Табиғаттағы су. Судың алынуы, қасиеттері және қолданылуы.

Сабақтың тақырыбы: Табиғаттағы су. Судың алынуы, қасиеттері және қолданылуы.

  • Мақсаты: Табиғаттағы судың алыну жолдары мен химиялық қасиеттері туралы білімдерін меңгеру. Міндеттері:
  • Судың химиялық қасиеттерін реакция теңдеулерін жазып білу;

Судың  қолданылуын білу;

Топпен жұмыс жасауда өзіндік ойды қалыптастыра білу;

Сабақ түрі: Аралас сабақ

  • Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту Сабақтың әдіс- тәсілдері:

Сұрақ-жауап

Болжау

Химиялық жаттығу

Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: ИТ, маркер топтамасы, А4 қағаз, стикер топтамасы.

  • Күтілетін нәтиже:

1.Судың  химиялық қасиеттерін,реакция теңдеулерін жазып біледі;

  1. Судың табиғатта таралуы мен қоса қолдануын, ТҚЕ біледі;
  2. Топпен жұмыс жасауда өзіндік ойды бөлісіп біледі.

Сабақ жоспары

КезеңСабақ бөлімдеріМұғалімнің іс- әрекетіОқушының  іс- әрекетіҚолданған әдіс- тәсілдер
Білім

4 мин

Ұйымдастыру

Психологиялық дайындық

1.Оқушылардың көңіл-күйін сұрау

2. Таратылған стикер түстері бойынша топқа бөлу:

1-топ. Қызыл түс

2-топ. Жасыл түс

3-топ. Көк түс

4-топ. Сары түс

Түстердің бірігіп 1, 2, 3, 4 —  топтарға отыратындарын айтамын

Мұғалімнің сұрағына жауап қайтарады

Таратылған стикер түстері бірігіп топтарға отырады

Сұрақ- жауап

 

 

Топқа бөлу

Түсіну

10 мин

Сабақтың мақсатын талдау қызығушылығын оятуТақтаға кластер ілінеді.Тақырыпты ашу мақсатында суреттерді таратып беремін.

Сұрақ: Су туралы не білесіңдер? Әр топтан 1 сөзден жақсы, тиімді дегенін айтып және бір- бірінің сөзін қайталамайтындарын айтамын. Постер жасаймын. Мәтінмен жұмыс.

(Стикер түсі бойынша 4 топқа бөлу)

орындығының артында жасыл стикері бар оқушы.

 

Суреттерге қарап бүгінгі сабақтың тақырыбын айтады.

Дұрыс жауабын тапқан оқушылар 1 ұпаймен бағаланады.

Мұғалім сұрағына жауап қайтарады.

 

 

 

Мәтінді оқып талқылайды

Бірінің сөзін бірі қайталамайды.Мысалмен дәлелдеу.

(2 ұпай)

Сұрақ- жауап

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану

5 мин

Жаңа сабақ

1.қызығушылығын ояту

2. ой қозғау

3. мағынаны ажырату

Мақсат қою

Су — ырыстың көзі,

Еңбек кірістің көзі.

Судың да сұрауы бар.

 

Топпен жұмыс

Өзін- өзі бағалайды

 

 

Сұрақ-жауап

Талдау

10 мин

Жаңа сабақты бекітуОрындығы астында стикері бар оқушылар жеке тапсырма орындайды.

Қалған топ оқушылары  судың құрамындағы оттек пен сутектің массалық үлесін анықтайды.

 

Тапсырмаларды орындайды.

Жеке жұмыс

Өзін- өзі бағалайды

дескрипторларұпай

 

АБерілг.жазды1
ББерілг.жазды Шешуін жазды2
СБерілг.жазды Шешуін жазды

Алгоритмін құрды, шығарды

3
Жеке жұмыс

Химиялық жаттығу

А-1 ұпай

Б-2 ұпай

С-3 ұпай

Қалған топ оқушылары

(2 ұпаймен)

Жинақтау

10 мин

ҚорытуЛабораториялық жұмыс

Сілтілік металдардың сумен әрекеттесу.

Химиялық реакция теңдеулерін жазады.орындығы артында жасыл стикері бар оқушылар.

Дәптермен жұмыс.

Жеке жұмыс

 

Жеке жұмыс

А-1 ұпай

Б-2 ұпай

С-3 ұпай

 

Бағалау

6 мин

1.Сабақ барысында оқушы көзқарасы

2.Өзара бағалау

Бүгінгі сабақта өзін-өзі бағалайтындарын айтамын.Өзін өзі бағалайды.

 

А-1-7  ұпай

Б-8-11  ұпай

С-12-15 ұпай

 

 

 

 

 

 

(Топтасу)

Тапсырмалар

№1. Суреттерге қарап бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу. (2 мин) 1ұпай

                               

№2. (2 мин). (1 ұпай) Тақырып бойынша не білесіңдер? Әр топ 1 сөзден айтады.

№3 . ( 5 мин). Оқулықтан (104-105 бет)  Судың құрамы мен физикалық қасиеттері, жай заттармен әрекеттесуін оқып танысыңдар

№4. ( 2 ұпай)

    не байқауға болады?    (орындығының артында жасыл стикері бар оқушы)

№5. (2 мин) (2 ұпай) мақал- мәтел туралы сенің ойың? (Қызыл стикер бар оқушы)

Су — ырыстың көзі,

Еңбек кірістің көзі.

Судың да сұрауы бар.

№6. (10мин) (2 ұпай)

Судың құрамындағы сутекпен оттектің массалық үлесін анықтаңдар?

(3 ұпай)

72 грамм су түзілу үшін қанша көлем қалыпты жағдайда сутек қажет екенін есептеңдер?

Өзіңді- өзің бағала

Критерийлердескрипторлар
АБС
Есептің берілгенін жазып, химиялық теңдеуін құрды
Есептің берілгенін жазып, химиялық теңдеуін құрып, теңдеуді теңестірді
Есептеулер жүргіздім

№7. ( 8 мин) (3 ұпай) Лабораториялық жұмыс.  Сілтілік металдардың сумен әрекеттесу. Химиялық реакция теңдеулерін жаз. (орындығы артында жасыл стикері бар оқушылар)

Өзіңді- өзің бағала

Оқушының аты- жөніТапсырма
 №1№2№3№4№5№6№7