Адам — әлем бөлшегі
Сабақтың тақырыбы: Адам — әлем бөлшегі
Мақсаты: «Әлем», «Адамзат», «Адам» құндылықтарының мәнін ашу.
Міндеттері:
- адамның әлеммен үйлесімі, адам өмірінің мәні туралы түсініктерін кеңейту.
- өзін, қоршаған әлемді түсіне білуге, танып – білуге баулу;
- сүйіспеншілікке, ізгілікке тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: фотосуреттер.
Әдіс-тәсілі: Түсіндіру, пікір алмасу, тренингтер.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Сұрақ-жауап әдісін пайдалана отырып тексеріп шығу.
Шаттық шеңбері:
Мұғалімнің басшылығымен оқушылар шеңберге жиналып, бір – бірімен сәлемдеседі. Жұбан Молдағалиевтың сөзіне жазылған Әсет Бейсеуовтың «Адам бол, адам!» әнін айтады.
Ай, жулдыз аспан төсін алқалаған,
Жер – ана әлдилеген, арқалаған.
Нәзік гүл, алып емен, асау бұлақ –
Бәрі де саған құштар, дарқан адам.
Әңгімелесу:
Адам ғалам құпиясын ашуға неліктен құштар?
«Көк шеңбер», «көкжиек» деген сөздерді қалай түсінесіңдер?
Адам өзін қоршаған әлемге ықпал ете ала ма?
Дәйексөз:
Сабақ тақырыбын оқушыларға кеңірек түсіндіру үшін дәйексөз беріледі. Сабақтың дәйексөзі беріледі. Сабақтың дәйексөзі ретінде Ақжан әл- Машанидің:
«Адам – ғалам, ғажайып, жеке дара,
Жан құмары ізденген мәңгі сана.
Өзіңді өзің танысаң істің басы,
Түзеген өз ғаламын болған дана» —
деген өлең шумағы алынған.
Жаңа ақпарат:
«Адам баласы түйсік, сезімі мен ақылы арқылы өзі өмір сүріп жатқан әлемін танып – біледі. Әр адам өзінің ойлау қабілетіне сәйкес өз әлемін іштей қалыптастырып алады. Адамның рухани даму жолындағы талпынысы оның танымдық көзқарасы мен ойлау деңгейін кеңейтеді».