М.Дулатов «Наурыз»

Атырау қаласы.Махамбет ауданы.Алға селосы
Алға орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Қуанышева Ботакөз

Қысқа мерзімді жоспарлау 3

Күні: 10.03.2015Пәні: Ана тіліСынып: 4
Сабақтың тақырыбыМ.Дулатов «Наурыз»
Сабақтың мақсатыӨлеңнің өзекті түйінді ойын ашуға жағдай жасай отырып,  Наурыз мерекесінің жыл басы екенің ұғындыру.
Оқытудың нәтижелеріОқушы ақын өмірімен танысады, өлеңнің мазмұнын түсінді

Оқушылардың наурыз мерекесі туралы түсінігі молаяды.

Негізгі идеялар Көктемгі құбылысты наурыз айының ерекшелігін ажырата білді

Негізгі дерек-көздерПлакат, маркер, бағалау парақшасы, қима қағаздар
Модульдің кіріктірілуіОқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқудағы үшін бағалау, Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды оқыту

 

Сабақтың барысы

Сабақ бөлімінің кезеңдеріУақытМұғалімнің іс-әрекетіОқушының іс-әрекетіБағалауРесурстар, көрнекілік
Кіріспе2 минут

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

5 минут

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

 

 

 

 

 

Гүлдер атауларымен 3 топқа бөлу.

І – топ «Қызғалдақ»
ІІ – топ «Бәйшешек»
ІІІ – топ «Жауқазын»
 

 

 

 

«Сұрақ қою және қайта сұрақ қою» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

 

Шаттық шеңберін құрып, бір-бірлерне жылы тілектер айту арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырды.

Үстел үстінен  таратпа қағаздарды алып, топ атауларымен орындарына жайғасып, топқа бөлінеді.

«Еріншек» өлеңін жатқа айтып берген оқушыға сұрақ қояды. Сұраққа жауап беріп, келесі өлеңді жатқа айтатын оқушыға сұрақ қою арқылы үй тапсырмасын бекітеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Басбармақты көтерту арқылы формативі бағалау

Топтық бағалау

 

 

 

 

 

 

 

Таратпа қағаздар

 

 

 

 

 

Бағалау парақшасы

Жаңа сабақтың таныстырылымы3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

Білу. «Миға шабуыл» әдісі бойынша интербелсенді тақтадан көктем мезгілі туралы бейне баян көрсетіп, бағыттаушы сұрақтар қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру.

Қалай ойлайсыңдар балалар көрсетілген жыл мезгілінде қандай мейрамдар бар?

Осы аталған мейрамның ішінде біздің рухани мерекеміз қайсы екен?

Наурыз мерекесі неліктен наурыз деп аталған?

Түсіну. «Аквариум» әдісі бойынша өлеңді тізбектеп оқып, сөздікпен жұмыс жасату.

Берілген сұрақтарға жауап беріп, жаңа сабақтың тақырыбы «Наурыз» екенін табады.

 

 

 

Мағлұматтарды мұқият тыңдап, берілген тапсырманы ойлана отырып жауап береді.

 

«Наурыз» өлеңін тізбектеп оқып, жаңа сөздерді талдап, пікір алмасады.

Басбармақты көтерту арқылы формативі бағалау

Топтық бағалау

 

 

 

 

 

 

 

Басбармақты көтерту арқылы формативі бағалау

Топтық бағалау

Бағалау парақшасы, интербелсенді тақта, бейне баян

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық,  бағалау парақшасы

 

 

 

 

Жаңа сабақты қолдану5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 минут

 

 

Қолдану. «Сұрақтар жаңбыры» әдісі бойынша топтық жұмыс жасату.

3 топқа 3 түрлі сұрақты талдатқызу

«Қызғалдақ»

«төрт түлік мал» туралы не білесің?
«Бәйшешек»

«құстар» туралы не білесің?
«Жауқазын»
«гүл» туралы не білесің?

Талдау. «Жигсо» әдісі бойынша 3 топқа 3 түрлі тапсырма беру арқылы жаңа сабақтың мазмұнын меңгерту.

«Қызғалдақ»:Баяндаушы.

Наурыз өлеңін қарасөзбен талдау
«Бәйшешек»:Зерттеуші. Бірінші шумақтың ұйқасы бойынша екінші шумақтың сызбасын түсір
«Жауқазын»:Шығармашыл

Көктемді қалай бейнелейсің?

(сурет салу)

Берілген сұрақтарды әр топ ортада талқылап, ортақ бір шешімге келіп жауап береді. Пікір алмасады.

 

 

 

 

 

 

 

Әр топ өздеріне берілген тапсырманы мүұият орындап, топ мүшелері өз қызметтері бойынша келесі топқа барып, жұмыстарын толықтырады.

Басбармақты көтерту арқылы формативі бағалау

Топтық бағалау

 

 

 

 

 

 

Басбармақты көтерту арқылы формативі бағалау

Топтық бағалау

 

Бағалау парақшасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық, бағалау парақшасы, плакат, маркер

Жаңа сабақты қорытын

дылау

 

 

5 минутЖинақтау. «Тұжырымдамалық карта» әдісі арқылы жаңа сабақты қорытындылау.

 

 

Алған білімдерін қолдана отырып, ұлттық ойындардың пайдасы туралы айтады.Басбармақты көтерту арқылы формативі бағалау

Топтық бағалау

Бағалау парақшасы
3

минут

Бағалау. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, топтық бағалау жүргізу.

Ауызша мақтау, мадақтау және басбармақты көтеру арқылы формативті бағалау

 

 Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, топ басшысы топ мүшелерін бағалайды.

Мақтау сөздерің естіп ынталанады.

Сабақтың әр кезеңінен кейін басбармақтарын жоғары, төмен көтеру арқылы ынталаныды.

Басбармақты көтерту арқылы формативі бағалау

Топтық бағалау

 

бағалау парақшасы
3 минутРефлексия. Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға стикерге жауаптарын жазғызу.Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға жауапты стикерге түсіріп, рефлексия парағына леді.Рефлексия парағы, стикер
1 минутҮйге тапсырма беру. М.Дулатов туралы ізденуКүнделікке жазып алады.Күнделік