Компьютер. Хабарлы, сұраулы, бұйрықты, лепті сөйлемдер.
Сабақтың тақырыбы: Компьютер. Хабарлы, сұраулы, бұйрықты, лепті сөйлемдер.
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: Сөйлем түрлерін ажырата білуге, тыныс белгілерін дұрыс қоюды, тақырыпқа байланысты дұрыс сөйлем құрастыра білуге,сауатты жаза білуге үйрету.
2.Дамытушылық: Сөйлемдерді дамытып жазу арқылы, оқушылардың қисынды ойлау қабілеттерін дамыту, компьютер туралы қосымша мәліметтер бере отырып, оқушылардың сөздік қорын молайту.
- Тәрбиелік: Сауаттылыққа,жаңалыққа жақын,жан-жақты болуға үйрету,қазіргі ғылым мен техника жетістіктерінің пайдасын білуге талпынысын дамыту.
Пәнаралық байланыс: Информатика,тарих.
Сабақтың көрнекілігі: Кестелер, суреттер, қима қағаздар
Сабақтың барысы:
I . Ұйымдастыру кезеңі
- Үй тапсырмасын тексеру
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту
I V. Грамматикалық тақырып. Сөйлем түрлері: Хабарлы, сұраулы, лепті бұйрықты сөйлемдер.Тақтада сызба көрсетіледі. Осы сызба арқылы грамматикалық тақырып түсіндіріледі.
Сөйлем тиянақты ойды білдіреді
Хабарлы Сұраулы Бұйрықты Лепті
Хабарлайды Сұрау мақсатында Бұйрық Көңіл-күйді
Баяндайды қолданылады Өтініш білдіреді.
Суреттейді тілекті білдіреді
Сөйлемдер айтылу мақсатына қарай: хабарлы, сұраулы,,лепті, бұйрықты болып бөлінеді.
Хабарлы сөйлем — Мен мектепке жақын тұрамын.
Сұраулы сөйлем — Мектебің қайда орналасқан ?
Лепті сөйлем — Туған жер қандай байтақ!
Бұйрықты сөйлем — Сен мектепке бар.
1946ж
1981ж 1948ж
Компьютер ЭЕМ
70- жылдар 70- жылдар Өткен ғасырдың басында соңында 40- жылдарында
- Сөздік жұмысы .
- Сөздер мен сөз тіркестерінің мағыналарын түсіндіру,сөздік дәптерге жазу.
- Берілген сөздермен сөз тіркестерін құрастырады.
3.мұқтаж болу — нуждаться
Қарапайым құралдар- простые средства
Қажеттілік –необходимость
Адам күші –человеческая сила
Электрондық шамдар – электронные лампы
Жабдықтар – оборудование
V I. Лексикалық тақырыпты түсіндіру
Мәтін «Компьютер» — (ИТА –арқылы суреттер көрсету )
Кіріспе сөз — Кәзіргі замандағы компьютердің орны)
а ) Мәтінмен жұмыс 1.Әңгімелеу
2) Мәтінді мәнерлеп оқу
3) Мәтін бойынша жоспар құру ( жоспар бойынша мәтіннің мазмұны)
Ә) Тапсырмалар
VII. Бекіту
2 –топқа бөлініп деңгейлік тапсырмалар орындау
1-ші топ III-деңгей
2-ші топ II – деңгей
Мемлекеттік білім стандартына сай тапсырмалар ( 3 топқа бөліну )
Хабарлы сөйлем тақырыбы бойынша (1,2 тапсырма )
Сұраулы сөйлем тақырыбы бойынша ( 5-тапсырма )
Лепті сөйлем тақырыбы бойынша (4- тапсырма )
Б) Лексикалық тірек сызбамен жұмыс ( II – деңгей бойынша)
VIII. Сабақты қорытындылау, бағалау.
1.Нені білдік ?
2.Нені үйрендік ?
3.Нені білуіміз керек ?
- Үйге тапсырма беру .
Мәтін мазмұнын айту. Сөйлем түрлеріне мысалдар жазу.
V I. Лексикалық тақырыпты түсіндіру
Мәтін « Компьютер» — ( интерактивтік тақтадан суреттер көрсету)
Кіріспе сөз- ( кәзіргі замандағы компьютердің орны)