Сабақтың түрлері,құрылысы.

Күні: 3.11.2014 ж  Пәні: Биология   Сынып: 6 «А»

Пән мұғалімі: Туғанбаева Қарлығаш Лесбаевна

Сабақтың тақырыбы: Сабақтың түрлері,құрылысы.

Сабақтың мақсаты:Оқушыларға сабақтың түрлері,құрылысы туралы мәлімет беріп,түсініктерін қалыптастыру.

Оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеті мен еркін сөйлеу қабілетін арттыру. Шығармашылыққа баулу.

Топтағы ынтымақтастыққа тәрбиелеу. Сыни тұрғыдан ойлай отырып әділ шешім қабылдауға үйрету. Ортақ бір тұжырымға келуге дағдыландыру.

Сабақтың міндеттері:

1.Өзіндік ой,пікір айта білуге жетелеу,шығармашылық қабілеттерін дамыту;

2.Ойларын  еркін  жеткізуге, шығармашылығын  арттыруға  дағдыландыру.

3.Жаңа сабақ  арқылы оқу білімге үндеу,отансүйгіштікке,еңбексүйгіштікке        тәрбиелеу

Оқыту технологиясы: Ұжымдық  оқыту  технологиясы, сын тұрғысынан  ойлау  технологиясы

Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі:

Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:

1.Құралдар:маркер, А1,А 3 форматты қағаз, стикер, желім,буклет,қима қағаздар

2.Көрнекіліктер: мәтіндік тапсырмалар, слайд көрсетілімдері,кесте,сурет

Пәнаралық байланыс: технология,сурет,әдебиет.

Күтілетін нәтиже:сабақтың түрлері мен құрылысын біледі және ажырата алады.

Топтық жұмысқа дағдыланады, бағалау жолдарын біледі.

Сабақ барысы:

УақытыЖұмыстың

түрлері

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

3 мин.Ұйымдастыру кезеңі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтасу

 

Сәлемдесу.

Түгендеу.

 

 

 

 

«Көңілді күн» әніне билете отырып,сыныпта психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

 

 

 

 

 

Топқа бөлу.Шарты:3 түрлі жемістер алу арқылы топқа бөлу.

 

Мұғаліммен сәлемдеседі.

Сыныптың топ басшысы жоқтарды айтады.

 

«Көңілді күн» әніне билей отырып оқушылардың бойында сабаққа деген жағымды

психологиялық ахуал

қалыптасады.

 

Оқушылар 3түрлі жемістерді алу арқылы  топ құрып орындарына отырады

І топ – 5, ІІ топ – 5,  ІІІ топ -5

 

5мин.   Үй тапсырмасын сұрау

 

 

«Дайындал….Назар сал….Оқыңдар!» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасы:

Өркендер мен бүршіктер тақырыбын оқу

 

Топтастыру кезеңінде алған жемістердің артындағы 1,2,3 сандары бойынша берілген тапсырманы орындау.

1-    Өркен және бүршік құрылысын сипаттау.

2-    Бүршікті топтастыру.

3-    Кестеге бүршіктердің атауын  толтыру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Ауызша бағалау)

 

 

Топтастыру кезеңінде алған жемістердің артындағы 1,2,3 сандары бойынша берілген тапсырманы орындайды.

1-    Өркен және бүршік құрылысын сипаттайды.

2-    Бүршікті топтастырады.

3-    Кестеге бүршіктердің атауын  толтырады.

 

 

Оқушылар бір-бірін қол шапалақтау арқылы марапаттайды.

8мин.Үй тапсырмасын бекіту.

«Сұрақтары бар қорап»

 

 

 

 

Арнайы қораптарға үй тапсырмасын бекітуге арналған сұрақ карточкалары  салынады. Оқушылар осы карточкадағы сұрақтарға жауап беру.

 

 

Арнайы қораптардан карточкаларды алып,үй тапсырмасын бекітуге арналған сұрақтарға жауап береді.

 

 

15 мин.Жаңа сабақ

Миға шабуыл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қызығушылықты ояту

 

 

 

 

 

«Конструкциялау сатысы»

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасын бекітуге арналған карточкаларды тақтаға ілу. Карточка арттарында жаңа сабақтың тақырыбын шығару.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Өсімдіктер құрылысының өзара сөз таластыруы» ертегісін оқып беремін.

—         Балалар, өсімдікке ең қажеттісі қай мүше деп ойлайсыңдар?

 

Тапсырма: Қима қағаздарды таңдау арқылы тапсырманы беру.

1тапсырма – Сабақтың түрлері мен қызметін анықтау.

2 тапсырма – Қабық қызметін зерттеу.

3 тапсырма – Камбий, сүрек және өзектің атқаратын қызметтерін талдау.

 

 

Үй тапсырмасын бекітуге арналған карточкаларды тақтаға іледі. Карточка арттарында жаңа сабақтың тақырыбы шығарады.

Са
бақ
тың

 
 

 

түр
рі
лы
сы
құ
ры
ле

 

 

 

 

 
Оқушылар тыңдайды, қызығушылықтары оянады.

Берілген сұраққа топтаса отырып өз пікірлерін білдіреді.

 

Қима қағаздарды таңдау арқылы тапсырманы таңдайды.

1тапсырма – Сабақтың түрлері мен қызметін анықтайды.

2 тапсырма – Қабық қызметін зерттейді.

3 тапсырма – Камбий, сүрек және өзектің атқаратын қызметтерін талдайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин Бекіту

«Конверт сұрақ»

Пошта арқылы үй тапсырмасын бекітуге арналған конверт сұрақтар қабылданып алынады.

 

І топ

1.Сабақ қандай қызмет атқарады?

2.Камбидің қызметін ата.

ІІ топ

1.Сабақтың түрлерін ата.

2.Қабық сабақтың қай қабаты?

ІІІ топ

1.Сабақтың ішкі құрылысындағы қабаттарды сипатта.

2. Өзек қандай қызмет атқарады?

Пошта арқылы келген конверттегі сұрақтарға топта ойласа отырып, жауап береді.
3 мин Үй  тапсырмасы

 

1.Берілген кестені толтыру.

2.Бөлме өсімдіктіктерінің сабақ түрлерін ажыратып, өсімдік атын жазыңдар.

Оқушылар күнделіктеріне түртіп алады.
2 мин.Бағалау1-3 балл аралығында бағалау

 

2 минКері байланыс парағы

Жапырақ, гүл және көбелек суреттері таратылады.

Алма  – «Түйгенім көп»

Гүл – «Көп нәрсені түсіндім»

Жапырақ – «Қосымша әлі ізденуім керек»

Жапырақ, гүл және алма жауап жазатындарын айтамынОқушылар  өз ойларын жазып тақтаға іледі.