Жеңіл атлетика элементтері аралас эстафеталық ойындар.

Эстафеталык ойындар

Сабақтың тақырыбы: Жеңіл атлетика элементтері аралас эстафеталық ойындар. 

Сабақтың мақсаты:

  • Дененің жылдамдық, ептілік, иілгіштік, төзімділік күш сапалық қасиетттерін дамыту.
  • Дене даярлық сапасын арттыру.
  • Ойын арқылы дене жүктеме жаттығуларын үйлестіру.

Сабақтың тәрбиелік мәні: Дене тәрбиесі мәдениеті мен гигиенасын дамыту.

Өтілетін орын: Спортзал ойын алаңы

Өтілетін сынып:  4 А

Керекті құрал – жабдықтар: Секіртпе, гимнастикалық орындық, доптар, белтемір, эстафеталық таяқша, белгі кубиктер, үстел тенисі шариктері.

Ұйымдастыру кезеңі:

  • Техникалық қауіпсіздік ережелеріне мән беру.
  • Керекті жабдықтармен керекті заттардын дұрыстығын тексеру.
  • Оқушылардың спорттық киіміне, сабаққа қатысуына мән беру.

 

Сабақтың мазмұныМөл-шеріӘістемелік нұсқаларымен ескертулер

 

 

Дайындық бөлімі 10-15 минут

Сынып оқушыларын сапқа тұрғызу, мәлімдеме қабылдау, сәлемдесу. 

1′

 

Оқушылардың спорттық киіміне, сабаққа дайындығына мән беру.
Өтілетін сабақ тақырыбы мен жаттығулар ретімен танысу.1′

 

Қысқа, нұсқа түсінікті етіп баяндау.
Саптық жаттығу элементтерін қайталау30′′

 

Саптағы пәрмен бойынша саптық элемменттерді қайталау
А) Орнында оңға, солға бұрылу, кері айналу. 

30′′

Денені тік ұстау. Саптық элементтерді дұрыс орындалуын қадағалау.
Б) Секіре оңға, солға бұрылу.

 

30′′Секіре орындау
В) Сапқа тұру жаттығу ойындары.Белгі бойынша орын ауыстыру, қайта сапқа тұру.
1′
Жүру бағытында орындалатын жаттығулар
А) Екі қолды жоғары көтере, аяқтың ұшымен жүру.

Б) Қолды белге,аяқтың өкшесімен жүру.

30′′

30′′

 

Денені тік ұстау, жоғары созылу.
В) Қолды белге, жартылай отырып жүру.30′′

 

Г) Сызық бойымен шапшаң бағыт өзгерте жүру.30′′Көрсетілген сызық бойымен шапшаң жүру.
Жүгіру бағытында орындалатын жаттығулар

А) Жеңіл жүгіру

3 рет айналу 

 

Бір қалыпты жүгіру.

Б) Аяқты алға сермеп тізені көтере жүгіру30′′

 

Екі қолды алға соза тізені жоғары сілтей жүгіру.
В) Аяқты артқа сермеп жүгіру.30′′Екі қолды алақанды сыртқа қарай қойып жүгіру.
Г) Оң иық және сол иықты алға бере серпіле жүгіру30′′

 

Оң бүйір және сол бүйір алға бере жүгіру.
Д) бағыт өзгерте жүгіру30′′Диогональ бойынша жүгіру.
Ж)Екпіндей келе үдете жүгіру30′′Мұғалімнің пәрмені бойынша жүгіру.
З) Екпіндей келе серпіле секіру30′′Үш адым жасай серпіле секіру.
Жай жүріп демді қалпына келтіру30′′Тыныс алу реттеу жаттығулары.
Жалпы дамыту жаттығулары5′
Н.Т. екі қол белде

1-2 басты оңға, солға бұру

3-4 артқа алға иілу

4 ретКеудені түзу, тік ұстау.
Н.Т. екі қол иыққа

1-2 алға айналдыру

3-4 кері айналдыру

4 ретИық бұлшық еттеріне жаттығулар.
Н.Т. оң қолды жоғары көтере, ауыстыра серпілу

1-2 оң қол серпілу

3-4 сол қол серпілу

4 ретСерпіле қолды ауыстыра орындау.
Н.Т. екі қолды кеуде тұсына қойып алға және жанға 4 рет серпілу4 ретДенені тік ұстау, қолды түзу ұстау.
Н:Т. Қол белде, белді оңға қарай 4 рет, солға қарай 4 рет айналдыру4 ретТолық орындау.
Н.Т. оң қолды белге, сол қолды жоғары көтеріп,

