Табиғат пен қоғам арасындағы өзара байланыс.
Күні: 13.05.2013ж | |||
Сабақтың тақырыбы: | Табиғат пен қоғам арасындағы өзара байланыс. | ||
Мақсаттары: | Табиғат байлықтарын, олардың нешеге бөлінетінін біледі. «Географиялық орта» ұғымына түсінік береді. Жер шарындағы экологиялық жағдайды толық түсіндіреді. | ||
Оқыту нәтижесі | § Оқушылар өз ойларын анық білдіреді § Тез ойлауға және ойын саралауға үйренеді § Сабақты өмірмен байланыстыра алады. | ||
Түйінді идеялар: | Табиғат-әр беті терең мағынаға толы бірден-бір кітап. (И.Гете) | ||
Сабақтың мазмұны | |||
Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс — әрекеті | Ресурс |
Үнтаспа | |||
1 – әрекет. Ұйымдастыру кезеңі. | Қарсыластарының қолын алып, маңдайларын түйістіріп, «Мен сізбен жұмыс жасауға дайынмын» деп айтады.
| ||
5 мин | 2 – әрекет. «Ерте замандарда адам табиғатқа зиян келтірмеген» Неліктен деп ойлайсың?
| Әр оқушы пікірлер айтылады. | |
минут | 3 – әрекет. Топқа бөлу. Табиғаттың негізгі бөліктері арқылы оқушылар үш топқа бөлінеді. Адамдар(шахтер, дәрігер, мұғалім, инженер, агроном, ), жануарлар(қоян, қасқыр, жолбарыс, түлкі,), өсімдіктер( жусан, шырша, қарағай, бидай, ).
| Топқа бөлінеді. | Интерактивті тақта |
минут | 4 – әрекет. Әңгіме — дебат барысында:
«Қоғамның табиғатқа кері әсері жоқ…..»
| Ой- пікірлерде үлкен алшақтық болады және әрқайсысы өз шешімдерінде қалады; Ресурстарды біріктіруге бағытталған аздаған талпыныс жасайды; Қарым-қатынас көбіне «Иә,бұл солай», «Жоқ, олай емес» деген бағытта жүзеге асырады. Орта бірледесуден гөрі, көбінесе бәсекелестікке бағытталған. | |
Сабақты бекіту. | |||
5 минут | Бағалау: Бинго арқылы
| Әр оқушы оқушы аттарын жазады бағалайды. | Бағалау бетшесі. |
Кейінгі оқу | |||
Рефлексия | «Почтальон» Тақырыптың негізгі түйіні |
Бағалау бетшесі. «Бинго» арқылы бағалау.
Ең ынтымақтаса жұмыс жасаған
| Ең белсенді | Белсенділік танытпаған |
Қосымша мәліметпен жұмыс жасаған | Түйінді ой айтқан | Өз ойын еркін айтқан
|
Бағалау бетшесі. «Бинго» арқылы бағалау.
Ең ынтымақтаса жұмыс жасаған
| Ең белсенді | Белсенділік танытпаған |
Қосымша мәліметпен жұмыс жасаған | Түйінді ой айтқан | Өз ойын еркін айтқан
|
Шахтер дәрігер мұғалім инженер агроном жануарлар қоян қасқыр жолбарыс түлкі
жусан шырша қарағай бидай