Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр.

Сабақтың тақырыбы:           Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр.

Сабақтың мақсаты:            а)Аудан және оны өлшеуді пысықтау.Аудан өлшем бірлігі

квадрат дециметрмен есептеу тәсілдерін пысықтау.

ә)Бірлесіп жұмыстануға, достыққа, татулыққа тәрбиелеу.

б)Шапшаң есептеу дағдыларын арттыру, деңнгейлік

тапсырмалар арқылы ойлау қабілеттерін дамыту.

 

Сабақтың түрі:                     Саяхат сабақ.

Сабақтың әдісі:                    Сұрақ-жауап, топтастыру.

Көрнекілігі:                       Интерактивті тақта, электронды оқулық , Ұшақ

Астананың әсем жерлері, Венн диаграммасы

Пәнаралық байланыс:          Дүниетану, музыка

 

                                       Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылармен амандасу.

Психологиялық дайындық.

 

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

№9 мысалды тексеру (95 бет)

ІІІ. Өткенді қайталау.

      Ой қозғау.Конверттегі фигурадан көлік құрастыру.

-Тік төрбұрыштың ауданын қалай табамыз?

-Тік төртбұрыштың периметрі дегеніміз не?

-Палетка не үшін керек?

 

ІV. Ауызша жаттығу. Интерактивті тақтадан тапсырмалар беру.

-Жаңа сабаққа кіріспес бұрын, тобымызға ат қойып алайық.Ұшаққа міну үшін бізге трап (баспалдақ) керек.

.

а) – Бүгін біз саяхатқа шығамыз. Астанаға тез бару үшін ұшаққа отырайық. Әуелі билет алайық.Ол үшін мына мысалдарды ауызша шығарайық.

720 : 90               8 * 1000          842 : 2           81081 : 9             127000м  = ? км

24500кг = ? ц

96 сағ. = ? тәулік

2 ғасыр = ? жыл

б) І топ – Ұзындық бірліктері.

ІІ топ – Масса бірліктері.

ІІІ топ – Уақыт бірліктері.

 

  1. Жаңа сабақ.

— Ұшаққа жайланып отырдық.Енді тездетіп есептер шығарайық.

№1 есепті – І топ

№2 есепті – ІІ топ

№3 есепті – ІІІ топ шығарайық.

 

№1                                         №2                                     №3

Ұз.-8дм                                 Қаб.- 5м                               Биіктігі – 10дм

Ені – 4дм                              Шаршы                                Ұзынды – 30дм

S =? P=?                                S =? P =?                               S =?

Ш:  P = (8+4)*=24дм           Ш: P=5*4 =20дм                 Ш: S= 10*50 =500дм2

S = 8*4 =32 дм2                          S =5*5 =25 дм2

 

Венн диагарммасы

Шаршы                                                                   Тіктөртбұрыш

 

 

 

№4

Ұзындығы8см40дм40см4дм5дм12дм
Ені5см10дм3см3дм3дм8дм
Ауданы40см2400дм2120см212дм215дм296дм2
Периметрі26см100дм86см14дм16дм40дм

Ақтөбе қаласының үстінен ұшып барамыз.

№5 Бөлуді орында және көбейтумен тексер.

І топ.                             ІІ топ.                         ІІІ топ.

83244 : 4=20811           34088 : 8 =4261         14007 : 7 = 2001                 87147 : 9 = 9683

Әрмен қарай ұшып барамыз.

  Электронды оқулықтан тест жұмысын орындау

№7 есеп. (оқып шығамын)

-Есеп нелер туралы?

-Есепте не белгілі?

-Не белгісіз?

-Бізден не сұрайды?

 

І топ – есептің шартын жаза қойыңдар.

ІІ топ – шешуі мен жауабын жазады.

ІІІ топ – кері есеп құрастырады.

5сағ.

80км/сағ                                         60км/сағ                                Ш: (80+60)*5 =700 (км)

Ж: 5 сағат

                           ? км

 

Кері есеп          ?

80км/сағ                                         60км/сағ                                Ш: 700 (80+60) =5 (км)

Ж: 5 сағат

                           700 км

 

№8 есеп. (Есепті оқимын.Бірге талдаймыз)

І күні – 28 км

ІІ күні – 35 км

ІІ күні — ? сағ.

Әр күні — ? сағ.              Ш: (28 +35) : 9 =7(км/сағ)

28 : 7 =4(сағ) 35 : 7 =5(сағ)

Ж: І – 4сағ.     ІІ- 5сағ.

Кері есеп.

І – 28 км

ІІ —  35км                              Ш: (28 + 35) : 7= 9(сағ)

Жылд. – 7км/сағ.                         Ж: 9 сағ.

Мінекей, Астанаға жеттік. Жарқырап аластан бәйтерек көрінеді.

 

 

 

№9 теңдеу. Қай теңдеудің мәні 270-ке тең?

Х + 100 = 370          400 – х =130        1350 : х =5           3 * х =810

-Міне, мынау парламент үйі. Анықтап көру үшін шығармашылық тапсырмаға қарайық. Астанада әсем зәулім ғимараттар өте көп. Олар әсем Астанаға әр түрлі деңгейде өзінше мән мағынасымен қатар көрік беріп тұр. Олай болса:

 

Деңгейлік тапсырмалар:

Әсем Астананы араладық. Астана туралы, алған әсерлеріміз туралы кім әңгімелеп айтқысы келеді?

Енді үйге қайтайық.

Үйге тапсырма: мысал 6 (95 бет)

Жақсы әсер және жақсы баға алдық.

Бағалау.

Ән: «Елімнің жүрегі»