Дүние жүзі халқының саны және ұдайы өсуі. Демографиялық саясат
Күні/ сыныбы | 10 «б» сыныбы
| ||||
Сабақтың тақырыбы | Дүние жүзі халқының саны және ұдайы өсуі. Демографиялық саясат
| ||||
Мақсаты: | Дүние жүзі халқының саны, оның өзгеру динамикасы, халық саны бойынша «Алғашқы ондық» елдерін анықтау, салыстыру, ұдайы өсуін 1,2 типіне жататын елдерді жіктеуге, демографиялық саясат түрлерін ажырата білуге үйрету. Оқушылардың дүние жүзінің халқының саны әр түрлі болу себептерін түсіндіре білуге, ұдайы өсуінің елдердің даму деңгейімен байланыстылығы туралы ой тұжырымдауға дағдылындыру. Топтық жұмыс диалогтық оқыту, жұптық оқыту және өз беттерімен білім алуға дағдылындару. | ||||
Оқу тәсілдері
| Оқушылар дүние жүзілік халқының санының өзгеруі динамикасын талдайды. Халқы көп және аз елдерді анықтайды. Елдерді ұдайы өсу типіне байланысты жіктейді. Демографиялық саясат туралы түсініктерді қалыптастырады. Халық санының әркелкі болу себептерін түсіндіре алады. Демографиялық проблемалардың п.б. себептерін анықтайды және мәселені шешу жолдары туралы өз көзқарастарын білдіре алады. | ||||
Тапсырмалар: | 1)Мәтінмен оқып-танысу, талқылау. «Дүние жүзі халқының өзгеру динамикасы» кестесін құру. 2) Атластан «Алғашқы ондық елдерін» анықтау. 3)Атластан ұдайы өсуінің 1,2 типіне жататын елдерді анықтау. 4) «Демографиялық жарылыс» және «демографиялық дағдарыс» елдерін анықтау, дәптерге кесте түрінде толтыру. 5)Демографиялық дағдарыс түрлері және мәселені шешу туралы өз көзқарастарын топта талқылап, ой тұжырымдау.
| ||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің әдіс- тәсілдері
| Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар | ||
1.Ұйымдастыру | Оқушыларды санау реті бойынша топтарға бөлу (1-4)
| Оқушылар 4 топқа бөлінеді. Әр топ өз ішінен топ басшысын сайлайды. | Плакат, маркер, т.б. | ||
2.Жаңа материалдарды меңгеру кезеңі | 1) Топтарға мәтінді оқып, танысуға тапсырма беру.
2) Әр топқа түсінгені бойынша ой-тұжырымдауға тапсырма беріледі.
1-топ: Дүние жүзінің халық саны мен динамикасы.
2-топ: Ұдайы өсу және оның типтері.
3-топ: Демографиялық жарылыс және демографиялық дағдарыс елдеріндегі демографиялық жағдайларға сипаттама беру.
4-топ: Демографиялық саясат түрлері және проблеманы шешуге өз көзқарастары.
| Мәтін және оған қосымша деректермен танысып, талқылау.
Топ мүшелері постерге өз тақырыптары бойынша түсінгендерін жазады. Постер бойынша топ ішінен 1-2 оқушы қорғайды. Қалған топ оқушылары тыңдап, сұрақтар береді. Сұрақтарға топтың басқа мүшелері де жауап бере береді. | Оқулық, атлас карталары, статистикалық материалдар. Плакат, маркер, карталар, презентациялар. | ||
3. Жаңа сабақ бойынша жұмыс | Жаңа сабақта алған мағлұматтарын практика жүзінде қолдану. Әр топқа бөлек тапсырма беріледі.
1-топ: Атластан халық саны бойынша «Алғашқы ондық» және «Соңғы ондық» елдерін анықтау.
2-топ: Ұдайы өсудің 1-2 типіне жататын елдерді атластан анықтау.
3-топ: Демографиялық дағдарыс және жаратылыс елдерін анықтау.
4-топ: Демографиялық саясаттың 2 бағытын ұстанатын елдерге мысал келтіру.
| Атлас көмегімен анықтау, жұпта өзара тексеру, топта талқылау, өзге топтарға таныстыру үшін қорғау. | Атлас карталары, дәптер, презентация. | ||
4.Бекіту, қорытындылау | Рефлексия арқылы сабаққа қорытынды жасау.
| «БҮҮ» кестесін толтырады. | Дәптер немесе стикер | ||
5. Базалау | Критериалды бағалау әдісімен оқушылар білімін өздеріне бағалату. | Әр топтың топ басшысы критериялар бойынша өз тобының мүшелерін бағалайды. | Арнайы кестеге толтырады. | ||
6. Үйге тапсырма беру | Өтілген материалдарды оқып, пысықтау, тақырып бойынша презентация дайындау. | Оқиды, презентация дайындайды. | |||