Менің демалысым. Сын есім

 

Сыныбы:   4 сынып  Сабақтың тақырыбы:   Менің  демалысым. Сын есім.

Мақсаты: Сын есім туралы білімін тереңдетіп, менің демалысым тақырыбын  өз бетінше оқып үйренуге жағдай жасау.

Міндеті:1 Сын есімді тапсырмалардан  анықтай отырып, жаңа сөздерді  сөйлемде пайдалана білу.

2 Сын есімдерді қолдану арқылы сөйлеу дағдыларын дамыту.

3 Топтық жұмыс барысында ынтымақтастыққа тәрбиелеу.

Қолданылатын модульдер: . Сын тұрғысынан ойлау стратегиясы;  Ақпараттық коммуникативті технологияны қолдану.

. Оқытудағы жаңа тәсілдер, Оқыту үшін бағалау.

 

Стратегиялық іс-әрекеттер: .«Миға шабуыл»,     .«топтық жұмыс»   өкіл стратегиясы, «жеке жұмыс,жұптық жұмыс »   «Қар үйіндісі» стратегиясы, Рефлексия –« смайлик « стр-сы, «Кубизм» стратегиясы

Күтілетін нәтижелер: -1Сын есімді сөйлемдерде  таба алады. 2Жаңа сөздерді қолдана алады.  3Өз ойын жеткізе алады.4 Сөйлеу дағдылары қалыптасады.

 

Бөлім.

Мерзім.

Уақыты

Бөлімнің мазмұныМұғалім іс-әрекетіОқушы іс-әрекетіБағалауРесурстарКедергілер
30.04.2013

10,45

Кіріспе

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2Тұсаукесер

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Негізгі бөлім

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қортындылау

4 мин

 

 

Бағалау

3мин

 

 

 

 

 

Үй жұмысы

1Ұйымдастыру кезеңі

2 Психологиялық атмосфера құру

 

3 Топқа бөлу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 Табыс критерийлерімен таныстыру.

 

 

 

 

 

 

 

 

Білу.Мен сабақты қалай бастаймын.

«Ой шақыру»

 

Грамматикалық тақырыпты қайталау.

 

Түсіну.Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Жаңа сөздермен танысу

 

 

 

 

 

Қолдану.

Талдау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жинақтау.

Жаңа сабақты бекіту

«Кубизм»

1 Сәлемдесу.

2 Шаттық шеңбер құру: Мен сендерді көргеніме  қуаныштымын . Кәне, барлығың бір-бірлеріңнің көздеріне қараңдаршы. Мен сендердің көздеріңнен мейірімділікпен,достықтың, сүйіспеншіліктің ,әдеміліктің белгісін көріп тұрмын . Енді бір-бірімізге жылы, жақсы сөздер айтайық! Мысалы : Сен бүгін ақылдысың,әдемісің, күштісің т.б.

3 Топқа бөлу. Енді қазір біз топқа бөлінеміз.   Ол үшін мына ұлт өкілдерінің суреттері бар суреттерді алып топтарға бөлінеміз.  Топтарыңызға отырыңыздар.

«Алтын ереже» еске түсіру.

Сабақтың табыс өлшемі

1.Оқушылардың  топтағы белсенділігі;

2.Оқушының сауаттылығы;

3.Жаңа сөздерді қолдануы;

4.Жұптық жұмыстардың толық орындалуы

/Тақтаға жазып қою Баллдарымен/

«Миға шабуыл» әдісі арқылы тақтадан «Стадион», «Кітапхана», «Театр» суреттерін көрсете отыра сұрақ қою.

Мұғалім: Сен осы жерлерде болдың ба?

Қай уақытта барасың? –демалыс күндері/

Ал осы көрген жерлер қандай? /әдемі,үлкен,кең,/  ,яғни оларға қандай? деген сұрақ қойылады. Бұл сұрақты қай сөз табына қоямыз. СЫН ЕСІМ. Сын есім ережесін естеріне түсіреді. Осы сын есімдерді қолдана отыра демалыс күндеріміз тақырыбымен танысамыз.

 

Глоссарий.

Демалыс күні-выходные дни.

Оқу залы-читальный зал.

Қойылым-спектакль

Жүгіру  жолдары- беговая дорожка.

Футбол алаңы-футбольное поле.

Достарыммен бірге өткіземін- провожу с друзьями  / Жаңа сөздердің суретін көрсеру арқылы түсіндіру/

 

/. Топпен жұмыс. /маркер.плакат/ беру арқылы осы жаңа сөздерді пайдалана отыра,сын есімдерді қолдана «Біздің демалыс күніміз» тақырыбында постер арқылы бейнелеп оны қорғау керек. Ал бүл жұмысты критерийлер арқылы бағалаймыз Ол үшін мен сіздерге бағалау критериилерін беремін. Әр топ келесі топты бағалайды.

