Зат есімнің септелуі
Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің септелуі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Зат есімнің түрленуі жөнінде алған білімдерін тереңдету, зат есімнің септелуін, оның өзіндік ерекшеліктерін меңгерту
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, тазалыққа, адамгершілікке, парасаттылыққа тәрбиелеу
Дамытушылық: Оқушы ойын, тілін, сөздік қорын дамыту, септік жалғауларын дұрыс ажырата білуге машықтандыру
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, түсіндірмелі, рөлге бөліп оқу, талдау, ауызша тіл дамыту, өзіндік жұмыс
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
Үйге 40-берілген болатын. Үй тапсырмасын тексеремін.
Қосымша сұрақтар:
- Көптік жалғауларын ата
- Зат есімнің тәуелденуі дегеніміз не?
- Оңаша тәуелдеу
- Ортақ тәуелдеу дегеніміз не?
ІІІ. Жаңа сабақ
грамматикалық мағына
Септік жалғауы + з.е.
Байланыстырады
Зат есімге септік жалғауы ілгерінді ықпал заңына бағынып жалғанады.
Көмектес септігі ықпал заңына бағынбайды.
Тәуелдік жалғауынан кейін септік жалғаулары жалғанады, бірақ өзгеріс бар:
І, ІІ ІІІ
Б.с. –ға, -ге, — қа, -ке -а, -е -на, -не
Тс. -ны, -ні, -ды, -ді -н
Ж.с. –да, -де, -та, -те -да, -де -нда, -нде
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту
39-жаттығу
Өлеңді рөлге бөліп оқу
40-жаттығу
Өлеңді көшіріп жазып, септік жалғауларын көрсету
Толқыннан толқын туады,
Толқынды толқын қуады.
Толқын мен толқын жарысад,
Күңіренісіп кеңеспен.
42-жаттығу
- Түсініп оқу
- Мәтінге ат қою «Бала елесі»
- Морфологиялық талдау жасау
Жай септеу мен тәуелдеулі септеудің айырмашылықтарын ажырату
Бала дүбірін бағыттап алып, мұржасы қисайып тұрған жаман үйлен көз алмады.
43-жаттығу Ауызша септеу
46-жаттығу Өзіндік жұмыс
Берілген сөздерді қатыстырып сөйлем құрау
Ү. Қорытындылау
ҮІ. Үйге тапсырма
ҮІІ. Бағалау: 45-жаттығу