Жай бөлшектерді қосу

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді  қосу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:  оқушыларға  жай бөлшектерді қосу  ережесін  пайдаланып,

бөлімдері бірдей   бөлшектер және  бөлімдері әр түрлі  бөлшектерді  қоса   білу;
Дамытушылық:   оқушылардың  нақты  ойлау,   есте  сақтау  қабілетін

дамыту, алған  білімдерін  есеп шығаруда  пайдалана білуге  үйрету
Тәрбиелік:  оқушыларды өз бетімен  еңбектенуге, теориялық  білімдерін

есеп  шығару шеберлігімен ұштастыру, жүйелі білім алуға  тәрбиелеу
Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың типі: жаңа  материалды игерту
Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, ой қозғау, түсіндірмелі,
Көрнекіліктер: оқулық,  СТО жобасы,слайдтар, математикалық диктант, тест тапсырмалары, үлестірме тапсырмалары, бағалау парағы,

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, түгелдеп, сабаққа әзірлігін  қадағалау

Оқушыларды үш топқа бөлу.

I-топ «Дұрыс бөлшек»

II- топ «Бұрыс бөлшек»

III- топ «Аралас сан»

І.Қызығушылықты ояту.

 1.Математикалық диктант

Мұхит  атындағы орта жалпы білім беретін мектепте барлығы     оқушы білім алады. Олардың    ұл бала,    қыз бала.  5 сыныпта 19 оқушының 6 ұл, 13қыз бала.

1)   5 сыныптың ___ бөлігі ұл, ал ___ бөлігі қыз балалар.

 2)   5 сынып оқушылары мектеп оқушыларының ___ бөлігін құрайды.

3)  Мектеп оқушыларының  ___  бөлігі ұл, ал ___  бөлігі қыздар

 4)  5 сыныпта ұлдар барлық ұлдардың         , ал қыздар барлық   қыздардың         бөлігі.

 5)  5 сыныпта ұлдар қыздардан ___ бөлікке артық.

 II.Мағынаны тану. 1. Жаңа сабақ.

 

 

     қосындысының мәнін табайық.

 

Ереже: Бөлімдері бірдей жай бөлшектердің қосындысы алымы бөлшектердің алымдарының қосындысына,ал бөлімі өзгеріссіз қалдырылған бөлшекке тең болады. Оны жалпы былай жазуға болады:

Мысалы:

     

  • Бөлімдері  әр түрлі  бөлшектерді  қосу.

 

Бөлімдері  әр  түрлі  бөлшектерді  қосу   үшін ,  олардың  ең  кіші  ортақ  бөлімге келтіріп ,  бөлімдері бірдей  бөлшектерді  қосу керек.

 

Мысалы :

Бөлшектердің қосындысы қысқартылатын бөлшек болса онда өысөарту керек.Егер нәтиже бұрыс бөлшек болса,онда оны аралас санға айналдыру керек,яғни бүтін және бөлшек бөлігін айыру керек.

*  Егер жай бөлшектерді қосу кезінде шыққан бөлшек :

1)бұрыс болса,онда аралас санға айналдырамыз;

2)қысқартылатын болса,онда оны қысқартамыз.

 

 

 

 

Мысалы:

 

 

 

  • Бөлшектерді қосуда ,  өрнектерді  ықшамдауда  қосудың  ауыстырымдылық , терімділік  қасиеттері   қолданылады.

жазылуының оқылуы—жетіден екі мен сегізден үштің қосындысы немесе жетіден екіге сегізден үшті қосу

  1. Оқулықпен жұмыс. Жаттығу жұмыстары.№495(ауызша) №496. №497.

1) ;         4)

5) 6)

№496.

1)   4)

6)                                                                       8)

10)

11)

№497.

1)       2)

3)

  1. Логикалық есептер. № 504, 506, 508

№ 504

Шарты: Назгүл кітаптың   оқыды,  тағы  оқыды. Ол қанша бөлігін оқыды?

Шешуі:                         Жауабы:  бөлігін оқыды.

№ 506 Шарты: Бірінші  күні   ,  екінші күні  сатылды. Екі күнде қандай бөлігі сатылды?

