С. Оспанов Сегізінші наурыз күні

Тақырыбы:  С. Оспанов  Сегізінші  наурыз  күні

Мақсаты.     1.   Оқушылардың  өлеңнің мазмұнын  түсініп,  мәнерлеп оқу  қабілетін  арттыру.

  1. Ой – өрістерін дамыту, тілдік, сөздік  қорларын  байыту, мәнерлеп оқуға үйрету. Шығармашылық  ойын, танымдық қабілетін дамыту.
  2. Адамгершілікке, әдептілікке, ананы құрметтеуге тәрбиелеу.

Түрі.  Жаңа сабақ

Әдісі.  Баяндау,  ой түйіндеу,  шығармашылық тапсырмалар орындау.

Көрнекіліктер.    үн таспа,  мақал – мәтелдер, слайд.

Сабақтың барысы.

Ұйымдастыру  кезеңі.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Зейінін сабаққа аудару.

Психологиялық дайындық.

1слайд

1дегенім- жаман баға, алады оны жаман бала.

2дегенім —  нашар  баға, інішегім нашарлама.

3дегенім – орта баға, сапасы да орта ғана.

4дегенім – жақсы баға, алады оны жақсы бала.

5дегенім- үздік баға, оқимыз тек үздік қана

Үй тапсырмасы.

Үйге берілген  « Көртышқан» мәтінінің мазмұнын  сұрап, қосымша сұрақтар қою арқылы бағалау.

2слайд

  1. Көртышқан қандай жағдайға ұшырады?
  2. Көртышқанға қандай ақыл кеңес берер едің?
  3. Мәтінде қандай табиғат құбылысы туралы айтылған?

Жаңа сабақ

1.Қызығушылығын ояту.

Көктем мезгілі жайлы әңгімелеп, оның айларын атау. Наурыз айына тоқталу. Наурыз айындағы мерекелі күндерді, соның ішінде 8 наурыз мерекесі жайлы әңгімелеу.

3-слайд.Сөз жұмбақ шешу.

  1. 10  —  8 = 2 қандай амал
  2. Далада жүр шапқылап

Керемет тым сақ құлақ

Тек есектен басқа да

Оған ұқсар жоқ құлақ

  1. Қасиетті тағам

(Ерекше жазуды оқу.)

 

 

Азайту
қояН
нАн

 

4-слайд  Суреттер көрсету.

Оқулық пен жұмыс.

Өлеңді мәнерлеп оқу.

Сұрақтар мен тапсырмалар.

8 – наурыз қандай мейрам?

Сіздер өз аналарыңа қандай сый – құрмет көрсетесіңдер?

Мәтінді талдау.

5- слайд

 

Жылы сөзі

Мейірім толы көзі

 

 

Еркелете сөйлеуі

 

 

балаға жүрек жылуы

 

 

 

 

 

баласын                                                                             ерекше нәзік сезімі

жақсы көруі

 

 

 

 

бесік әлдйі                       түн ұйқысын төрт бөлуі

 

 

 

Ой толғаныс.

Ана кім? Оқушылардың ойын тыңдау.

6-слайд  Оқушылар ойын толықтыру.

 

 

 

 

 

аяулы жан                                               қамқоршы

пана                                               ақылшы

дос                   Ана                              мейірімді жан

ұстаз                                                жарық өмір сйлаушы

 

 

Шығармашылық жұмыс.

Өлең құрастыру.

Ақ сүт берген аяулы————

———————данасын

———————панасын

————————баласын

————————анашым

7-слайд  Сабақты қортындылау.

Бала  жылап, уанбай, шырылдағанда кімді іздейді?

Дүнйедегі ең қымбат адам кім?

Ана неден қымбат?

Сен дүниеге кім болып келесің?

 

адам

Жан                       саналы адам

тіршілік иесі

Ананың аялы алақанына, мейіріміне тең келер нәрсе жоқ. Ана біз үшін  жалпақ дүниеден де үлкен. Анаға деген махаббат қай күннен  басталады?

(құндақта жатқан кезде)

Ананың жолы басқа. Бұл – ананың өмір жолы басқа деген сөз. Яғни ол бәрінен ерекше ешкімге ұқсамайды. Ол бізге өмір сыйлады, сондықтан өмірде ананың орны бөлек. Ананы ешкіммен теңестіре алмаймыз. Ана – құдірет иесі.

8-слайд

Ана – жүрек, жүректі құрметте

Ана – тірек, тіректі құрметте

Ана – шыңның, шыңына сағынып жет,

Ана – күнің, күніңе табынып өт.

Бағалау.

Үйге тапсырма.

Сегізінші наурыз күні өлеңін жаттау. Ана туралы мақал – мәтелдер жазып келу