Мұрын, тіл, тері

Сабақтың тақырыбы:  Мұрын, тіл, тері

Пәні: Дүниетану

Сыныбы: 1

Сабақтың мақсаты:

а) Оқушыларға сезім мүшелерінің түрлері ,олардың қызметі,ауру түрлері,оларды болдырмау жолы, күте білу жолдарын ұғындыру.

ә)Сауатты оқу техникасын,көркемжазу калиграфиясын сақтау,ойлау,сөзқорларын арттырып, өзіндік шығармашылықтарын арттыру.

б)  Оқушыларды  тазалыққа, ұқыптылыққа, әрбір сезім  мүшелеріне күте білуге тәрбиелеу.

Сабақ түрі:   дәстүрлі

Сабақ әдісі:  сұрақ-жауап, түсіндіру.

Сабақтың көрнекілігі: «Кеше, бүгін, ертең» бағдары, Кім тапқыр? Ойыны, сиқырлы сандық, практикалық тәжірибе, ережелер жазылған плакат.

Пәнаралық байланыс:  ана тілі, бейнелеу.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Сабаққа әзірлеген бақылау. Үй тапсырмаларына толық жауап алу, бағалау.

ІІ. Негізгі бөлім:

Жұмбақ    шешу   

  1. 32- мықты

Қаз-қатар болып шықты

16-сы үсті,

16-сы асты                                              (Тіс)

  1. Ти- десем тимейді

Тиме десем тиеді                                 (Ерін)

  1. Қызыл тілім қарап тұр

Аузы  басын жалап тұр.                          (Тіл)

Балалар, көздеріңді жұмыңдар, не көріп отырмыз.

  • Ештеңе, қараңғы (әтір себеміз) Не сезіп жатырсыңдар?
  • Исі (Жағымды иіс).Пеш үстінде сүт төгілді?
  • Ол жағымсыз иіс. Ендеше, мұрынмен иіс сеземіз және тыныс аламыз.
  • Иіс сезу мүшесі әсіресе жануарларда күшті дамыған (мыс: ит. Ол өз иесін иіскелеп, із кесу арқылы табады.)

Алдарыңда тұрған тарелькадан дәм алыңыздар. (Алма, мандарин, пияз не сездіңдер? әрбір заттың дәмі әр түрлі (ащы, тұщы, тұзды)).

  • Дәмді сезіп отырмыз, ол – тіл.
  • Тіл- дәм сезеді, әрі сөйлеу мүшесі деп аталады.

 

Қолдарыңды алдарыңа қойыңдар, көз жұмылады. Не сездіңдер?

(Ыссыны, қатты, жұмсақ заттарды теріге тигіземіз) Тері- адамның барлық денесін қаптап тұр. Ол үнемі  таза болу керек. Аптасына бір рет жуыну керек.

 

Оқулықпен жұмыс:  Тіл, тері, мүрын тақырыбы оқылады. (Оқушыларды тізбектей оқыту).

«Тосап» өлеңін мәнерлеп оқу. Өтепберген Ақыпбеков ақынның  балаларға араналған бірнеше шығармаларын көрсету.

 

Практикалық жұмыс

 

  1. Дәмді                                                                        1. Домалақ
  2. Дәнді                                                                        2. Қызыл
  3. Домалақ                                                                  3. Ол — сурет
  4. Қызыл
  5. Қатты
  6. Қабығы бар
  7. Хош иісті
  8. Жерімізде өседі
  9. Кампот, тосап әзірленеді.

Практика барысында кесілген  алмадан бірнеше ақпарат жинағанын дәлелдеу.

Дәптермен жұмыс

Оқулықта берілген ережені жазып, жаттау.

Сезім мүшелерін қалай күту керек?

КөзҚұлақМұрынТілТері
— Айналадан 80% ақпарат аламыз 

— Үнемі жуу

Шұқымау керек    

 

 

Өте ыстық, қатты, суық тағамдар ішпеу керек

 

Тазалықты сақтау керек

 

—  35 — 40 см қашықтық сақтау— Ештемемен шұқымау Ештеңені тықпау керек 

 

 

Үнемі жуыну керек

 

— Лас қолмен ұстамау-құлақ дәрігерге бару 

Тазалап жүру

— Телеэкранға көп қарамау 

— қатты айқайламау

— Көлікте кітап оқымау к/к

Ауру түрлері

Соқыр,                       Бұлақ ағу,                  Суық тию,                 Теріскен шығу,                     Қотыр,

көз ауру,                   суық тию,                  бітіп қалу,                  ұшық.                         Қышыма,

теріскен.                      керең.                       Гаймарит                                                                  үсу,кую,                                                                                                                                                     теміреткі,

сүйел.

Қорытынды бөлім.

Әрбір жаңылтпашты мұқият тыңдап қай мүшеге байланысты, сол бойынша  адамның бас бөлігінде орналасқан мүшелерді бейнелеу.

Сонымен балалар, адамның бас бөлігінде сезім мүшелері көбірек орналасқан, ал тері адам денесінің барлық жерін қаптап тұр.

 

Үйге тапсырма: Мәтінді оқу, ереже жаттау, оқушыларды бағалау, мадақтау