Шешуі:                         Жауабы:   бөлігі сатылды.

№ 508 Шарты: Бірінші  күні   ,  екінші күні  қазды. Екі күнде қанша бөлігін қазды?

Шешуі:  ,         ЕКОЕ (10; 15)=30

Жауабы:  бөлігін қазды.

  1. Шығармашылық жұмыс. Ребус шешу. І — топ
  2. Бөлшектерді өсу ретімен жаз;
  3. Бөлшектердің қатары бойынша әріптерді орын-орнына қойсақ, қандай сөз шығады?

 

УЕҢДТЕ

 

ІІ – топ

Сөзжұмбақ шешу:

  1. Алымы бөліміне тең немесе алымы бөлімінен үлкен бөлшек.
  2. Бөлшек сызығының астындағы сан.
  3. Бөлшек сызығының үстіндегі сан.
  4. О нүктесінен бірдей қашықтықтағы нүктелерден құралған тұйық сызық.
  5. Ең кіші жай сан.
  6. Координаталық сәуледегі таңдап алынған кесінді.

 

 

Б

                                                                                                                       Ө

                                                                                                                       Л

 

                                                                                                                          Ш

           Е

                                                                        К

 

ІІІ – топ

Сөзжұмбақ шешу.

  1. Алымы бөліміне тең немесе одан үлкен бөлшек
  2. 2*2 неге тең?
  3. Бүтін және бөлшек бөліктен тұратын сан
  4. Құрамында мәнін табу қажет болатын әріпті өрнек
Б
Ө
 л
У

 

 

  1. Үйге тапсырма: §26 № 497 (4, 5, 6) № 498   №511 (1, 4, 6)
  2. Ой толғаныс.
  3. Тест тапсырмасы
  4. Бөлшектің  алымын  көрсет

А) 3                            ә)4                          б)екеуі де емес

2.Бөлшекті қысқарт:

 

А)                                         ә)                     б)

3.Дұрыс бөлшекті көрсет:

А)                                  ә /                                       б/ 1

4.Бұрыс бөлшекті  көрсет:

а/                                  ә/ 1                                     б/

5.Аралас  сан  түрінде жаз

а/  1                                   ә/   2                        б/ 2

6.Координаталық  сәуленің  санақ  басы қайсы нүкте?

а/  А                              ә/ О                                      б/ 1

  1. Бөлшектерді  ортақ  бөлімге келтір:    және

а/   ;                       ә/  ;                           б/  ;

8.Жай бөлшектерді  салыстыр:   және

а/ <                                ә/  >                                      б/=

9.Аралас  санды  бұрыс  бөлшекке  айналдыр: 2

а/                                  ә/                                        б/

10.Жай бөлшекті қосуды орында:

а/                                  ә/                                          б/  

 

Қортындылау.

  1. Бағалау.

 

2.Бөлімдері  бірдей  бөлшектер  қалай қосылады?

  1. Бөлімдері  әр түрлі  бөлшектер  қалай   қосылады?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Тест тапсырмасы
  2. О нүктесі  шеңбердің

А) диаметрі                            ә) центрі                         б)радиусы

2.Бөлшектің  алымын  көрсет      3/4

А) 3                                         ә)4                          б)екеуі де емес

3.Бөлшекті қысқарт:       2*3/3*6

 

 

А)  1/3                                      ә)   1/2                 б) 1/6

 

4.Дұрыс бөлшекті көрсет:

А)                                 ә /                                   б/ 6

5.Бұрыс бөлшекті  көрсет:

а/                                  ә/                                     б/

6.Аралас  сан  түрінде жаз

а/                                 ә/1                                       б/

7.Координаталық  сәуленің  санақ  басы қайсы нүкте?

а/  А                              ә/ О                                      б/ 1

  1. Бөлшектерді  ортақ  бөлімге келтір:    ,   ,

а/ 16                                ә/33                                      б/ 28

9.Жай бөлшектерді  салыстыр:

а/ <                                ә/  >                                      б/=

10.Аралас  санды  бұрыс  бөлшекке  айналдыр: 2

а/                                 ә/                                       б/