестiк

Сабақтың көрнекiлiктерi:

компьютерлер, тестiк, практикалық тапсырмалы үлестiрмелi

                       карточкалар, Паскаль командалары жазылған қиынды қағаздар.

 

САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ:

  1. Ұйымдастыру кезеңi /мұғалiмнiң кiрiспесi/ 3 минут
  2. Ұй жұмысын тексеру. 2 минут
  3. Сөзжұмбақ шешу арқылы сабақтың тақырыбын ашу. 5 минут
  4. Тақырып және өткен тақырып бойынша есептер шығару, 20 минут

I топ, Кеспе қағаздағы алгебралық өрнектердi Пасакаль тіліне аударады  10 минут

II топ, Paint бағдарламасында қарсылас тобына сурет салып, тілек жазу.

Тапсырманы ауыстырып орындайды 10 минут

  1. Тестiк тапсырма 10 минут
  2. Үйге тапсырмасын беру /Алгебралық өрнектерді Паскаль тілде жазып келу./
  3. Бағалау, қорытындылау 5 минут

 

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:

  1. Саламатсыздар ма,отырыңыздар. Кезекшi,сабақта кiм жоқ./белгiлеп алу/ Бүгін дәстүрлі емес сабақ өткізгелі отырмыз. Қазір алдымызда жатқан фигураларды пайдаланып 2 топқа бөлініп аламыз.

— көшбасшысы билікке талпынады. Өз-өзіне сенімді күшті саясаткер, сөз тапқыш. Жақын достары мен ортасы шағын. Осы фигураны таңдаған оқушыларды «Паскаль» тобы деп атаймыз.

— Қарым қатынасты жоғары бағалайтын өзгелерді қадағалайды кең пейілді, түйсігі жақсы дамыған, әңгіме айтқанды ұнатады, тез шешім қабылдай алмайды, достарымен таныстары көп. Бұл фигураны таңдағандарды «Алгоритм» тобы деп атаймыз.

 

Бүгiнгi сабақтың мақсаты бойынша сiздер : Бағдарламау тiлiнде бағдарлама жазу  және өз беттерiңiзбен есептер шығарып оларды мына бағалау бетiнде  өзiңiздi бағалай бiлуiңiз керек. Қорытынды баға өзiңiздiң қойған бағаңыздан шығады. Сондықтан бiлiмiмiздi мейлiнше әдiл, нақты бағалайық./ Бағалау бетi үлестiрiледi. / Әр тапсырманы орындаған соң өзiңе орындаған тапсырмаңыздың соңына баға қойып отырыңыз.

 

БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ                                                                                                   9 “б” сынып оқушысы

 

Тапсырма атауыжауабыҚойылған бағаЕскерту
1Ұй жұмысын тексеру
2Ауызша сұрақтар (кросворд шешу)

 

3.Тақырып және өткен тақырып бойынша есептер шығару
4Тестiк тапсырма1.       2.         3.       4.      5.          6.      7.
5Мұғалiмнiң қорытынды бағасы

 

  1. Ұй жұмысын тексеру. (Кодоскоп арқылы)
  2. Қазiр мұқият маған қараңыз ауызша өткен сабақтан қайталау сұрақтары қойылады, жауап берiп, бүгінгі өтетін тақырыбымыздың тақырыбын сөзжұмбақ арқылы ашып аламыз, өз жауабыңызды бағалап отырыңыз.

СҰРАҚТАР:

  1. Шамалардың қабылдайтын мәндеріне берілетін сипаттама.
  2. Берілген есептің шығару жолын реттелген амалдар тізбегі түріне келтіру.
  3. Ешқандай да әрекеттің орындалмайтынын көрсететін оператор.
  4. := атқаратын қызметі.
  5. Алгоритмді жүзеге асыру барысында орындалатын іс — әрекеттерді анықтайтын тілдің қарапайым сөйлемі.
  6. Есептеу процесі бөліктерінің қайталап орындалуы.
  7. Программалау тілі.

 

П

 

А
С
К
А
Л
Ь

 

  1. Есептер шығару

I топқа тапсырма

а) (5+2*4):3;  z=7ab              б) 3 div 10+25 mod 5                     в)   mgcosα                 г) а+b  

д) y=a*x өрнегінің мәнін есептейтін программа жаз.                                                   -c

                                                                                                   

II топқа тапсырма

ж) 3 div 10+25 mod 5    з) 5+2:10     к) b2-4ac               л) 2πR            м)  ad+bc

bd

н) x= a+b өрнегінің мәнін есептейтін программа жаз

 

  1. Тестiк тапсырмалар
  2. Түбір астындағы Х-ті Паскалда қалай жазуға болды?

