Аңдар

                                     

Сабақтың тақырыбы: Аңдар

Сабақтың мақсаты: 1)Жабайы жануарлар туралы білімдерін кеңейту.

2)Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, сұрақтар мен мысалдар  арқылы оқушылардың белсенділігін арттыру, сөздік қорын дамыту.

3)Туған өлке табиғатына, онда мекендейтін жануарларды қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекіліктері: «Жабайы аңдар» туралы бейнефильм, сөздік сөздер, жабайы жануарлардың суреттері, «Адасқан сөздер» ойыны.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгеру.

Сабақтың технологиясы: Блум технологиясы, сыни тұрғыдан ойлау.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, топпен жұмыс, көрнекілік әдістер, пікір алмасу, сипаттау

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі

а) – сабаққа дайындықтарын тексеру

— сабақтың ережелерімен таныстыру

— топ ережелерін тақтаға іліп қоямын

1 – ереже: Сабақта бір-бірімізді тыңдаймыз!

2 – ереже: Біреудің айтқанын қайталамаймыз!

3 – ереже: Сабақта тақырып бойынша сөйлесеміз!

4 – ереже: Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

5 – ереже: Ойымызды толық айтамыз!

ә) «Шаттық шеңберіне» шақыру

Әрбір таңның арайын,

Қарсы аламыз қуана

Ақ тілектің сарайын,

Ашамыз бар адамға.

Мұғалім: Балалар! Біз күнде аспанға қарағанда нені көреміз?

Балалар: Күннің көзін көреміз.

Мұғалім: Күннің көзі бізге не береді?

Балалар: Күннің көзі бізге жылу, жарық береді.

Мұғалім: Күннің көзі немізді жылытады?

Балалар: Күннің көзі бетімізді, қолымызды, жүрегімізді жылытады.

Мұғалім: Олай болса, жүректерімізді ұстап, жылуын сезінейікші?

Мұғалім: Жүректерің қалай соғып тұр?

Мұғалім: Ендеше осы жүректердің жылуын бір-бірімізге алақандарымыз арқылы сыйлайықшы.

Мұғалім: Ендеше балалар бір-бірімізге жақсы, жылы лебіздер, тілектер сыйлайықшы.

Мұғалім: Балалар, біз қандай тарауды бастадық?

Балалар: «Жануарлар әлемінде»

Мұғалім: Жануарлар қалай бөлінеді?

Балалар: Үй жануарлары мен жабайы жануарлар.

ІІ Үй жұмысын тексеру. «Интервью» әдісі

Жабайы жануарлар туралы бейнефильм көрсетіледі.

Мәтінмен жұмыс.

Мәтінді оқу барысында оқушыларға V – білемін, + — жаңа білдім,

— — білмедім деп сөздерге  қарындашпен белгі қоюларын ескерттім.

Жаңа сөздердің көмегімен мәтінді орысшаға аударады.

ІІІ Блум жүйесі

І Кіріспе бөлім

1.Жабайы аңдар қайда тіршілік етеді?

2.Жабайы аңдарды қайдан көруге болады?

Түсіну:

1.Жабайы аңдар дегенді қалай түсінесіңдер?

а)ешкім бақпайды;

ә)орманда, тауда, далада тіршілік етеді;

б)тамақтарын өздері тауып жейді;

в)жабайы өседі;

г)төлдерін де өздері асырайды

Қолдану:

«Адасқан сөз» ойыны

ақаок
қаюті
осиүр
яқелп
ныркі
жолба
арқар
ңдары
барыс

 

ІІ Негізгі бөлім

Талдау:

Балалар, жануарлардың мінезі қандай?

Жануарлардың мінезін сипатта:

Түлкі                                               қорқақ

Қоян                                       айлакер

Арыстан                                зұлым

Қасқыр                                  айбатты

Аю                                         ұйқышыл

Жинақтау:

Бұл мәтіннен қандай ой түйдіңдер?

  • Неге жабайы аңдар хайуанаттар бағында тұрады?

Бейнефильм көрсетіледі

  • Қазақстанның жануарлар әлемі қандай?
  • Қандай жануарлар сиреп, азайып барады?
  • «Қызыл кітапқа» қандай жануарлар енген?

Қорытындылау:

ДұрысБұрыс
1.Жабайы жануарлар екіге бөлінеді.
2Аңдар жабай өседі
3Жабайы жануарлар орманда, тауда тіршілік етеді.
4Жабайы жануарлар адамға қызмет етеді
5Аңдар өз қорегін өздері тауып жейді.
6Аңдар төлдерін өздері асырайды
7Жабайы аңдарды адамдар бағады

Үйге тапсырма:

Бір аң туралы қосымша мәлімет жинап, жазып келу.

ББҮ кестесін толтыру

БілемінНе білгім келеді?Үйрендім