Элементтердің валенттілігі бойынша химиялық қосылыстардың формулаларын құру
| Тақырыбы : | Элементтердің валенттілігі бойынша химиялық қосылыстардың формулаларын құру |
| Мақсаты: | Элементтердің валенттіліктері бойынша химиялық қосылыстардың формулаларын құрастыра білуге үйрету топты |
| Сабақтың түрі : | Аралас сабақ |
| Сабақта қолданылған модульдер: | -Сыни тұрғыдан ойлау, -АКТ , — Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер, — Білім беру үшін бағалау және оқытуды бағалау, -Білім берудегі көшбасшылық |
| Әдіс-тәсілдер: | топтық жұмыс, бірін -бірі бағалау, сұрақ жауап, диалогтік әдіс, тірек-сызба слайдпен жұмыс, «Ойлан, тап!» |
| Күтілетін нәтижелері: | -химиялық элементтердің валенттілігін қойып, формула құруды үйренеді -іштей бір-бірінен қалмауға тырысады; -тапсырманың күрделену деңгейіне сәйкес оқушының ойлау қабіліеті артады; өзара білім алмасады, ізденеді, талдайды, салыстырады, қорытынды жасайды. |
Сабақтың барысы:
| Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
| Ұйымдастыру 3 мин | Сәлемдесу. Оқушыларды элементтерді таңдауына байланысты топқа бөледі І валентті элементтерді бірінші топқа, ІІ валентті элементтерді екінші топқа, ауыспалы валентті элементтерді үшінші топқа отырғызу | Сәлемдеседі, І, ІІ, ІІІ валентті элементтерді таңдауына байланысты топқа бөлінеді, әр топ өз бақылаушыларын сайлайды | ||||||||||
| Білу
8 мин | Валенттілік бойынша химиялық формула құрудың заңдылықтарын электронды оқулық арқылы түсіндіріп, тапсырма беру
| Материалды оқып, кестені толтыру: Мына Fe, P, S, Na, Mg, Al, H, Cl, Si , O, Ba, Ca, Si элементтердің валенттілігіне сәйкес жіктеп жазыңдар:
тапсырманы 3 топ ішінде орындайды.
| Топтық бағалау. | Электронды оқулық.
Ес картасы | ||||||||
| Түсіну
6 мин | «Ойлан тап» тапсырмасының шартын түсіндіріп, бағалаудың критериларын қою
Бағалау критерилары: 1.валенттіліктің дұрыс қойылуы, 2.формуланың дұрыс құрылуы | Тапсырманы нақты орындауға кірісіп өзара талдау жасайды. Ойлан тап» Химиялық қосылыстардың құрамындағы атомдар санына сәйкес элементтердің валенттілігін қойыңдар: І топқа: CІ2 O CІ2O5 SO3 PH3 ІІ топқа: K2O BaO HCІ FeCІ3 ІІІ топқа: FeCІ3 CuO B2O3 ZnCІ2 | Өзара бағалау | Кесте «химиялық элемент тердің валентті лігі» | ||||||||
| Қолдану
11мин | «Кім жылдам?» тапсырмасының шартын түсіндіру, топтың жұмысын бақылау. «Кім жылдам?» Төмендегі химиялық қосылыстардың құрамындағы атомдардың валенттілігін қойып, валенттіліктеріне сәйкес ортақ еселігін тауып атомдардың индекстерін қойыңдар: І топқа: CH CO AIO SO CIO КО ІІ топқа: PO NaO HO HS SO НCI ІІІ топқа:CH PO SO CIO МgСІ SiH Критерийлері: 1. валенттіліктің дұрыс қойылуы 2. формуланың дұрыс жылдамдық | Топ мүшелері химиялық формула құру, валенттілікті қою, ортақ еселігін табу, оған сәйкес келетін индекстерді жазу үлгісін қолдана отырып формулаларды флипчартқа түсіріп ,ортақ еселігін тауып, формулаларды құрастырады, оны бір -біріне түсіндіреді | Формативті және жиынтық бағалау |
Периодтық кесте | ||||||||
| Анализ
Синез
10 мин | «Ой толғау» оқушылардың тақырыпты толық меңгергенін бақылау мақсатында молекулалардың моделдерін құрастыруға тапсырмалар: І топ тапсырмасы:АІ2O3 молекуласының моделін құрастыру ІІ топ тапсырмасы:NH3 молекуласының моделін құрастыру ІІІ топ тапсырмасы: FeCІ3 молекуласының моделін құрастыру
| Бағалау критерийлерын окушылардың өздері құрастырады: 1.модельдердің дұрыс құрастырылуы 2 формуланың қалай құрылғандығын түсіндіру 3.»Ес картасы» түсіндіру шеберлігі Топ мүшелері молекулалардың моделдерін құрастырады, қалай құрастырғанын түсіндіреді, құрастырған формуланы ес картасына жазып қорғайды. |
Топтық бағалау | Молекула лардың моделдері Ес картасы | ||||||||
| Үйге тапсырма | Элементтердің валенттілігі бойынша химиялық қосылыстардың формулаларын құру | Әр оқушы Менделеев таблицасын қолдана отырып, өз ойынан формулалар құрастыру | ||||||||||
| Қорытын ды 4 мин | Білемін, үйрендім, білгім келеді кестесін тарату Оқушыларға стикер тарату , |
Кестені толтыру, стикерге рефлексия жазу | өзін-өзі бағалау | Бағалау парағы |
Бағалау парағы _______________________
| Тапсырма | 1. Сен білесің бе? | 2. Ойлан тап | 3. Кім жылдам? | 4. Ой қозғау | Қорытынды баға |
| 1 оқушы | |||||
| 2 оқушы | |||||
| 3 оқушы | |||||
| 4 оқушы | |||||
| 5 оқушы | |||||
Бағалау парағы ____________________
| Тапсырма | 1. Сен білесің бе? | 2. Ойлан тап | 3. Кім жылдам? | 4. Ой қозғау | Қорытынды баға |
| 1 оқушы | |||||
| 2 оқушы | |||||
| 3 оқушы | |||||
| 4 оқушы | |||||
| 5 оқушы | |||||
Бағалау парағы 2,3,4,5 ұпай бойынша жүргізіледі
| № | Бағалау критерийлері | Іоқушы
| ІІ оқушы | ІІІ оқушы | ІVоқушы |
| 1 | Білуі | ||||
| 2 | Түсінуі | ||||
| 3 | Сөйлеу шеберлігі | ||||
| 4 | Топтағы ынтымақтастық | ||||
| 5 | барлығы | ||||
| 6 | Қорытынды баға |
Өзара бағалау. Жауабы: 20-18 — «5» 17-15- «4» 14-12- «3»
Бағалау парағы _______________________
| Тапсырма | Білу Сұрақ-жауап | Түсіну Тапсырмалардайындау | Талдау Моделдерді құрастыру | Жинақтау
| Бағалау |
| 1 оқушы
| |||||
| 2 оқушы
| |||||
| 3 оқушы
| |||||
| 4 оқушы
| |||||
| 5 оқушы
|