Оңтүстік Америка. Жер бедері мен пайдалы қазбалары.
Тақырыбы: Оңтүстік Америка. Жер бедері мен пайдалы қазбалары.
Мақсаты:
Материктің жер бедері мен пайдалы қазбалары туралы білім алады. Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері дамып, өздігінен жұмыс жасауға дағдыланады
Күтілетін нәтиже:Материктің жер бедері мен пайдалы қазбаларын біледі, сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері дамиды
Көрнекіліктер: Оңтүстік Американың физикалық картасы. Кескін картасы. Оқулық, Интербелсенді тақта
Қолданылатын модульдер:
СТО, АКТ, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер(диалог),Оқытуды басқару мен көшбасшылығы
| Бөлімдері | Уақыт | Мұғалімнің іс -әрекеті | Оқушының іс -әрекеті | Дерек көздер | |||||||||||||||||||
| 1.Ұйымдастыру | 2 мин | Топқа бөлу, сергіту сәті | |||||||||||||||||||||
| 2.Үй жұмысын тексеру өткен тақырыптар бойынша жаңа сабақ ты меңгеру ге негіз болатын қайталау тапсырмалар  | 7 мин | Материктің ерекшеліктеріне кластер жасатқызу Сәйкестігін тап тапсырмасы  |  1.Оңтүстік Американың ерекшеліктерін кластер арқылы жазады 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
  | Таратпа қағаздар, интерб. тақта | |||||||||||||||||||
| 3.Инсерт әдісі (топтық жұмыс) жаңа сабақты топтық жұмыс барысында оқушылардың өз беті-мен мең геруіне жағдай жасау 
  | 10 мин | Мағынаны тану. Түртіп алу әдісі (инсерт әдісі) Оқушылар мәтінді оқып шығады. Әркім өзі жеке – жеке оқиды. Оқып болған соң топ болып кестені толтырады. Өзара топ ішінде талқылайды. Бірінің білмегенін бір – біріне айтады  |                                   v бұрыннан білемін  |   + Мен үшін жаңалық  |   — келіспеймін  |   ? 
 Сұрақ пайда болды  | (инсерт әдісі) кестесі  | ||||||||||||||||
| 8 мин | Толғаныс Материктің пайдалы қазбаларын кластер арқылы орындатқызу және пайдалы қазбаларды әр топтарға белгілеу 
 
 
 
 
 
 
 
  |  Шөгінді 
 
  | Қара металлдар 
  | Түсті металлдар 
  | Бағалы металладар 
 
  |   Интербелсенді тақта, 
 
 
  | |||||||||||||||||
| Мұнай, табиғи газ, көмір 
  | Темір, марганец, никель | Уран, қалайы, қорғасын, мырыш, боксит | Алмас, алтын, күміс | ||||||||||||||||||||
| 5 мин | Аустралия мен Оңт Америка материктерінің жер бедерлерінің ұқсастықтарын кесте арқылы жазу | Аустралия | Ұқсастығы | Оңтүстік Америка | Интербелсенді тақта, атлас | ||||||||||||||||||
| Гондваналық ежелгі платформа, таулы үстірттер бар | |||||||||||||||||||||||
| Қорытынды | 3 мин | Пікірталас 
  | «Егер сізде мол қаржы болса, қандай пайдалы қазбаны игеруге жұмсар едіңіз» деген тақырыпқа пікірталас жүргізу | ||||||||||||||||||||
| Үй жұмысы | 1 мин | §38 оқу, таулар мен жанартауларды анықтап кескін картаға түсіру | Интерб тақта | ||||||||||||||||||||
| Бағалау | 1 мин | Әр сабақ бөлім сайын оқушы өз-өздерін бағалайды | АТЖ 
 
 
 
  | Үй жұм | инсерт | кластер | ұқсастық | пікірталас | қорыт | Бағалау парағы | |||||||||||||
| Рефлексия | 3 мин | Ватманға балалар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып жапсырады | + | — | қызықты болғаны | ватман | |||||||||||||||||
Сабақтың жоспары
-  Ұйымдастыру кезеңі. (2 мин.)
- Оқушылармен амандасу
 - Кезекші есебі
 
 
Оқушылардың сабаққа дайындығын бақылау
- Зерделік бағында.
 
