Тұздар тақырыбына эксперементтік есептер шығару..
Тақырыбы: Тұздар тақырыбына эксперементтік есептер шығару..
Мақсаты: Тұздардың алыну жолы,химиялық қасиеттері туралы алған теориялық білімін тәжірибе жүзінде іске асыру.
1.Эксперименттік есептерді шешу кезінде зертханалық құралдармен жұмыс істеу дағдылары қалыптасады,пайдалану ерекшелігін үйренеді.
2.Оқушылардың талдау,қортынды жасау дағдылары дамыйды.
3.Техника хауіпсіздік ережесін сақтауды,сабақ уақтысын бағалауды үйренеді.
Күтілетін нәтиже:1.Теориялық білімін тәжірибе жүзінде іске асыра алады.
2.Сарамандық икемділігі дамиды.
3.Белгісіз заттарды анықтай алады.
Оқыту технологиясы: сын тұрғысынан ойлау, АКТ,семантикалық карта.
Сабақтың типі: практикалық сабақ
Сабақтың түрі: талдау,топпен жұмыс,жұппен жұмыс,ой қорыту,қортынды жасау,бағалау.
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар:
Химия кабинетіндегі техника қауіпсіздік ережесі ,интерактивті тақта,слайдтар,электронды оқулық,әртүрлі реактивтер,сынауықтар,семантикалық карта үлгілері,дескрипторлар.
Сабақтың кезеңдері | Жұмыстың түрлері | Мұғалімнің іс-әрекеттері | Оқушының іс-әрекеттері | Ресурстар |
1.Ұйымдастыру | 1.Сәлемдесу 2.Түгелдеу
3.Топқа бөлу. | 1.Оқушылармен сәлемдеседі. 2.Оқушыларды түгелдеп,журналға белгілейді. 3.Тұздардың формуласы жазылған қиындыларды құрастыру арқылы топқа бөлінуін қадағалау. | 1.Орнынан тұрып сәлемдесу. 2.Кезекші жауап береді.
3.Формула құрастыру арқылы 3 топқа бөлінеді. | Формула жазылған қималар,оқу құралдары.
|
2.Кіріспе | Практикалық сабақ болғандықтан техника қауіпсіздік ережесін еске түсіру. | 1.Жетекші сұрақтар қою
| 1.Сұрақтарға жауап беру,журналға қол қою
| Техника қауіпсіздік журналы. |
3.Негізгі бөлім | 1.Сабақтың тақырыбын жазу. | 1.Тақырыпты түсіндіру. | 1.Слайд көрсету | |
2.Сабаққа мақсат қойдыру. | 2.Сабаққа мақсат қоюларын тапсыру. | |||
3.Эксперименттік есептердің ерекшелігіне тоқталу. | 3.Слайд арқылы эксперименттік есеп терді шығарудың ерекшелігін,олимпиада кезінде ІІ кезең тапсырмалары сапалық анализге берілетін болғандықтан осы жұмысты алғандығын түсіндіру | Әр топ өз ойларын қосады.
| ||
4.Топ тапсырмалары | 3.Әр топқа тапсырмалар беру,орындалуын қадағалау. 1есеп: Екі сынауықта СаО және СuО бар. Соларды тұздар алу арқылы анықтау керек. |
Берілген тапсырмаларды топпен орындап,қорғау. 1.Оқушылар оксидтердің физикалық қасиеттеріне сүйене отырып, семантикалық картаны толтыру арқылы оксидтерді анықтайды. 2.Оксидтерді қышқылмен әрекеттестіріп тұз алады.Алынған тұздардың түсіне қарай қай оксид қай сынауықта екенін табады. |
Семантикалық карта,тұз қышқылы,оксидтер.
