Тақырып: Having pen-friends
Тақырып: Having pen-friends
Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:
- Оқушылардың оқу және оқығаны бойынша сөйлеу дағдыларын қалыптастыру. ”Describing people” тақырыбы бойынша белсенді лексиканы қолдануды машықтандыру.
- Оқушылардың талдау, салыстыра білу қабілетін дамыту.
- Тілге деген қызығушылығын арттыру
Мақсат: Хат алысу достары туралы ауызша сөйлеу дағдыларын қалыптастыру
Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар: Диаграмма “Pen-friends”, хаттар, Венн диаграммасы
Сабақ түрі: Тақырыпты бекіту сабағы
Сабақ барысы:
- Organization moment.
Greeting. Talking to the pupil on duty.
- Who is on duty today?
- What date is it today?
- What day of the week is it today?
- Who is absent?
- Brainstorming
Ex.1,p.30. read and mark the adjectives which describe your pen-friend and practise the pronunciation:
talkative clever reliable
kind hardworking polite
gentle inactive impatient
silent interesting impolite
stupid unreliable
lively, active unkind
rude patient
lazy uninteresting
helpful unhelpful
III. Activization of usage of new words.
- a) Ex.2,p.30 Find the opposites of the following adjectives. Use Ex.1.
kind—unkind
lively, active—inactive
lazy—hardworking
helpful—unhelpful
patient—impatient
polite—impolite
reliable—unreliable
stupid—clever
- b) Do you have a penfriend? What can you say about your penfriend?
Ex.4,p.30. Match the Kazakh words with the English.
- өмірлік тәжірибе a) emotionally [i’mәu∫әnәli]
- толқыту, уайымдату b) properly [‘prÉpәli]
- өңір c) excite [ik’sait]
- жөнді, дұрыс d) region [‘ri:dʒәn]
- әсерлі, қызу e) experience [iks’piәriәns]
- мәдениетті f) enclose [in’klÉuz]
- салу (хатқа) g) culturally [‘k⋀lt∫әrәli]
- сыйлау, құрметтеу h) respect [ris’pekt]
Key: 1-e, 2-c, 3-d, 4-b, 5-a, 6-g, 7-f, 8-h.
- c) Ex.5,p.31 Read the diagram. Do you want to add some more. Read the words and practise the pronunciation.
- d) Ex.6,p.31 Complete the diagram about yourself with the suitable verbs.
- Reading letters.
- a) Ex.7,p.32 Read the letters and compare them.
- b) Read the letters and complete the diagram.
Tom | They both share | Rodger |
· he lives in Bath in UK. · He has been to the USA · His favourite sport is volleyball · He has been reading a book · He hasn’t been anywhere in summer | · They are both English · They are both pen-friends · They live in the UK · They both speak English · They are school students | ·He lives in Bristol in the UK ·He has been to Italy and France ·His plays the guitar ·He had a birthday ·He can speak a few words in Italian |
- Homework
Ex.10,p.33 Write a letter to your pen-friend.
- Conclusion of the lesson