Етістіктен өткенді қайталау.Ұлттық тағамдар»
Етістіктен өткенді қайталау.Ұлттық тағамдар» Сабақтың әдістемелік құралы
| |
Пәні: | Қазақ тілі |
Тобы: | 1ТМ-5 |
Оқулықтар: | Қазақ тілі: 10 сынып. АдамбаеваЖ,Оразбаева Ф.Мектеп 2006ж,Бектуров Ш.К.,Бектурова А.Ш. «Казахский для всех»Алматы «Атамура»2004ж. |
Тақырып: | «Етістікті қайталау. Ұлттық тағамдар». |
Түрі: | Қайталау Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, орыс тілі, тарих |
Мақсаты:
| Білімділік:етістіктің мағыналық,тұлғалық ерекшеліктерін еске түсіру. Алған білімдерін тексеру,өз ойларын тиянақты жеткізе білуге дағдыландыру. Дамытушылық: оқушыларды тапқырлыққа,ізденімпаздық қасиеттерге баулу. Қазақтың асыл мурасына жататын ұлттық тағамдармен терендете таныстыру.Әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту. Тәрбиелік: Оқушылардың елтану туралы білімдерін кеңейту,қазақ ұлтының тұрмыстық мәдениетінің ізгілікті рухын сезіндіру. .
|
Көрнеклігі: | Компьютер,интерактивті тақта,үлестірмелі қағаздар,ұлттық тағамдар,ҚР әнұраның айту. |
|
Сабақтың ұйымдастыру кезеңі
Сағат | Қызметтiң мазмұны | Мақсат | Мұғалімнің қызметі
| Ұйымдастыру формалары | Оқушының қызметі |
2
5
12 | Ұйымдастыру кезеңі
Топты екі ауылға бөліп отырғызу. Бірінші топ: Еркебуланның ауылы; Екінші топ:Александрдың ауылы
Оқушыларды сабаққа қатыстыру
| Білімділік:етістіктің мағыналық,тұлғалық ерекшеліктерін еске түсіру. Алған білімдерін тексеру,өз ойларын тиянақты жеткізе білуге дағдыландыру. Дамытушылық: оқушыларды тапқырлыққа,ізденімпаздық қасиеттерге баулу. Қазақтың асыл мурасына жататын ұлттық тағамдармен терендете таныстыру.Әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушылардың елтану туралы білімдерін кеңейту,қазақ ұлтының тұрмыстық мәдениетінің ізгілікті рухын сезіндіру. .
| 1. Сәлемдесу. Әнұранды айту.
I.Кіріспе-жолашар : «Бәсекеге қабілетті елге-бәсекеге қабілетті жастар» Оқушылармен сұхбат: Тәуелсіздік алғанына неше жыл болды? Біз қандай елде тұрамыз? Биыл үшінші сәуірде Қазақстандықтар неге қатысады? Біздің колледж нені тойламақ?
Оқытушының сөзі: Халықтың ғасырлар бойы жинаған бай тәжірибесі салт-дәстүрі,таным-білімі Үлкенге де,кішіге де,үлгі,өнеге.Қазақ халқының ырымдары, тиым сөздері өте көп.Сонын ішінен мына сөйлемдерге қарап,етістіктің түрлерін ажыратыңдар Грамматикалық тапсырмалар 3-ші слайд бойынша жұмыс 4-ші слайд бойынша 5-ші слайд бойынша жұмыс; |
Топпен жұмыс
Жеке жұмыс
Ауылдармен жұмыс | Оқушылар әнұранды айтады.
Сұрақтарға жауаптарын беру
Етістіктердің түрін белгілеу.
Мағыналарын түсіндіру.
|
35 |
Мәтінді аудару,сөздіктермен жұмыс жасау. Мазмұнын айту
|
Қазақ халқының басты асы-нан,сондықтан алдымен дастарға нанды қояды,нансыз өмір жоқ.Нан туралы мақал-мәтелдер,тиым сөздер білездер ме?
Сабақтың II-ші кезенін түсіндіру. Екі топқа әртүрлі мәтіндер беріледі «Ақ дастарқан» «Қымыз жасау жолдары»
|
Топпен жұмыс
Топпен жұмыс
|
Екі топ Мақал-мәтелдермен сайысады
Тиым сөздер айтады
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды.Сөздіктермен аударады. Мәтіннің ең негізгі бөліктерді белгілеп, мазмұның айтады.
| |
7,8, 9, 10,11,12слайд бойынша жұмыс | |||||
Жасаған жұмыстарды талдау | Мәтін бойынша сұрақтар қою | Әр ауылмен жұмыс
| Мәтінннің мазмұның айтады. Жаңа сөздерді айтады. | ||
3 | Сұт тағамдары №7,8,9-ші слайдтарды көрсету.
| Қазақ халқының ұлттық тағамдарымен таныстыру
| №11,12,13,14,15.16,17,18-ші слайдтарды көрсету. Сұрақтар қою: Қуырдақты неден жасайды? Қөже неден жасалады? Құрт қалай жасалады?
| Жеке жұмыс. | Үйге берілген ұлттық тағамдардын жасалу жолдарын түсіндіру. Әр ауылдан бір оқушыдан шығып өздері жасап келген тағамдарын көрсетіп, түсіндіреді: Еркебулан кымыз туралы,Нурсултан шелпек туралы, |
10 | Пәнаралық байланыс | Ойлау,сөйлеу,әнгімелеу қабілеттерін дағдыландыру | Венн диаграммасын толтыру .Қазақ халқының ұлттық тағамдарын және орыс халқының тағамдарын жазып көрсету.
| Жеке жұмыс. Топпен жұмыс.
| Әр топтан шығып венн диаграммасын толтырады.Еркебулан тобы орыс халқының тағамдарын жазады, ал Александрдың ауылы қазақ халқының тағамдарын жазады. |
Келе жатқан Наурыз мейрамы туралы әнгімелеу.
|
Коммуникативтық қабілеттерін дамыту | Слайд№21,22 Оқытушы Наурыз туралы сұрақтар қояды. Қандай баталар айтылады? Қандай ұлттық тағамдар дайындалады?
| Топпен жұмыс Жеке жұмыс | Қалған оқушылар ортақ тағамдарды дәптерлеріне көшіреді 20-ші слайд бойынша тапсырмаларын тексереді | |
10
1
|
Шығармашылық қабілеттерін дамыту
Сабақты талдау. Нені білдім? Нені үйрендім?
| «Смак»телехабарына қонаққа бару Қазақша ет дайындау Мұғалім Әр топқа бешбармақ пісіру үшін, сөз тіркестерін береді,оларды дұрыс қою керек. Оқушылар сөз тіркестерін дұрыс құрастырып бешбармақ дайын екенін айтады. Сөз тіркестер: Етті жуу керек,қамырды даярлау керек,қамыр илеу керек т.б. №24-ші слайд бойынша тапсырмаларын тексереді
Сабақтың қортындысы слайд№25,26
Үйге тапсырма: «Менің үйіме қонақ келді» Сұхбат құрастыру. | Ауылдармен жұмыс | Оқушылар сөйлемдердің дұрыс қою ретін іздейді. Орындағаннан кейін
№24-ші слайд бойынша тапсырмаларын тексереді
Әр ауыл өз жұмыстарын тексереді
Оқушылар өздерін бағалайды.
Үй –тапсырмасын жазады | |
2 | Сабақтың соңы. Бәсекеге қабілетті жастарды белгілеу. Оқушылармен қоштасу.
| . | . |