ОРТА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЫ 7 «А» сыныбында биология пәнінен өткізілген

7 «А» сыныбында биология пәнінен  өткізілген

4сабақтың

ОРТА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЫ

 

Тақырыбы, негізгі  мақсаттарыжәнеоқыту нәтижесі.  Сабақтардың  соңында оқушылардың бойына қандай білім мен дағдыны қалыптастырғыңыз келеді.Белсенді жұмыс  түрлері

(ТЖ, ЖЖ, ӨЖ).

Оқытуды жақсарту үшін АКТ-ны пайдаланасыз ба?

Оқыту үшін бағалауды қалай пайдаланасыз?Сыныптағы барлық оқушыларды жұмылдыра алдыңыз ба?(талантты,дарынды)Пәнді оқытуда тілдік кедергілерді қалай жеңесіз?Сіз  оқушылардың жоспарлағаныңыз  бен күткен нәтижеге жеткенін қалай  анықтайсыз?
  

Негізгі мақсаттары:  Тірі табиғатта бытыранақтар, талшықтылар ,инфузориялар,қарапайымдардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызың біліп тақырып бойынша топпен жұмыс, жеке жұмыс,СТО тапсырмаларың орындай білуге, өздерің бағалауға,ойларың анық жеткізуге,топбасшыларың тындай білуге  интерактивті тақтамен жұмыс істеуге үйрету.

1 сабақТақырыбы: Бактериялар дүние тармағы.

Мақсаты және күтілетін нәтиже:

1.Оқушылардыбактриялармен таныстыру, оның ашылу тарихын, зерттеген ғалымдарды көрсету

2.Микробиология ғылымы пайда болғаннан кейін, бактериялардың пішіні, құрылысы, тіршілік әрекеті толығырақ зерттелгені туралы білімін одан әрі толықтыру.

3.Бактерияларды өз қолымызбен өсіре алатынымызды көрсету.

Оқушылар сабақ кезінде төмендегі тапсырмаларды

орындайы.

1-тапсырма: өзіндік жұмыс. 2-тапсырма: жұптық жұмыс.

3-тапсырмалар топтық жұмыс.

Тақырып бойынша тапсырмаларды слайд түрінде көрсетем.

Өзін-өзі критерияларды бағалау.

Оқушыларды қызықтыру үшін «өте жақсы», «жақсы», «орташа» түрлі түсті смайлик түрінде дайындаймын.

Сабақтың аяғында қорытынды баға топбасшы шығарады,өзім бақылаймың.

 

 Сабақ барысында барлық оқушыларды сабаққа қатыстыру үшін, орташа оқитын оқушының деңгейіне арналған жеке-жеке тапсырмалар таратып беремін.

АА.Левенгук және Л.Пастер туралы қосымша ақпарат

оқушыға дайындап әкелу.

Алдың ала зерт жұмысқа бактерияларды өсіру дайындақ жасау.

Оқушыларға  тапсырмаларды суалнама түрінде, орындап болған соң бір-бірлерін тексеріп,  кеңеседі.-Тапсырмалардың жауаптарын тексерупостер  құру арқылы қолданамыз.

-Өз жұмыстарының нәтижесін сынып алдында қорғауын бақылау арқылы.

-Тапсырмаларды орындау барысындағы оқушылардың іс-әрекетін бақылау арқылы.

-Сабақ соңындағы оқушылардың рефлективті есебі арқылы.

2 сабақТақырыбы:

Жасыл эвглена

Мақсаты және күтілетін нәтиже:

1.Жануарлармен өсімдіктерге тән белгілердің қатарың екеуін де біріктірген қарапайым жәндік.

2.Колониялы талшықтар тобымен танысу.

 

Интербелсенді тақтадан оқушыларға өткен тақырып бойынша сауалнама өткізу.

Топпен жұмыс.

АҚТқолдана отырып оқушыларға қажетті материалдарды және бейнефильмдерді ұсынамын.

 

«Күн мен бұлт»

Критерий арқылы өзін-өзі бағалау.

Топбасшы  сабақтың аяғында қорытынды жасайды,бағалайды.

 

Әр топтарға тақырып бойынша постер құрастырамыз.Жұппен жұмыс істеп, тақырып бойынша диалог құрастыру.Венн диаграммасың құрастыру

олардың орындаған тапсырмаларының нәтижесін тексеру;

— сабақ кезінде оқушылардың іс-қимылын бақылау;

— оқушылардың сабақ барысында жинаған ұпайларын талдау.

3 сабақТақырыбы: Кірпікшелі кебісше – күрделі құрылысты қарапайым жәндік.

 

Мақсаты және күтілетін нәтиже:

1.Жыныстық процессін.

2.Жорғалап қозғалатын және отырықшы инфузориялар.

3.Ірі қара малдармен селбесіп тіршілік ететін инфузорияларды білу.

Оқушылар сабақ кезінде төмендегі үй тапсырмасың кесте,тест  арқылы

орындайы.

1-тапсырма: өзіндік жұмыс. 2-тапсырма: жұптық жұмыс.

3-тапсырмалар топтық жұмыс.

 

Оқушылар өзі-өзін критерий арқылы  бағалайды.

Сабақтың аяғында қорытынды баға топбасшы шығарады,өзім бақылаймың.

 

Үш түрлі деңгейде:  жоғары жеңгей, орта деңгей, төменгі деңгейге тапсырма дайындап өткіземін.

 

Токсономия блумм-бірінші тапсырмада оқушылардың толтырған кестелерін тексеру арқылы.

— екінші тапсырмада оқушылардың орындаған суалнаманы

 

-олардың орындаған тапсырмаларының нәтижесін тексеріп

бағалау.

4 сабақТақырыбы:

Ауру қоздырғыш қарапайымдар: Дезентериялық амеба,безгек паразиті. Қорытынды сабақ

 

 Мақсаты және күтілетін нәтиже:

1.Дизентериялық амебаны жұқтырудың алдың алу.

2.Безгек ауруы таралған аймақтар.Безгекпен күресу.

3.Қарапайымдардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызың білу.

 

 

Ақт,СТО,

Сыныпты өткен тақырып бойынша топтарға бөлемін.

1.Кірпікшелі кебісше —

сипаттамасың

2.Құрылыстың- қарапайым жәндік.

3.Жыныстық процессін.

4.Жорғалап қозғалатын және отырықшы инфузориялар.

5.Ірі қара малдармен селбесіп тіршілік ететін инфузорияларды білу.

Топтар тақырыбына сай тапсырма таратамың.

Әр тапсырма үшін нақты бағалау критерийлерін дайындадым және оқушылардың орындаған тапсырмаларын осы критерийлер бойынша бағалап, жұлдыздарды таратып отырамың.

Сабақ соңында бағалаймын.

Презентация жасау.

Тест құрастыру денгей бойынша.

Кесте толытыру.

Тақырып бойынша тест жұмысы.

Рефлексия

 

— Берілген тапсырмаларды орындау нітижелерін тексеру.

— Оқушылардың тапсырманы қалай орындап жатқанын, олардың белсенділігін бақылау.