Құстар класына жалпы сипаттама

Сабақтың тақырыбы Құстар класына жалпы сипаттама

Сабақтың мақсаты.Оқушыларды ұшуға байланысты құс құрылысындағы ерекшеліктермен таныстыру, құстардың шығу тегі, олардың жорғалаушыларға ұқсастығы мен айырмашылығы , оның себебі туралы білім беру.                                                                        Сабақтың тәрбиелілігі : құстарды қорғауға  тәрбиелеу.                                                                          Күтілетін нәтиже : оқушылар құс құрылысындағы ерекшеліктер, олардың құстың ұшуындағы маңызы , құстың шығу тегі туралы біледі.                                                                                            Сабақтың типі :жаңа сабақ.                                                                                                                               Сабақтың өту әдісі : СТО стратегиясы,топтық жұмыс.                                                            Қолданатын әдіс : БЛУМ стратегиясы , Раунд-робин стратегиясы.                                               Қажетті ресурстар : құс тұлыбы, құс қаңқасы,интерьактивті тақта , слайдтар ,бағалау бетшелері, құс жұмыртқасы, қол лупасы.

Сабақтың барысы :уақыты  Мұғалімнің  әрекеті     Оқушының әрекетіЖұмыс түрі
1.      Ұйымдастыру  3     минутОқушылармен сәлемдеседі, топқа бөледі,бүгінгі көңіл-күйлерін анықтау үшін смайликтер  береді, бағалау бетшелерін таратады . Топқа бөлінеді,бүгінгі көңіл күйін смайликтен көрсетеді,назарын сабаққа аударады ,оқу құралдарын дайындайды.Ұжымдық жұмыс
ІІ. Білу деңгейі

Қызығушылы

ғын ояту кезеңі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа сабақ :

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

минут

«Сиқырлы ұяшықтар»

(деңгейлік тапсырма )

5555
10101010
15151515

Сұрақтары:        1.жорғалаушылардың тері жабындысы ? 2.Тыныс алу жүйесі:

3. Жүрегі 4 бөлікті жорғалаушы?

4.Жорғалаушылардың арғы тегі? ( 5 ұпай сұрақтары )

5.Зерттейтін ғылым ?

6.Қаңқасы неше бөліктен тұрады ?

7.Жылан мен қолтырауында болмай тын  мүше ?

8.Қандай пайдасы бар  (10 ұпай сұрақтары )

9. Автотомия деген не

10.Регенерация деген

11. ҚР-ң Қызыл кітабына тіркелген жорғалаушылар?

12.Бір мақал айту(15 ұп

ББҮ стартегиясы бойынша жұмыс :

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім :

Сұрақтары: өткен сыныптардағы білім деріне сүйену керек :                  1.Құстың жорғалаушылардан қандай ерекшеліктері бар ?

2.Құс қалай көбейеді :

3.Ұшуға байланысты ерекшеліктері қандай ? Одан ары,мұғалім толықтыра отырып , кітаппен жұмыс жасауды ұсынады.

Оқушылар өздері таңдаған ұяшықтардағы сұрақтарға жауап береді, ұпай жинайды ,бірін-бірі толықтырады, өз білгендерін ортаға салады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақырып бойынша  не білетіндерін  қол көтеріп айтуға болады немесе естеріне түсіріп, дәптерлеріне жазып айтады.

Жеке және топтық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жеке жұмыс

2. Түсіну      кезеңі3 топқа  жоспар бойынша тапсырма береді :

1-топқа :Құстардың сыртқы құрылысы мен қаңқасы туралы

2-топқа :Ас қортыу және тыныс алуы

3-топқа :Қан айналым жүйесі :

Оқулықпен жұмыс жасап, мәтінмен танысады, ойларын жинақтап, өзара талдап, ортаға бір оқушы шығып түсінгенін айтады.Топтық жұмыс
3. Қолдану кезеңі    5 минутЖаңа сабақтан алған білімдері мен түсінік терін қолдана білуге дағдыландыру үшін :

Интерьактивті тақтадан биологиялық диктант :

1.Құстардың жамбас сүйегі———-деп аталатын 3 сүйектен тұрады.

2.Құстардың дене темпер турасы———-

3.Құстарда ———доғасы  сақталған.

4.Мүйізді өзек — деп аталады.

5.құстарды зерттейтін ғылым —- деп аталады.

 

Жаңа сбақтан алған түсініктерін қолдана отырып, тапсырманы орындайды.Жеке жұмыс
4.Талдау кезеңі    7 минутАлған білімдерін талдай, салыстыра білуге дағыландыру үшін :

Тапсырма ( әр топқа беріледі )                             1-топқа :Құс жұмыртқа сының құрылысы

2-топқа :құс қаңқасы мен тасбақа қаңқасын салыстыру, ерекшелігін анықтау

3-топқа :Ас қорту және зәр шығару жүйесіндегі жорғалаушылармен салыстырғандағы ерекшеліктерді салыстыру

Алдарына берілген жұмыртқаны ,  қаңқа  (құс) сүйектері (тасбақа )және суреттердіпайдалана отырып тапсырманы орындайды., жинаған ұпайларынжазып алады. 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

5. Жинақтау кезеңі     3 минутРаунд-робин тәсілі арқылы сабақты жинақтап,сөйлем құрас тыуға нұсқау береді және оларға қолдау көрсетеді.Әрбір оқушы бір сөзбен бірін-бірі қайталамай бүгінгі сабақтан не түсінгендерін бір сөзбен айтып шығады.Жеке жұмыс

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті:    5 минутПихологиялық тренинг

жүргізеді.

Оқушылар берілген психологиялық жаттығуларды орындайды 

Топтық жұмыс

 

 

ІҮ. Бағалау

Кері     байланыс

    3 минутОқушыларға таратылып берілген бағалау бетшесіндегі жинаған ұпай санына қарай бағалау, жиынтық бағалау, рефлекция.

 

Әр оқушы өзін-өзі бағалайды, мұғаліммен келісе отырып, ортақ бағасын қояды, бүгінгі сабақтың өтілуі туралы өз ойларын  стикерге жазып, тақтаға әр смайликтің тұсына іледі.Топтық және жеке жұмыс

 

 

 

 

Ү. Үйге тапсырма :    2 минут§55. оқуТапсырманы күнделіктеріне жазып алады.Жеке жұмыс

 

 

Түпқараған ауданы

Ж.Мыңбаев атындағы мектеп-гимназиясы

Биология пәнінің жоғарғы санатты мұғалімі

Атшыбаева Күләш