Киім және аяқ-киім гигиенасы

 

Құлмырзаева Жадыра, А.Жанпейісов атындағы № 105 орта мектептің технология пәнінің мұғалімі, Қармақшы ауданы, Қызылорда облысы

 

 

Сыныбы: 5 «Б»

 

Тақырыбы:   Киім және аяқ-киім гигиенасы

 

Мақсаты: Киім, аяқ-киім жайлы жан-жақты мағлұмат беру

 

       Білімділігі:              Киім және аяқ-киім  жайлы ,

олардың гигиеналық талаптарын түсіндіру

 

       Дамытушылығы:  Оқушылардың ой-танымдық ,

есте сақтау , іскерлік қабілеттерін арттыру

 

       Тәрбиелігі:              Ұқыптылыққа,тазалыққа тәрбиелей отырып,

эстетикалық талғамдарын  арттыру

 

Типі: Аралас

Түрі: Дәстүрлі

Әдісі:СТО элементтері

Көрнекілігі: дербес компьютер, интерактивтік тақта , сәйкестендіру тесті

 

 

 

 

Сабақ барысы

 

І Ұйымдастыру кезеңі

А) Оқушылармен сәлемдесіп ,оларды түгелдеу

Ә) Сабаққа назарын аудару

Б) Топқа бөлу ,бағалау парағын тарату

 

II Үй тапсырмасын сұрау

 

 «Кім жылдам?» ойыны

Ұяшықтарға сұрақтар жасыру

 

101010
202020
303030
  1. Машинада дұрыс отыру тәсілі
  2. Жұмысты бастау үшін қандай операциялар орындалады?
  3. Тігін машиналарының неше түрі бар?
  4. Машина тігістерінің түрлері ?
  5. Тігін машинасының ең алғашқы жобасын кім ұсынды?
  6. Машина жұмысын аяқтау үшін қандай операциялар орындалады?
  7. Тігін машинасын жұмысқа қалай дайындайды?
  8. Жалпы машина тігісіне қандай талаптар қойылады?
  9. Жабық киықты тігіс дегеніміз не?

 

 

 

ІІІ Үй тапсырмасын бекіту  

Сәйкестендіру тесті

 

ТігісҚолдануы
Қайып тігу

 

Жабық қиықты бастыра тігу

Әдіптеу

Ашық қиықты жөрмеп тігу

Жабық қиықты жөрмеп тігу

Бір бөлшекті екіншісіне бастыу жолымен біріктіру

Ішкі бөлшектің шетін өңдеу

Бөлшектің шетін өңдеу

Екі бөлшекті бір-біріне біріктіру

Бөлшектерді біріктіріп, соңында қайыру

 

 

ІV Жаңа сабақ

 

                                                             

Білемін Білгім келеді Үйрендім

    

Мәтінді оқу ( 5 мин )

 

      Киім – адамның денесіне киюге арналған бұйым, жасанды жамылғы түрлері. Киім адамды қоршаған ортаның, табиғаттың түрлі әсерлерінен қорғайды. Оның тұтыну мәнімен бірге ғұрыптық және белгілі бір мақсатқа қызмет ететін маңызы бар.Жақсы киінуге ұмтылатын кісіге жинақылық, тазалық қасиеттер тән болу керек.Үтіктелмеген, дақ түскен, кей жерлері майланып кеткен киімдерді, жағасы мен жеңі  кірлеп,қыртыстанған жейдені киюге болмайды.Түймелердің дұрыс және берік қадалуын,киімдегі тесілген, жыртылған жерлерді жамап, тігіп отыруды ұмытпау қажет. Синтетикалық киімді киюдің кажеті жоқ, әсіресе жазды күні. Өйткені адам денесінің терлеуіне байланысты тер киімге сіңбей тері үстінде болып бірнеше жұқпалы ауру тарататыны микробтардың ұясына айналуы мүмкін.

Маусым ауысқан кезде бұйымдарды жуып, тазалап, үтіктеп, күйеден сақтайтын препараттарды сеуіп, келесі маусымға дейін сақтап қояды.

     Аяқ-киім ыңғайлы, берік, сәнді  әрі гигиена талаптарына және киілу шарттарына  сай келіп, басқа киімдермен үйлесіп тұруы қажет.Ол табанды жарақаттанудан сақтап, адамның қимыл –қозғалысына кедергі келтірмей, табанға қысым түсірмейтіндей ыңғайлы болуы қажет.Жаңа аяқ-киімді таңдағанда оны киіп, мүмкін болған жағдайда жүріп көріп барып алу керек.Аяқ-киімді кигенде башпайлар еркін қимылдайтындай болуы шарт.Башпайдың аяқ-киім тұмсығына сәл жетпей тұрғаны жөн.

Мектеп оқушылары мен төменгі сынып оқушыларының аяқ-киім өкшесінің      биіктігі-  1-2 см

Жоғары сынып оқушылары —  2-3 см  аяқ-киім кигені жөн.

Сол сияқты кроссовкаларды  үнемі киюге болмайды. Ол аяқты бұзады, бірнеше аяк дерттерін туғызады. Өйткені барлық кроссовкалар синтетикалық материалдардан жасалады.

Аяқ-киімді кремдеуден бұрын оны шаң мен кірден тазалап алу керек.Жылтырап тұруы үшін крем жаққаннан кейін әуелі щеткамен, содан соң түгі бар жұмсақ матамен ысқылау қажет.

 

 

 

 

 

 

Ү Жаңа сабақты бекіту

« Топтастыру » әдісі

 

 

 

 

 

                                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

ҮI Қорытынды

 

Сәйкестендіру тесті

 

ТігісҚолдануы
Қайып тігу

 

Жабық қиықты бастыра тігу

Әдіптеу

Ашық қиықты жөрмеп тігу

Жабық қиықты жөрмеп тігу

Бір бөлшекті екіншісіне бастыру жолымен біріктіру

Ішкі бөлшектің шетін өңдеу

Бөлшектің шетін өңдеу

Екі бөлшекті бір-біріне біріктіру

Бөлшектерді біріктіріп, соңында қайыру

 

 

ҮII Бағалау

Оқушының аты-жөні «Кім жылдам?»Сәйкестендіру тестіБілемін

 

Білгім келеді

 

Үйрендім

 

«Топтастыру»

 

Жалпы ұпайыБағасы
          

 

ҮIII Үйге тапсырма

Реферат жазу  «Киім және аяқ- киім гигиенасы»