«Брейн-ринг» ойыны.
«Брейн-ринг» ойыны.
Сабақтың мақсаты: 1. жануарлар модулі бойынша білімдерін әр түрлі әдіс – тәсілдері арқылы тиянақтап, бекіту;
- белсенді ойын түрлері арқылы оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру, жеке, топтық жұмыстар арқылы оқушылардың өзін — өзі көрсете білуіне жағдай туғыза отырып, ойлау – сөйлеу қаблеттерін арттыру;
- табиғаттың бір бөлігі жануарлар мен құстардың дүниесіне терең ұғынып, оны аялап, қорғауға, күтуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрден тыс ,жарыс-ойын
Сабақтың көрнекілігі: үш бөлікке бөлінген жаймалар,ортақ бағалау парағы, үш күрделілік деңгейіндегі тапсырмалар жазылған карточкалар,перфокарталар, тақырыптық суреттер,техникалық құрал,сызбалар,ребустер.
Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру бөлімі. Танысу.
Сабақтың мақсаты: жануарлар модулі бойынша алған білімдерін еске түсіріп, бекітеміз. Жеке, топтық жұмыстар арқылы бір – біріңізді бағалауға үйренесіңдер.
«Брейн ринг» шарты: мен сендерді 3 топқа бөлдім. Әр топтың алдында жаймалар жатыр. Осында тапсырма жазылған карточкалар келесі ретпен қойылған: астында – I деңгейлі сұрақтар, оның үстінде – II деңгейлі сұрақтар, үстінде – III деңгейлі сұрақтар.
Үстінгі сұраққа дайындықсыз жауап беріледі. II сұрақтарға – 2-3 минут. III сұрақтарға – 5 минут. Әр топтың жетекшісі бағалау парақша бойынша бағалап отырады.
Оқушылардың аты- жөні | Бағалау | ||||||||
I | II | III | |||||||
1. | |||||||||
2. | |||||||||
3. | |||||||||
4. | |||||||||
5. | |||||||||
6. |
Ұпай саны (тақтада ілулі тұрады)
∆ | 20 ұпай |
| 25 ұпай |
O | 30 ұпай |
- Үй жануарлары.
∆ Олар ненің төлі? (Сурет бойынша жұмыс)
Мәтіндерден үзінді.
Бұл қай мәтін екенін айту:
1.Менің бала кезімде мысығым мен ақ күшігім болды.Бір күні оларға жаңа дос табылды.Наубай деген кісінің ешкісінің үш лағы болды.(Ақ лақ)
- Дәулет пен Хасен үйлеріне келе жатты.Олар жолдың шетінде ақ қозыны көрді.Ол өте әлсіз еді.(Қошақан)
3.Ол бізбен бірге өріске шығып, қой бағысады.Ол кейде көбелек қуып ойнайды.Бір күні Қабылан екеуіміз қойға шықтық.(Қабылан)
○ Жоспар бойынша бір үй жануары туралы жазу.
1.Жануар
2.Мекендейтін жері
3.Қорегі
4.Адамға пайдасы
Қорытындылау: Үй жануарлар адамға қандай пайда келтіреді?
Бейнесұрақ.
Жұмбақ: Ішсең сусын,жесең тағам, мінсең көлік (түйе)
- Аңдар.
∆ Ребустер
Сөздерді тәуелде (перфокарта)
Үш оқушы тақтаға шығады,қалғандары дәптерлеріне өздігінен орындайды.
- Түлкі,арыстан,қоян,піл
Менің…
Сенің…
Оның…
2.Қасқыр,аю,тиін,барыс.
3.Бұғы,жолбарыс,маймыл,піл
○ Тест (жауап кілті бойынша бірін-бірі тексеру)
Дұрыс,бұрысын белгілеу
Iтоп-III топты, IIтоп-Iтопты,IIIтоп-IIтопты тексереді.
ДҰРЫС (+) | БҰРЫС (-) | |
Аю ақырады. | ||
Пілдің Отаны – Қазақстан. | ||
Гепард – ең жүйрік аң. | ||
Түлкі орманда мекендейді. | ||
Қасқыр маңырайды. |
Дұрыс жауабы:
Аю ақырады
Пілдің Отаны – Үндістан.
Гепард – ең жүйрік аң.
Түлкі орманда мекендейді.
Қасқыр ұлиды.
Қорытындылау: Жабайы аңдар қайда мекендейді?
Бейнесұрақ.
Жұмбақ:Өзі айлакер,өзі қу
Жүрген жері айқай шу (түлкі)
III. Құстар.
∆ Суретті жұмбақ. (сурет бойынша құстарды ата )
Жалғауларын тап.(жазбаша)
1.қаздар,құсым,тоқылдақпын,қарғаны,тауықтар.
2.аққулар,құстың,үйрегім,әтешке,торғайы
3.бұлбұлға,торғайсың,балапаным,аққуда,құстар
○ «Аққу» мәтіні (топтық тексеру)
Мәтін үш бөлімнен тұрады,әр топ берілген бөлімінен келесі топқа сұрақ қояды.
1бөлім Iтоп- IIтопқа
2бөлім II топ — IIIтопқа
3бөлім IIIтоп-Iтопқа
Қорытындылау:Қандай құстарды білесіңдер?
Бейнесұрақ
Қандай құсты орман дәрігері деп атайды? (тоқылдақ)
Сабақты қорытындылау:
Осымен балалар <Брейн ринг > ойыны аяқталды.
1.Үй жануарлары қандай адамға пайда келтіреді?
2.Жабайы аңдар қайда мекендейді ?
3.Құстар қандай болады?
Топ жетекшілері ұпай санын санап, жеңімпазды айтады.
Бағалау парақшасы бойынша бағалау.