1 балл               2 балл           3 балл

Мазмұны толық ашылуыТолық ашылмағанЖартылай ашылғанТолық ашылған
Көркемділігі1 түспен жұмыс жүргізілгенОрташа суреттелегенСурет көркемделген
Сын есімдердің қолданылуыСын есімдер қолданылмаған2 сын есім қолданылған3-4 сын есім қолданылған

 

«5»-5-6 балл ,»4»-4-3 балл, «3»-3-2 балл,»2»-2-1балл

Топ жұмысты қорғағаннан кейін топтардың бағалаулары жүргізіледі.

 

 

 

Сергіту сәті«Балапандар» сергіту сәтін жүргіземін./оқушылар би қимылын қайталай отыра билейді/

Жұптық жұмыс «Қар үйіндісі» әдіс тәсілі бойынша  берілген тапсырманы әр оқушы жеке қарастырады,сосын жұптық  талқы болады кейін ол жұмысты топта талқылайды. Тапсырма: 1 топ «демалыс» сөзін септеу.2 топ «Стадион» сөзін септеу, 3 топ » кітапхана» сөзін септеу.  Тапсырманы  рефлексивті бағалау арқылы/ 3бұрыш, 4 бұрыш,5 бұрыш/ беру арқылы бағалаймын.

 

«Кубизм» стратегиясы арқылы жаңа сабақты бекіту

1 Жана сөздерді еске түсіру

2  Сын есім дегеніміз не?

3 Сын есім сұрақтары?

4  Жаңа сөздермен 2сөз тіркесін құрастыр

5 Менің досым тақырыбы бойынша әңгімеле.

6 3 сөйлем құрастыр.

 Ал енді бүгінгі сабақты қортындылау үшін рефлексия жасайық

1 Табыс критерийлер арқылы  бағалау

2 . смайликтер арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерінді ,көңіл күйлеріңізді смайликтерді жабыстыру арқылы аяқтаймыз.

 

 

: «менің демалыс күнім» тақырыбына шағын әңгімелеу

 

 

1 Амандасады

2 Шаттық шеңберде достарына жылы сөз айтады. Мысалы:» Мен бүгін ақылдымын ал сен мененде ақылдысың»- деп шеңбер бойы айтып шығады.

3Топ»Алтын ережені» еске түсіру«Алтын ереже»ге қарайық.

1 Басқаның пікірін сыйлау.

2Уақытқа бағыну,регламен сақтау.

3 тапсырмаларды тиянақты орындау.

4 Шынайы түрде формативті бағалау.

5 Сыныпта ,топта тәртіп сақтау.

 

 

 

 

Суреттерді көре отыра ойланып ,

 

Сұраққа жауап береді.

 

 

Ережені еске түсіреді.

Мысал келтіреді.

 

 

 

 

Жаңа сөздермен танысады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

оқушылар би қимылын қайталай отыра билейді

 

 

Тапсырма: 1 топ«демалыс».2топ«Стадион», 3 топ » кітапхана» сөзін септеу

 

 

 

 

 

 

 

Әр топтан бір оқушы шығып,кубикті лақтырады. Кубиктің жан-жағында сұрақтар нөмері берілген. Сол сұрақтарға жауап жазады.

 

Табыс критерийлерін бірге бағалаймыз.

 

 

Смайликтертерді жапсыру арқылы сабақты өздері бағалайды.

Ал жанағы топқа бөлінген суреттерің артын қарай отыра қосылып ортаға жиналайық. Ненің суреті шықты ? /ҚР туы/  Ал ,балалар ,біз үлкен мемлекетте тұрамыз. Ертең қандай мереке болады? Ынтымақ күні,яғни біз бір шаңырақ астында бірнеше ұлт өкілдері  тату-тәтті өмір сүреміз-деп қолдарымызды қосып ортада күн бейнесін жасаумен сабақ аяқталады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Табыс критерий

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау критерийлері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

рефлексивті бағалау арқылы/ 3бұрыш, 4 бұрыш,5 бұрыш/ беру арқылы бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

: Плакат,

маркер,

 

 

 

смайликтер,

 

 

қима қағаздар

 

 

.белсенді тақта. Бағалау парағы

 

 

 

 

 

 

 

Танымдық саласы- тақырып бойынша сын есімдерді ажырата алмауы, сөздік қорының аздығы.

 

 

 

 

 

 

 

 

Әлеуметтік саласы— ынтымақтастық атмосфераның қалыптаспауы;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аффективтік саласы—  сыныптастар алдында өз ойын жеткізуге қысылу