СаО+2НСІ= CaCI2+H2O ақ түс СuО+2НСІ= CuCI2+Н2О көк түс
| |
2есеп: Жазуы жоқ үш сынауықта мырыш хлориді,мыс(ІІ) хлориді және калций хлориді берілген. Бір ғана реактивті пайдаланып тұздардың қай сынауықта екенін табу керек. | 1.Тұздардың химиялық қасиеттерін еске түсіреді.(5-у) 2.Бұл жолы соның біреуімен реакция жүргізеді.Бұл тұздардан металл негіздерін алып,соның түсіне қарай тұздарды анықтайды 3.Мырыш гидроксиді екідайлы болғандықтан оны екіге бөліп,біріне негіз,екіншісіне қышқыл құйып түсіндіреді. |
ZnCI2+2NaOH= Zn(OH)2 + ақ қоймалжың 2NaCI Zn(OH)2+2HCI= ZnCI2+2H2O Zn(OH)2+2NaOH=Na2ZnO2+2H2O CuCI2+2NaOH= Cu(OH)2 + көк түс 2NaCI CaCI2+2NaOH= Ca(OH)2 + ақ лай 2NaCI | ||
5.Сергіту сәті. | Ұлытау шығармашылығына билету. | Бейнекөрніс
| ||
3 есеп: Олимпиада кезінде сапалық анализді қалай жасайтыны туралы берілген бастапқы түсінікті еске салып барып тапсырма беру.4 сынауықта NaOH, CuCI2, Na2CO3 , HCI берілген.Басқа реактивтерді пайдаланбай қайсысы қай сынауықта екенін табу. | 1.Теориялық білімге сүйене отырып кесте-матрица сызады. Тік бағанға анықталатын зат,көлденең бағанға да сол заттар жазылады.Қилысқан жердегі тұнба мен газ сандарына қарап эксперимент жасау кезінде қай зат нешінші сынауықта екенін анықтайды.
2.Тұнба түзілген немесе газ бөлінген заттардың реакция теңдеуін жазады.
3.Қортынды жазады. |
Кесте -матрица
2NaOH+CuCI2= Cu(OH)2+ көк тұнба 2NaCI Na2CO3+2HCI= 2NaCI+H2O+ CO2 газ | ||
4.Қорытынды | Кері байланыс парағы. | Білгендеріңіздің сіздер үшін маңызы қандай? | Сұраққа жауап береді. | стикерлер. |
5. Бағалау | Дескриптор арқылы | Оқушылырға берілген критерий бойынша бағалауын түсіндіру. | Оқушылар дескриптор арқылы өз жұмысына және топ жұмысына баға береді. | Дескриптор. Бағалау шкаласы. |
6.Үйге тапсырма | Үйге тапсырма:Тұздардың алыну жолы мен қасиеттерін қайталау.3,4 эксперименттік есепті шығару. | Тақтаға үй тапсырмасын жазу. | Күнделікке үй тапсырмасын жазады | Күнделік, оқулық. |
Бағалау парағы
Оқушының аты-жөні | Техника қауіпсіздік ережесі 2б | Сабаққа мақсат қою 3б | 1 есеп
5б
| 2есеп
10б | 3есеп
20б | І топ | ІІ топ | ІІІ топ | Мұғалімнің бағасы |
1.
2.
3.
4.
|
Баллды 5 баллдық бағаға айналдыру шкаласы
Критерий бойынша балл | 0-20 | 21-28 | 29-35 | 36-40 |
Критерий бойынша проценттік балл | 0-50% | 51-74% | 75-89% | 90-100% |
5 баллдық жүйе бойынша баға | 2 | 3 | 4 | 5 |
Семантикалық карта
ақ | қара | негіздік оксид | сумен әрекеттеседі
| қышқылмен әрекеттеседі | тұз түзеді | |
СаО | ||||||
СuO |
Кесте-матрица
Заттар | NaOH | HCI | Na2CO3 | CuCI2 | Жалпы нәтиже |
NaOH | х | ||||
HCI | х | ||||
Na2CO3 | х | ||||
CuCI2 | х |
Практикалық-матрица
Сынауықтар | 1 | 2 | 3 | 4 | Жалпы нәтиже |
1. | х | ||||
2. | х | ||||
3. | х | ||||
4. | х |
1-сынауықта
2-сынауықта
3-сынауықта
4-сынауықта
1 есепке дескриптор
балл | ||
1. | Оксидтерді,тұздарды ажырата алады | 1 |
2. | Семантикалық картаны толтыруды біледі | 1 |
3. | Тұздардың алыну жолын біледі | 1 |
4. | Белгісіз заттарды анықтау жолдарын біледі. | 1 |
5. | Реакция теңдеуін дұрыс жаза алады | 1 |
5 б |
2 есепке дескриптор
балл | ||
1. | Тұздардың қасиеттерін біледі | 2 |
2. | Белгісіз тұздарды табу әдістерін ұсына алады | 2 |
3. | Тәжірибеге талдау жасай алады | 3 |
4. | Жұмыстың мақсатын анықтап,көрсете алады | 3 |
10 б |
3 есепке дескриптор
балл | ||
1. | Теориялық біліміне сүйеніп, кесте-матрица құра алады | 5 |
2. | Химиялық экспериментті топпен бірге жүргізе алады | 10 |
3. | Тәжирибе жүргізу барысында алынған нәтежелерді өз бетінше жүйелеп , қорытындылай алады | 5 |
20 б |
Химия пәнінен критериалды бағалау
Практикалық жұмыс
Сыныбы:8 мқ
Тақырып: Тұздар тақырыбына эксперименттік есептер шығару.
