Бірыңғай мүшелерге байланысты қойылатын үтір
Сабақтың тақырыбы : Бірыңғай мүшелерге байланысты қойылатын үтір
Сабақтың мақсаты :
Білімділік:тыныс белгілерін ажыратуға үйрету;
Дамытушылық :оқушылардың жеке өнімді қызметтерін дамытушылық тапсырмалар арқылы байқау,логикалық тапсырмалар арқылы жұмыстану, практикалық тапсырмалар арқылы оқушы қызметінің әрекетін арттыру;
Тәрбиелік :лексикалық тапсырмалар арқылы оқушының сезіміне әсер ету,жан дүниелерін байыту.
Сабақтың түрі : аралас сабақ
Сабақтың әдісі : сұрақ-жауап, топтастыру, талдау
Сабақтың көрнекілігі :кеспе қағаздар, семантикалық карта
Пәнаралық байланыс : әдебиет, орыс тілі
Сабақтың барысы :
а) Ұйымдастыру кезеңі :
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.Сыныптың тазалығына көңіл бөлу.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау :
Үйге берілген тапсырманы сұраймын . Оқушыларға өткен тапсырма бойынша бірнеше сұрақтар қоямын
б) Жаңа сабақты түсіндіру.
Бірыңғай мүшелерге байланысты қойылатын үтір | ||||
Қойылатын орындары | ||||
Бірыңғай мүшелер жалғаулықсыз келгенде арала- рына үтір ойы- лады. | Да, де, әрі, я, яки, не, немесе, әлде жалғаулық шылаулары бірыңғай мүшелермен қайталанып келгенде қойылады. | Мен, және жалғаулық шылаулары қайталанбайды. Онда жұптасқан бірыңғай мүшелердің соңғы жұбының алдына қойылады. | Да, де, әрі, я, яки, не, немесе, әлде жалғаулық шылаулары бірыңғай баян- дауыштар ара- сында қайта- ланбай келсе, шылаудан соң үтір қойылады | Да, де, әрі, я, яки, не, немесе, әлде жалғаулық шылаулары бірыңғай мүшелердің арасында қайталанбай тұрса үтір қойылмайды. |
Айгцл, Әсел, Әдемілер бүгінгі жауапкер- шілікті айқын сезінеді. | Аяулым да, Асыл да, Ме- руерт те не үйге кірерлерін, не кері бұрылып ке- терлерін білмей дал болды. | Айнұр мен Айдын, Ардақ пен Қанат кезекшілікті бөліп алып, кезекшілік міндеттерін пысықтады. | Қоңырау соғылды да, сабақ басталды. Айта салды да, кейін қарай жүгіріп кетті. | Келді де көрді. Бойын шаттық әрі белгісіз қорқыныш би- легендей ме?.. Хабарласпады я келмеді. |
Жаттығумен жұмыс: 142-жаттығу. Мәтіннің тыныс белгілерін қойып шығыңдар.
Топпен жұмыс: 1-топ: 5 мақал жазып,кестеде көрсетілген үлгі бойынша талдаңдар.
Берілген мақал | бастауыш | баяндауыш | анықтауыш | пысықтауыш |
Сөздің көркі-мақал | Көркі (несі?) | Мақал (не?) | Сөздің (ненің?) | — |
2-топ: «Бал балалық қызықтары» атты 10 минут көлемінде мектеп өмірінен қызықты оқиғаларды еске түсіріп жазыңдар.
Білімді бекіту : Өткен тақырыптар бойынша бірнеше сұрақтар қоя отырып, түсінбеген сұрақтарына жауап беремін
Бағалау : Сабаққа қатысып отырғандарына қарай білімдері бағаланады.
Үйге тапсырма : 145-жаттығу.