Артефактымен жұмыстың жадыны дамытудағы маңызы.

ЖүргізушіЖалгасбаева РитаСабақ № 2
Коучинг тақырыбыАртефактымен жұмыстың жадыны дамытудағы маңызы.
Жалпы мақсатыСуретпен жұмыс жасау және жадыны дамытатын әдіс — тәсілдерді үйрету
Оқу нәтижесіБолжамды жауаптарды ойлануға және зерделеуге қалыптасады
Әдіс-тәсілМиға шабуыл, Куббизм стратегиясы, Мармозетка ойыны
Негізгі идеяларТүрлі бейнедегі суреттерге қарап, шығармашылық мүмкіндіктерін арттыра отырып,өз бетінше талдай жасай алады

 

КезеңдерУақытКоучнигтің  іс-әрекетіМұғалім іс әрекетіРесурс
Кіріспе кезеңСергіту сәті

 

Есте сақтау

Біз бүгінгі сабағымызды «Ерекше салем» ойынымен  бастаймыз. Ол үшін бәріміз шеңбер бойымен орнала-сып есімінің  1 — ші әрпінен бастала-тын сын есімді құрастыра отырып амандасамыз

Мысал: мен реңді Ритамын

 

Бұл ойында шатаспай толық айтып шыққан мұғалім марапатталады

Келесі мұғалім өзіне дейінгі мұғалімдердің есімдерін сын есімдерімен қоса айта келе өзін таныстырады

 

Рита реңді, мен …….

Парақ

Маркер

 

Жұлдыз

Топқа бөлу

 

«Мозайка»

Біз енді «мозайка»әдісімен топқа бөлі-неміз. Менің қолымнан бір — біреуден сурет қиындысын таңдап алыңыздар.

Мұғалімдер сурет қиындыларын құрастыру арқылы өз топ мүшелерін тауып топтасады.суреттер
Веер стратегиясы

Жетелеуші сұрақ

 

Еске түсіру

Жүйелеу

 

Өткен тақырыпты еске түсіру:

Алдыңғы коучингте өтілген тақырыпты еске түсіру мақсатында біз Веер стратегиясын қолданамыз.

1) «Сын тұрғысынан ойлау» туралы не білесіздер?

2) Сыни тұрғыдан ойлаудың қандай тәсілдерін білесіздер?

Желпеуіш жасап, желпеуіш беттеріне осы сауал төңірегінде өз жауаптары-ңызды жазып шығасыздар.Көлемді де әдемі жасалған желпеуішке жұлдыз беріледі

Топтарда талқылап, Желпеуіш жасап, білетін әдістеріне қарай Веер бөліктерін көбейте береді

 

Жұлдыз
Негізгі кезеңМиға шабуыл

 

Салыстыру

 

Байқау

 

Есте сақтау

 

«Айырмашылықты тап»

Енді бір сәт тақтаға назар аударайық. Осы интерактивті тақтадан  көріп отырған суреттерден сіздер қандай айырмашылық көріп отырсыздар. Қайсы зат артық деп ойлайсыздар

Мұғалімдер суретке зейін аудара отырып айрмашылықтарын табады.Слайд

 

«Жадыны дамытуға арналған пасьянс»

Келесі біздің жаттығуымыз тақтадан көрсетілген суреттерге бір сәт назар аударыңыздар. Интерактивті тақтадан 20 шақты нысандар мен суреттер жинағы көрсетіледі. Нысанды есте сақтауға 2 мин уақыт береміз.

1. Ал енді кім айтып береді жаңа тақтадан қандай заттар көрсетілді?

2. Мен осы заттардың ішінен неше затты алып тастадым, ол қандай заттар?

Естеріңізге сақтай алдыңыздар ма?

Көп ұпай жинаған топқа жұлдыз беріледі

2 мин кейін мұғалімдер есте сақтаған нысандарды көбірек айтуларына қарай ұпай жинайды.

 

Суреттер

 

 

Сергіту сәті

 

Жүйелеу

 

Сәйкестендіру

Жұптық жұмыс

Біз енді сергіту жұмысын жүргізейік ол үшін ортаға әр топтан бір мұғалім шығады. Сіздер өзара жұптасып  2 жұп болыңыздар.

Ойын шартымен таныстырылады.

Сурет салынып. Екеуінің суреттері салыстырылады. Суреттері сәйкес келген топ марапатталады.

Бір — біріне арқасын беріп отырып

1 — ші жұп сурет салады. Салған суретін 2- ші жұпқа геометриялық фигуралар арқылы айтып отырады.

2 — ші жұп естуі бойынша суретті салып шығады.

Сәтті шыққан топ бағаланады

Смайлик
Куббизм стратегиясы

 

Талдау

Куббизм стратегиясы бойынша жұмысымызды жалғастырамыз. Кубикті лақтырамыз да кубиктің алты жағына жазылған тапсырмалардың сәйкес келгенімен  жұмыс жасаймыз. Ол үшін сіздерге артефакт ретінде   Компос  беріледі.

Мұғалімдер әр топтың  жауабын салыстыра отырып , қорытынды жа-сайды. Жетекші сұрақтар арқылы бағаланады

Кубикті лақтырып, сәйкес келген тапсырманы орындайды

Сипатта (түрі, түсі, көлемі)
Салыстыр (ұқсастық, айырмашылық)
Ұсын (қалай, қай жерде пайдаланылады?)
Талда (қалай жасалған, неден тұрады?)

Кубик

 

Жұлдыз

«Мармозетка» ойыны

 

Болжау

 

Қазір мен сіздерге мәтін оқимын. Сіздер менің сауалыма қарай болжам жасайсыздар. Ол кім? Бұл не?

Мақсат: тыңдай отырып, нысанды елестету

Дұрыс тапқан топқа смайлик беріледі

 

Топтар мәтінді тыңдай отырып  не туралы айтылып жатқаны туралы бір шешімге келеді.

 

Смайлик
 Жарнама

 

Жүйелеу

Сіздер алдарыңызға берілген АКТ құралдарына жан — жақты жарнама жасайсыздар. Ол жарнама жұмыс-тарыңызды постерге түсіріңіздер. Сонымен қатар әр топта бір жұлдыздан берілген. Өз жұлдызы-ңызды  жақсы жарнамалаған басқа топқа бересіздер.

Ұялы телефон

Ноутбук

Интернет

Интерактикті тақта

Мұғалімдер тобымен бірлесе отырып

Постер арқылы берілген затты жарнамалайды

 

 

Постер

 

 

 

 

 

Жұлдыз

Қорытындылау кезеңіОй

тұжырымдау

 

Қортынды жасау

Сауал

Бүгінгі сабақ барысында біз  қандай

іс — әрекеттер жасадық?

Кешегі толтырылған Шахмат тақтасына түсіріп отырығыздар

Шахмат тақтасына түсіру

Шахмат тақтасына

Шахмат тақтасына бүгінгі  іс — әрекеттерін жазып шығады.

1. Есте сақтадық

2. Айғақты жүйеледік

3. Жүйеледік

4. Бақыладық

5. Талдадық

6. Болжам жасадық

7. Талдау жасадық

Шахмат

тақтасы

Кері байланыс

Білім ағашы

 

Білім ағашына

Бүгінгі сабақ туралы ұсыныс, пікірлеріңізді стикерге жазып ілулеріңізді сұраймын

Бүгінгі сабақ туралы пікірлерін стикерге жазып іліп кетеді.

 

стикер
Бағалау кезеңі

Бүгінгі сабақ сіздер үшін қалай болды?

 «Бармақ» әдісі бойынша бағалау жасайды