Оксидтердің жіктелуі, аталуы мен алу жолдары
Күні: 6.02.2013ж
Сабақтың тақырыбы: Оксидтердің жіктелуі, аталуы мен алу жолдары
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға Оксидтердің жіктелуі, аталуы мен алу жолдары.Жай және күрделі заттармен әрекеттесі жайында түсінік беру
Тәрбиелік: Оқушыларға Оксидтердің жіктелуі, аталуы мен алу жолдары тақырыын түссіндіре отырып, тазалыққа, ізеттілікке, сабырлылыққа, адамгершілік мәдениетін қалыптастыруға тәрбиелеу
Дамытушылық: Оксидтердің жіктелуі, аталуы мен алу жолдарынн негіздерді, тұздарды қыздыру арқылы бөлімдерін тереңдету, өз бетінше ізденуге дамыту
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, есеп шығару
Сабақтың көрнекілігі: Судағы ерігіштік кестесі
Пән аралық байланыс: математика, фиика
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу, түгелдеу
- Оқушылардың құрал жабдығын тексеру
- Оқушылардың назарын сабаққа аудару
І. Оқушы білімін жан-жақты тексеру:
ІІІ. Жаңа түсінік беру:
Оксидтердің алынуы.
Жай заттардың оттекпен тікелей әрекеттесуінен:
C + O2 = CO2
2Cu + O2 = 2CuO
Күрделі заттар жанғанда оксидтер түзіледі:
CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O
- IV. Жаңа түсініктер мен іс-әрекеттер тәсілін қалыптастыру.
А) жаңа ұғымдар:
Екідайлы (амфотерлік) – қышқылмен де, сілтімен де әрекеттесетін заттар .
- Мұғалімнің проблемалық және ақпараттық сұрақтары:
1.Оксидтердің бөлінуі?
2.Оксидтердің жіктелуі?
- Жаңа түсінікті тексеру:
- Оксидтердің алынуына мысал келтіріңдер?
- Оксидтердің құрылымдық формуласы?
VII. Жаңа сабақты бекітуге арналған есептер
VII. Жаңа сабақты қорытындылау
Оксидтер бинарлы қосылыстар. Олар негіздік, екідайлы, қышқылдық болып жіктеледі. Оксидтерді алудың бірнеше жолдары бар.
- Оқушылар еңбегігін бағалау
- Үй тапсырмасы: Оксидтердің жіктелуі, аталуы мен алу жолдары
- Жай заттармен оксидтердің алынуына 3 мысал келтіріңдер
- Күрделі заттар мен оксидтердің алынуына 3 мысал келтіріңдер