Мақсаты: Тұздардың алыну жолы,химиялық қасиеттері туралы алған теориялық білімін тәжірибе жүзінде іске асыру.
Мақсат тары | Өлшемдері | Дескрипторлар | Нәтижесі | ||
ОМ
| Білу және түсіну
| Д1 | Қоршаған табиғи ортадағы болып жатқан құбылыстарды тусіндіре алады ; тұздардың алыну жолдарын біледі | ||
Д2 | Оксидтердің физикалық қасиеттерін біледі | ||||
Д3 | Тұздардың химиялық қасиеттерін біледі | ||||
Д4 | Оқулықтағы мәтіннен қажетті ақпаратты тауып , химиялық ұғымдарды дұрыс түсінеді
| ||||
Д5 | Белгісіз заттарды анықтай алады. | ||||
Қолдану | Д1
| Орындалған тәжиребиелерге өз бетінше талдау жасай алады және жумыстың мақсатын анықтап, көрсете алады | |||
Д2
| Реакция теңдеуін жаза алады | ||||
Сыни тұрғыдан ойлау және зерттеу | Д1
| Кесте-матрицаны қолдана отырып ,белгісіз заттарды анықтауға болжам жасайды, гипотеза ұсына алады.
|
|
| |
Д2 | Кесте-матрицаны негізге алып белгісіз заттардың қай сынауықта екенін болжай алады | ||||
Коммуникация және рефлекция | Д1 | Алынған нәтижелерді өз бетінше жүйелеп,қорытындылай алады |
Бағалау
А критерийі | балл | |
Білу | Оксидтерді,тұздарды ажырата алады | 2 |
Семантикалық картаны толтыруды біледі | 2 | |
Кесте-матрица мәнін ұғады . | 2 | |
Белгісіз заттарды анықтау жолдарын біледі. | 2 |
В критерийі | ||
Түсіну | Оқулықтағы мәтіннен қажетті ақпаратты табады,химиялық ұғымдарды дұрыс түсінеді. | 3 |
Белгісіз заттарды табу әдістерін ұсына алады | 3 | |
Жасырылған заттарды табу әдісін түсіндіре алады | 3 |
С критерийі | ||
Сыни тұрғыдан ойлау және зерттеу | Бейорганикалық қосылыстардың қасиеттерін зерттеу әдістерін анықтай алады,кесте-матрица құра алады. | 3 |
Д критерийі | ||
Қолдану | Орындалған тәжіребиелерге өз бетінше талдау жасай алады Өз бетінше жұмыстың мақсатын анықтап , көрсете алады | 5 |
Танып білу , ұғынуға қажетті іс – әрекетті өздігінен ұйымдастыра алады | 5 |
Е критерийі | ||||
Коммуникация және рефлексия | Химиялық экспириментті топпен бірге жүргізе алады | 5 | ||
Тәжирибе жүргізу барысында алынған нәтежелерді өз бетінше жүйелеп , қорытындылай алады | 5 | |||
Жалпы балл | 40 | |||
Баллды 5 баллдық бағаға айналдыру шкаласы
Критерий бойынша балл | 0-20 | 21-28 | 29-35 | 36-40 |
Критерий бойынша проценттік балл | 0-50% | 51-74% | 75-89% | 90-100% |
5 баллдық жүйе бойынша баға | 2 | 3 | 4 | 5 |