Сын есім
Тақырыбы: Сын есім
Қолданылған модульдер
- Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,
- Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау,Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу,
- Талантты және дарынды оқушыларды оқыту,Оқытуды басқару және көшбасшылық, Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану
Сабақтың мақсаты
-сын есімді бір апта көлемінде меңгерту;
Міндеттері:
-басқа сөз таптарынан сын есімнің айырмашылығын білу;
— сыни тұрғыдан ойлау арқылы сын есімдіі дұрыс қолдану;
— топтық жұмыста ұжымдық жауапкершілік арттыру;
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
«Көршіме тілерім » «Сәйкес сөздер», «Тез ойла »,«Жасырын бейне», «Есіңе сақта» «Мәтін» «Дәлел» «Тобыңды қорға»
« Би билейік» Рефлексия «+,-,қызықты»
Сабақ кезең Уақыты
| Жоспар мазмұны | Мұғалімнің іс-әрекеті: Не істеймін? | Оқушының іс-әрекеті: | Бағалау | Сабаққа қажет құралдар |
Кіріспе
| Ұйымдастыру Психологиялық ықпал. «шаттық шеңбері». Мақсаты:сабаққа дайындықтарын білу. «Көршіме тілерім » тренингі Мақсаты: бір-біріне жылы лебіздерін, тілектерін айту. « сәйкес сөздер Мақсаты: топтарға бөлу.
| Оқушыларды «Шаттық шеңберіне» тұрғызып, көңіл-күйлерін, сабаққа дайындықтарын, үй тапсырмасын орындаудағы кедергілер жайлы сұрау
Ойларын тыңдау, топтарға бөліп отырғызамын, топ басшыларын сайлау, бағалау парақшаларын ұсыну | « Шаттық шеңберіндегі мұғалім мен оқушы арасындағы жылылық пен сенімділік орнату арқылы, барлық бала сабаққа белсенділік пен қатысады.
Топтасып жұмыс істеу барысында өзара оқыту арқылы дарынды балалар өз сыныптастарына көмектеседі.(ЖАДА)
|
Өте жақсы |
Қиынды суреттер Топ ұстанымы Топ аттары жазылған қағаздар |
Тұсау кесер
| «Тобыңды қорға» Мақсаты: өз топтарын қорғайды «тез ойла,» Мақсаты: жаңа сабаққа дайындық жасау Рефлексия «қосу,алу,қы зықты» Мақсаты: ой тұжырымдау «Есіңе сақта» Мақсаты: Сөзден сын есімді ажыратыу
|
Оқушылардың затты сипаттауына мән беремін
Топпен жұмыс жасауларын бақылау
| Сөйлем,мәтін,етістік,сын есім,зат есімөз топтарын анықтамасын айта отырып қорғайды.
Орындыққа отырған оқушылардың бірі суретті алып қабырғалас көршісіне сипаттайды Қант,балмұздақ,доп,бор . «+» — жақсы мәлімет, ұнаған мәліметті айтады, «-» — ескерту немесе ұсыныс айтады, «қызықты» — ең жақсы мәліметті, өзін қызықтырған сәт туралы айтады. 414 -жаттығу өлеңдегі сын есімдерді теріп жазады Кең,аппақ,жақсы = Құшағы,сүтін,адам | Бас бармақпен бағалау
Топтар бірін-бірі бағалау |
|
негізгі бөлім | « Би билейік» сергіту сәті «Қосу,алу қызықты», Мақсаты: ой тұжырымдау
«Жасырын бейне » Бейне сөзді шешу «Дәлел» Тақырыпты кім меңгергенін анықтау
«Мәтін» Сөздік қорын дамыту
|
Оқушылардың топрта толық қатысуын бақылаймын
Тақырыпты кім меңгергенін анықтау
Берілген тақырып бойынша сипаттау мәтінін құрайтынын ескертемін «Қауын » Көмекші сұрқтар қоямын · Мәтін дегеніміз не? · Қауын қайда өседі? | Музыка әуенімен билейді
419-жаттығу Ребусты шешу.Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құрйды. Қалың Менің анам қалың қолғап әперді, .Берілген сөздердің сын есім екенін дәлелдейді Жіңішке,отырды,келе жатыр,алма,Астанакең,семіз
421-жаттығу.Ребусты шешуіндегі сөзге сипаттау мәтінін құрайды. Мысалы:қауын бақшада өседі.Пішіні дөңгелек,түсі жасыл ала,іші тәтті және көп дәндері болады |
Талқылау барысын да топ ішінде бағалау
Мұғалімнің бағалауы (топтық жұмысты)
| музыка
|
Қорытынды | «Өзің бағала» Мақсаты: білімді пысықтау Бағалау Мақсаты: топ басшылары ның бағасын талдау. +,-,қызықты Мақсаты: сабақты өзіндік бағалау | Жаңа білімді бекіту. Топтық жұмыс жасауды бақылаймын
Өзіндік бағалауды талдау
Мұғалім бағасы кері байланыс парағын таратады
|
Сабақтан алған әсерлерін жазады
|
Бағалаупарақшалары,
стикерлер
Стикерге жазып ,жапсырмалау | |
Үйге тапсырма беру.
| Ережелерді қайталау 149-бет 418жаттығу | Үй тапсырмасымен танысады. |