Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесіне есептер шығару

Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесіне есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесін шешу тақырыбы бойынша оқушылардың алған білімдерін жалпылау, жүйелеу.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілетін дамыту, өзіндік бақылау жасаудағдысын арттыру.

Тәрбиелік: Ұжымшылдыққа, бірлікке, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақтың түрі: білім мен дағдыны қалыптастыру

Сабақтың  әдісі:  сұрақ-жауап, өзін-өзі бағалау

Көрнекіліктер: интерактивті тақта, флипчарт, үлестірме қағаздары, бағалау парағы

Пәнаралық байланыс:  математика, информатика

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі
  • Сәлемдесу
  • Сынып оқушыларын түгелдеу
  1. Үй тапсырмасын тексеру, толықтыру

№ 81 есеп тексеру

  1. [1,5;2], b)[1,4;4]
  1. Ой қозғау. Оқулықпен жұмыс

№83 есеп.  х-тің мүмкін болатын мәндер жиынын табыңдар.

а)

 

Шешуі:        

 

ә)

 

Шешуі:  

 

б)

 

Шешуі:

  1. Ой сергіту

Сөзжұмбақ шешу. Дұрыс шешкенде жасырынған торда ұлы математиктің есімі шығады.

  1. Тік бұрышты координатор жүйесі кімнің атымен аталады?   /Декарт/
  2. Қандай сан? /иррационал сан/
  3. у=ах2+bх+с теңдеуінің графигі қалай аталады?    / парабола/
  4. Әріптің алдындағы сан көбейткіш /коэффициент/
  5. Теңсіздіктің шешімдер жиынын қалай белгілейді? /аралық/
  6. Квадрат теңдеудің түбірін қалай анықтауға болады?  /дискриминант/
  7. Теңсіздікті шешудің әдәсә /интервал/
  1. Сәйкестендіру
  •                                           (-7,5; -0,5)
  •                                          [-7,5; -0,5)
  •                                              [0;  1,2]
  •                                            (0;  1,2)
  1. «Ия»    немесе «Жоқ»
  1. y=ax+b   графигі парабола болады  /жоқ/
  2. (x-a)2+(y-b)2=R    шеңбердің теңдеуі /ия/
  3. Теңсіздіктің екі жағын да теріс санға көбейткенде теңсіздік таңбасы өзгермейді  /жо/
  4. функция графигі түзу болады /жоқ/
  5. x2+y2=25 парабола теңдеуі  /жоқ/

 

  1.   Логикалық сұрақтар
  1. Өздерінің цифрларының көбейтіндісіне бөлінетін қанша екі таңбалы сандарды ата.

Сөзжұмбақ жауабы белгілі математик б.з.д. ІІІ ғасырда өмір сүрген грек ғалымы Диофант. Диофант еңбектерінде әртүрлі есептер келтірілген, ал олардың шешімі «Диофант талдауы» деп аталатын ax2+bx+c=y2,  ax2+bx2+cx+d=y2  анықталмаған теңдеулерін немесе  осындай теңдеулер жүйелерінің тек қана оң рационал түбірлерін табу болатын .

  1. Ойнайық та, ойлайық!

Тест

  1. х-3>0
    1. x>0             x>3                    c. x<3
  2. 2x+4
    1. x x              c. x
  3. -3y-5>0
    1. y y              c. y
    1. x                      x              c.   -2 x
    1. y                      y              c.   -7.5 y<-2
    1. (1;6]   [1;7)              c.   [6;7)
  4. Параболаның төбесін тап.

(х+1)2+у= 3

  1. (-1;3) (-1;-3)              c.   (1;3)
  1. Шеңбердің радиусын тап:

х22+2у-6у-6=0

  1. 2 4              c.   3
  1. Теңдеулер жүйесін шешіңдер:
    1. (2;-4) , (4;-2) (1;-8) , (8;-1)                 c.   (-2;4) , (-4;2)
  2. Теңдеулер жүйесін шешіңдер:
    1. (6;-1) , (14;-6) (-3;2) , (-2;3)                 c.   (3;-2) , (2;-3)
  1. 777* түріндегі санда *-ның орнына қндай цифрларды қойғанда 6-ға бөлінетін сан шығады.
  2. Сабақты қорытындылау

а) Үйге тапсырма  № 85.86 есептерді шығару

  1. Оқушылардың білімдерін бағалау. Бағалау парағындағы ұпайлар санын қосып шығады.