Атмосфераның құрамы мен құрылысы
| Сабақтың тақырыбы: § 26 Атмосфераның құрамы мен құрылысы
| |||||
| Сабақтың мақсаты: Атмосфераның бізді қошап тұрған газ қабығы екендігін ,ауаны ластаушы негізгі көздерді айтып түсіндіру.
| |||||
| Күтілетін нәтиже: 1. Оқушылар жаңа білім алады. 2. Ынтымақтастық атмосферасы орнайды. 3. Қызығушылықтары артады. 4. Сыни ойлау дағдылары артады. | |||||
| Сабақ кезеңдері
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Дифферен-циация | Баға-лау | Ресурстар |
| Ұйымдас-тыру | Амандасу тренингі Оқушылардың көңіл-күйлерімен танысу | Амандасады. Көңіл-күйлерін білдіреді. Әр топ топ басшысын, хатшысы, репортер, тәлімгер сайлайды. | Топқа бөліну тренингі | ||
| Үй тапсырма-сын сұрау: | Тест тапсырмасын орындау. 1.Судың қасиеті. А)мөлдірлігі Ә)ағуы Б)иісі В)түссіз болуы Г)еруінде 2. су қоймасы емес. А)көл Ә)өзен Б)сарқырама В)мұхит 3.Қандай температурада су мұзға айналады? А)0-тан жоғары Ә)0 Б)0-тан төмен 4.Суды тазалау процесі қалай аталады? А)қыздыру Ә)сүзгіден өткізу Б)суыту 5.Судың неше агрегаттық күйі бар А)1 Ә)5 Б)3 6. Судың қасиеті. А)ағынды болуы Ә)жанғыштығы Б)еруі В)мөлдірлігі Г)сынып кетуі | Оқушылар орындайды. | Тест | ||
| Қызығушы-лықты ояту: | Жердің қандай қабаттарын білесіңдер? Жердің ауа қабатынсыз тіршілік қандай күйде болуы мүмкін?
| Оқушылардың жауаптары тыңдалады. Жаңа сабаққа назар аударады. | Диалогтық әдіс. Сыни ойлау дағдыларын арттыру | СТО | |
| Мағына-ны тану: | Жаңа сабаққа шолу жасау:
Қосымша ақпарат: Атмосфераны ластаушы көздердің бірі автокөліктер мен ұшақтар. Дүние жүзінде 500 млн-ға жуық автокөліктер бар. Олардың ауаны ластаудағы үлесі 60 пайыз. Оның түтіндерінің құрамында адам өміріне зиянды 200-ге жуық улы компоненттер бар. Реактивті ұшақ 1 сағат ұшу барысында 6-10 тонна оттегін жағады. Атмосфера ластануының нәтижесінде Антарктидадағы озон қабатының жұқаруы мысал бола алады. | Оқушылар қажетті ақпараттарды дәптерге жазып отырады: 1.Жердің ауа қабаты (атмосфера) 2.Ауаның құрамында қандай газдар бар? (азот, оттегі,басқа газдар) 3.Оттегін бөліп шығарушы (өсімдіктер) Оқулықтағы суреттерге талдау жасайды. | Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру, көшбасшылық, дарындылықты анықтау, ынтымақтастық атмосферасын орнату. | Оқулық. Ғаламтор мәліметтері
| |
| Ой-толғаныс: | Оқушылар топта төмендегі тапсырмаларды орындайды: | СТО | |||
| Үйге тапсырма | §26,27 | ||||
| Кері байланыс: | Оқушылар не үйренгендерін және не үйренгісі келетіндерін жазып береді. | ||||
Бекітемін