Ахмет Байтұрсынұлы «Ақын ініме» өлеңі.

Сыныбы  7 «в»Күні     
Сабақтың тақырыбыАхмет Байтұрсынұлы    «Ақын ініме» өлеңі.
Мақсаты А.Байтұрсынұлы өмірі,шығармашылығы туралы мағлұматты кеңейту, қажетті  ақпаратты өз бетімен іздену, «Ақын ініме »  өлеңінің  мазмұнын,тәрбиелік мәнін түсіну,өз ойын еркін қорғауға, пікірін дәлелдеуге үйрену, бір-бірін бағалай білу.
Күтілетін нәтижелер

 

Қажетті  ақпаратты іздейді ,автор шығармашылығын  меңгереді, «Ақын ініме» өлеңіндегі өзекті ойды анықтай алады, постер арқылы топтастыра алады,өз ойын еркін жеткізе біледі,пікір алмасады, мәтінмен жұмыстана алады.
Керекті жабдықтар Оқулық, флипчарттар, Интерактивті тақта.
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдеріМұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе

3 мин.

 

 

 

 

 

5 мин.

Оқушыларды сабақтың  мақсаты жоспарымен таныстыру.Бағалау крийтерилерін құру және критериймен таныстыру.

Үй жұмысын  тексеру.

Кестемен жұмыс.

Абайдың сөзіСенің сынын немесе пікірін

 

Қазақ мақалдарыСенің сының

-Сонымен Абай қара сөздері арқылы болашақ ұрпаққа не айтқысы келді?

Оқушылар топқа бөлінеді, тыңдайды , дайындалады.

 

 

 

 

оқушылардың қойылған сұрақтарға жауап жазады, өз ойын айтады.

 

 

-Қара сөзі , қара өлеңі қарымды,

Толғайды Абай мұңым менен зарымды.

Абай сынды дана туған халықтың,

Ұл-қызы да болу керек дарынды.

Тұсаукесер

3 мин

 

 -Оқушылар, ақын дегеніміз кім ?

— Қандай ақындарды білесіңдер?

— Ақынның халық алдындағы парызы қандай болу керек?

-Оқушылар  интерактивті тақтада ақын сөзіне топтастыру жазды.

-Халықтың қамын ойлайтын, жанашыр жан.

Абай, Ахтет, Сәкен т.б.

 

Негізгі бөлім

 

 

1 мин

 

15 мин

 

 

 

 

 

7 мин

-Мысал өлең дегеніміз қандай? Басқа өлеңдерден айырмашылығы неде?

-«Ақын  ініме» өлеңін  мәнерлеп оқыту .

-Ақын өлеңде нені тілге тиек еткен?

Оқушыларға флипчарттар үйлестіріледі. Тапсырма беріледі.

1 Топ- Ахмет Байтұрсынұлының өмірі мен шығармашылығын топтастыру

2 топ- Ақын өлеңде сынаған жағымсыз қасиеттер туралы

3 топ- Қандай жақсы қасиеттерді уағыздайды.

3 топқа берілген тапсырма бойынша , жан-жақты талдай отырып, постер құрастыру.

Әр топ өздері дайындаған постерларын қорғайды.

-Мысал өлеңдер мысқыл арқылы адамның мінез-құрықтарын сынайды

-Сатиралық сарында жазылады.

Оқушылар ойланады, жауап береді

Қалауы бойынша 1 оқушы мәнерлеп оқып береді.

 

 

Әр  топ  берілген  тақырып бойынша жұмыстанады .

-Ақпараттар іздейді, сұрыптайды.

Өз топтарының ішінде  талқылайды.

— Постер  құрастырады

 

 

Мұқият тыңдайды, екі жұлдыз, бір ұсыныс айтады.

Қорытынды

4  мин

3 мин

2 мин

1 мин

 

Екі жақты күнделікті толтыру.

Бағалау

Рефлексия

Уй жұмысы. «Ақын ініме» өлеңінен үзінді жаттау.

 

 

—          Оқушылар ойланады, өз ойларын ортаға салады

—          Интерактивті тақтаға жазады.