Ойлан, жұптас, ортаға сал.
Үй тапсырмасын тексеру .
- Зерделі жаттығулар блогы. Жеке жұмыс
 
“Геохронологиялық экспедиция” сөзөрім шешу
- Жер туралы ғылым.
 - Жер қыртысының жасы туралы ғылым
 - Жер қыртысының құртысының құрлысын, қозғалысын, дамуын зерттейтін ғылым.
 - Ең ежелгі Эра
 - Жер құртысының тұрақты бөлігі
 - Жер құртысының қозғалғыш бөлігі
 - Жердің иілген бөлігі
 - Герцин тау түзілісі кезіңдегі тау.
 - Герцин тау түзілісі кезіңдегі қыр…
 - Каспийдің дүниежүзілік мұғиттан оқшауланғандығы
 - Каспий солтүстікнің қазіргі жер бедері айқындалған дәуір
 - Мезозойдың алғашқы дәуірі
 - Зерттеу бағында қалыптасқан топ
 
- Эра-экспедиция (топтық жұмыс)
 
Оңтүстік Америка (үй тапсырмасы)
( Insert картаны қолдану)
- Жаңа сабақ “жер бедері мен пайдалы қазбалары”
 - Жаңа сабақ бойынша мәтінмен жұмыс
 - Жаңа сабақтың сызбасы. Кесте бойынша жер бедері, тек… құрлымы, геологиялық құрлымы, пайдалы қазбаларын анықталады.
 - Жер бедерін сипаттау жоспарын пайдаланады.
 - Жер бедеріне толық сипаттама беру.
 - Пайдалы қазбаларын шартты белгілері арқылы анықтап, картамен жұмыс жасау.
 - Оңтүстік Американың батыс бөлігі, шығыс бөлігін анықтау.(сипаттау)
 
IV.Жаттықтыру бағында
Пікірталас және сарамандық жұмыс
- Жер бедерін, пайдалы қазбаларды кескін картаға түсіру. Анд тауындағы биік шындар, биік нүктесі, үсірттер, ішкі жазықтар. Амазонка ойпаты, Ла-Плата, Ориноко жазықтары.
 - Шартты белгілерді пайдаланып пайдалы қазбаларын кескін картаға түсіру
 - Пікірталас: «егер сізде мол қаржы болса, қандай пайдалы қазбаны игеруге жұмсар едіңіз? »
 
Венн диограммасы:
Солтүстік Америка және Оңтүстік Американың жер бедерін, пайдалы қазбаларын салыстыру.
- ,,,,,,,,,,,,,,, (6 сұраққа жауап беру)
- жалпы жер көлемі
 - халқының жалпы саны
 - ең үлкен көл
 - ең ұзын өзен
 - ең ұзын тау жүйесі
 - ең биік сарқырамасы
 - V. Ой толғаныс
 
 
- бес жолды өлең
 - Эссе – жоба.
 