а) SQR (X)

  1. b) SQRT (X)
  2. c) ABS (X)
  3. Меншіктеу оператыры қайсы жағдайда қате жазылған?

а) b+1:=a

  1. b) a:=5
  2. c) a:=b
  3. Программада қандай бөлім міндетті түрде болуы керек?

а) label бөлімі

  1. b) begin … end бөлімі
  2. c) var бөлімі
  3. ех арифметикалық функциясының Паскаль тілінде жазылуы.

а) [x]

  1. b) exp(x)
  2. c) cos(x)
  3. Алгоритм қасиеттерінің саны

а)  4

  1. b) 5
  2. c) 3
  3. Ромб түріндегі геометриялық фигура

а) басы, соңы

  1. b) шарт
  2. c) кез келген әрекет
  3. Төмендегі операциялардың қайсысы, арифметикалық амалдар болып табылады?

а) +, -, *, /, div, mod

  1. b) not, or, xor,
  2. c) +, -, *, and

 

  1. Үйге тапсырма. §5, §6 қайталау

Алгебралық өрнектерді Паскаль тілінде жаз.

  1. a) M=207a30b; b) x=24ba+3b+71a

 

  1. Бағалау.

Ендi бағаға келейiк   бәрiңiз бағалау бетшесiне сәйкес бағаларыңызды қойып отырдыңыздар ма? Олай болса бетшелердi маған тапсырыңыздар ,бағаларыңыз өздерiңiзге белгiлi болу керек, тек шектен шыққан жомарттық  немесе сараңдық болмасын, бәрi әдiл болсын. Сабаққа қатынасып, жаппай ат салысқандарыңызға рахмет,сау болыңыздар!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тестік тапсырмалар

 

  1. Түбір астындағы Х-ті Паскалда қалай жазуға болды?

а) SQR (X)

  1. b) SQRT (X)
  2. c) ABS (X)
  3. Меншіктеу оператыры қайсы жағдайда қате жазылған?

а) b+1:=a

  1. b) a:=5
  2. c) a:=b
  3. Программада қандай бөлім міндетті түрде болуы керек?

а) label бөлімі

  1. b) begin … end бөлімі
  2. c) var бөлімі
  3. ех арифметикалық функциясының Паскаль тілінде жазылуы.

а) [x]

  1. b) exp(x)
  2. c) cos(x)
  3. Алгоритм қасиеттерінің саны

а)  4

  1. b) 5
  2. c) 3
  3. Ромб түріндегі геометриялық фигура

а) басы, соңы

  1. b) шарт
  2. c) кез келген әрекет
  3. Төмендегі операциялардың қайсысы, арифметикалық амалдар болып табылады?

а) +, -, *, /, div, mod

  1. b) not, or, xor,
  2. c) +, -, *, and

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ                                                                                                   9 “б” сынып оқушысы

 

Тапсырма атауыжауабыҚойылған бағаЕскерту
1Ұй жұмысын тексеру

 

2Ауызша сұрақтар (красворд шешу)

 

3.Тақырып және өткен тақырып бойынша есептер шығару
4Тестiк тапсырма1.       2.         3.       4.      5.          6.      7.
5Мұғалiмнiң қорытынды бағасы

 

 

БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ                                                                                                   9 “б” сынып оқушысы

 

Тапсырма атауыжауабыҚойылған бағаЕскерту
1Ұй жұмысын тексеру

 

2Ауызша сұрақтар (красворд шешу)

 

3.Тақырып және өткен тақырып бойынша есептер шығару
4Тестiк тапсырма1.       2.         3.       4.      5.          6.      7.
5Мұғалiмнiң қорытынды бағасы

 

 

БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ                                                                                                   9 “б” сынып оқушысы

 

Тапсырма атауыжауабыҚойылған бағаЕскерту
1Ұй жұмысын тексеру

 

2Ауызша сұрақтар (красворд шешу)

 

3.Тақырып және өткен тақырып бойынша есептер шығару
4Тестiк тапсырма1.       2.         3.       4.      5.          6.      7.
5Мұғалiмнiң қорытынды бағасы

 

 

БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ                                                                                                   9 “б” сынып оқушысы

 

Тапсырма атауыжауабыҚойылған бағаЕскерту
1Ұй жұмысын тексеру

 

2Ауызша сұрақтар (красворд шешу)

 

3.Тақырып және өткен тақырып бойынша есептер шығару
4Тестiк тапсырма1.       2.         3.       4.      5.          6.      7.
5Мұғалiмнiң қорытынды