1-2 оңға қарай иілу,

3-4 солға қарай иілу

4 ретҚолды ауыстырып мүмкіндігінше төмен иілу.
Н.Т. екі қол белде

1-2 алға қарай иілу

3-4 қайта оралу

4 рет
Қол тізеде, ішке қарай 4 рет, сыртқа қарай 4 рет айналдырамыз4 ретТолық айналдыру.
Аяқ алшақ ашамыз 4 рет сол аяққа отырып тұрамыз, 4 рет оң аяққа отырып тұрамыз.4 ретЖартылай отырып, қайта бастапқы қалыпқа оралу.
Н.Т. отырып тұру жаттығулары

1-2 қолды алға созу

3-4 қолды желкеге қою

4 ретТолық отырып тұру.
Н.Т. оң аяқ 10 рет секіру, сол аяқ

10 рет секіру,қос аяқпен 10 рет секіру

4 ретСерпіле секіру.
Тыныс алу реттеу жаттығулары4 рет
 

Негізгі бөлім 25-30 минут

 

Сыныпты сапқа тұрғызу, саналу

арқылы екі топқа бөліну

30′′Ұлдар мен қыздар тобы тең

болуына мән беру.

I Секіртпемен секіру қайта оралу

☻☺☻☺☻………………………*¿

☻☺☻☺☻………………………*¿

3′

2 рет қайталау

Өтілетін эстафета ережесін түсіндіру, көрсету.

1–ші оқушы секіртпемен секіре белгіні айнала қайта оралады,

2 –ші оқушы жалғастырады.

 II Киіз үйге жиналу

→     →

☻☺☻☺☻………………………۝

 

→      →

☻☺☻☺☻………………………۝

 

3′

2 рет қайталау

1–ші оқушы мұғалім белгісі бойынша киіз үйге орналасады,

2 –ші оқушы сол мезетте жүгіріп жалғастырады. Қай топ бірінші жиналса, жеңімпаз атанады. Киіз үй шеңберінен шықпауы тиіс.

III Кедергілерден жүгіру

→      →

☻☺☻☺☻………………─…║…*

←                        ¿

 

→      →

☻☺☻☺☻………………─…║…*

←                        ¿

3′

 

Бөрене үстімен жүру, кедергіден секіріп өту, қайта оралу.

1 – ші оқушы мәреге келмей, 2 – ші оқушы жүгірмейді.

IV Үйшікке жиналу

→      →

☻☺☻☺☻…………………─……∆

 

→      →

☻☺☻☺☻…………………─……∆

 

3′

 

3 гимнастикалық орындықты қосу арқылы үйшік жасау. Белгі бойынша үйшікке кіру отыру, сол мезетте екінші оқушы үйшікке жүгіреді. Қай топ жиналып үйшікке отырып үлгерсе, жеңімпаз атанады.
V «Асқабақ» ойыны

Допқа жүгіру, үйшіктен допты алып келесі оқушыға домалату

→      →

☻☺☻☺☻………………………∆

←                       ●☻   ¿

→      →

☻☺☻☺☻………………………∆

←                       ● ☺  ¿

6′

 

1 – ші оқушы үйшікке жүгіріп, келесі ойыншыға асқабақты (доп) домалатып береді,

2 – ші оқушы асқабақты (доп) қайта алып келіп, келесі оқушыға домалатады. Бірінші жиналған топ жеңімпаз.

VI «Жеміс жинау» ойыны

→     →

☻☺☻☺☻………۝…………║☺

←                   ¿

→     →

☻☺☻☺☻………۝…………║☺

←                   ¿

Оқушы себетті жемісті салуға ыңғайлы етіп ұстауы тиіс. Себетке түспеген жағдайда қайта салады.

 

6′

 

Әр топтан 1-оқушы жеміс жинаушы, қалған оқушылар жеміс (тенис шарлары) тасымалдаушы. Жемістер шеңбер ішінде орналасады (20 дана). 1 – ші оқушы шеңбер ішінен бір жеміс алып, себетке апарып салып, қайта оралады. 1 – ші оқушы мәреге келмей, 2 – ші оқушы жүгірмейді.
 

Қорытынды бөлім 5 минут

Оқушылар сапқа тұру, қорытындылау. Сабаққа қысқаша талдау жасау, бағалау.

Үйге жүктеме тапсырма беру.

5′

 

Жіберілген қателіктермен кемшіліктерді айту.