«Табиғат байлығын қорғау, сақтау, көркейту»
- VI. Бағалау
 
Үйге тапсырма: §38
ҰБТ- мектеп бітірушінің білім
деңгейінің көрсеткішін анықтау
факторы.
Жауапты: география пәнінің мұғалімі Байкенова Г.М.
2009-2010 оқу жылы.
Оқушылардың білімін , білігін және дағдысын тексеру- оқыту үрдісінің ең маңызды бөлімінің маңызы. Білім ,білік дағдыны тексерудің басты мақсаты- оқушының үлгерімін үнемі қадағалау.
Жүйелі түрде тексерудің диагностикалық, білім беру және тәрбиелік маңызы өте зор .
Оқушылардың білім дәрежесі оны тексеру әдісімен де тығыз байланысты. Тексеру барысында бағдарлама талаптарында көрсетілген нәтижелер қаншалықты жеткізілгені анықталып , қорытынды нәтижесі дұрыс бағаланады.
Дидактикалық белгілеріне қарай білімді тексеру: күнделікті , алдын-ала, қорытындылау деп бөлінеді.
Әдістеме бойынша ауызша , жазбаша , эксперименттік деп аталады.
Алдын-ала тексерудің мақсаты- жеке материалды игеруге қажетті білім , білік , дағды деңгейін анықтау болып табылады.
Күнделікті тексеру мақсаты- мұғалім күнделікті жұмыс барысында пән бойынша әрбір оқушының білім , білік және дағдысын жекелей тексеру.
Мерзімді тексеру. Бұл оқушылар білімін күнделікті тексеру нәтижесі ескеріліп жүргізіледі.
Қорытынды тексеру мемлекеттік емтихандарда жүргізіледі.
Тест тапсырмаларының негізгі төрт түрі бар :
- Жабық тапсырма, мұнда оқушы ұсынылған нұсқалардан бір не бірнеше жауап таңдайды.
 - Сәйкестікке тапсырма
 - Жүйелікті дұрыс белгілеуге тапсырма ( бірізділікке келтіру).
 - Ашық тапсырма , мұнда оқушы жауапты өзі құрастырады.
 
Тест – оқушылардың білімін салыстыруға , мұғалім әдістемесінде жіберілген олқылықтарды ашып көрсетуге , білім беру үрдісінде оқушылармен жеке жұмыс жүргізуге , әр түрлі оқу әдістерін салыстыруға мүмкіндік туғызады.
Оқушымен жеке жұмыс түрлерін көбейту.
Оқушының ой-өрісінің дамуын арттыру. Ақпараттық білім көзін ашу.
Мониторинг
Тест тапсыруға оқушыларды дайындау үшін мынандай түрлендіру жұмыстарын жүргізуге болады:
- Логикалық тест . ( жеке оқушы жұмысы )
 - «Ойлан тап.» Адасқан нысанды сәйкестендір .
 - «Кім жылдам» . Белгісізді тауып, кестені толтыр.
 - Географиялық әр сынып бойынша тарауға , бөлімге байланысты тест құрастыру.
 
Мысалы: 5-сынып . Жаратылыстану.
6-сынып . Физикалық география.
7- сынып.
8-9 сынып. Қазақстанның физикалық -экономикалық географиясы.
10-11 сынып. Дүние жүзілік экономикалық география.
- Өткен сабақтарды қайталау. Жауаптар бойынша дұрыс жауабын тапсырмалар тұсына сандар
 
арқылы көрсету.
Мысалы:
6.Реле сұрақтары. Тақырыптық сұрақтар тізбегі.
- «Сандар сөйлейді». ( сандар көрсетіледі, оқушы ауызша жауап береді).
 
Тестік тапсырмаларды орындауға қойылатын талаптар.
- Бүкіл сыныпқа тарауға қатысты материалдар мазмұнынан сұрақтар қойып, оқушылардың ой жылдамдығы факт нақтылығы, логикалық ойлау жүйелілігінің бірізділігі тәрізді қасиеттері саналады.
 
- Ең тез және нақты жауап беру.
 
- Тест нұсқасы бойынша дұрыс жауабын тапсырмалар тұсына сандар арқылыкөрсету.
 
- Оқушы жан-жақтылықты , ұқыптылықты , ізденушілік қабілетін іске асыру керек.
 
Тест құрудағы алға қоятын мақсатым.
- Логикалық түрінің дұрыс бағыты.
 
- Тест түрінің дұрыстылығы.
 
- Ойдың тиянақтылығы , бірізділікке келтіру.
 
- Жауап беруде нұсқаның дұрыстығы.
 
- Тапсырма элементтерінің дұрыс ұйымдастырылуы.
 
- Бағалаудың тәртібін сақтау.
 
- Бақылау, байқау, зерттеуде тұлғаның білім сапасын жоғарылату.
 
- Күтілетін нәтиже. Оқушының ҰБТ-да жақсы нәтиже көрсетуі.